• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 7.7.2022Meniny má Oliver
18°Bratislava

​Tento typ zeleniny má výrazný vplyv na vznik rakoviny žalúdka

  • 19:21 23.06.2022
  • Tokio
​Tento typ zeleniny má výrazný vplyv na vznik rakoviny žalúdka

Niektoré rizikové faktory rakoviny nedokážeme ovplyvniť. Strava je však jedným z tých, ktoré vo veľkej miere rozhodujú o zdraví, a zároveň sa dajú modifikovať.

Pred rakovinou sa stopercentne nedokáže ochrániť nikto z nás. Svedčia o tom aj štatistiky, podľa ktorých sa s touto diagnózou počas života stretne každý druhý z nás. Pri rozprávaní o rizikových faktoroch je ale potrebné brať do úvahy najmä tie, ktoré sa dajú ovplyvniť.

Jedným z prekvapivých spôsobov, ako redukovať riziko rakoviny, je vyhnúť sa jednému typu zeleniny. Na prvý pohľad neškodné kvasené potraviny totiž podľa lekárov podporujú vznik rakoviny žalúdka.

„Je všeobecne známe, že konzumácia zeleniny prispieva k redukcii rizika rakoviny žalúdka,“ podotýkajú vedci v žurnále Cancer Science. Rozhodli sa však preskúmať aj teoretickú možnosť, že zelenina môže byť škodlivá.

Výskum sa primárne zameral na obyvateľov Japonska a Južnej Kórey, u ktorých sa často vyskytuje rakovina žalúdka aj napriek tomu, že tieto národy spotrebujú množstvo zeleniny.

„Môže to mať na svedomí skutočnosť, že Japonci a Kórejčania konzumujú najmä spracovanú zeleninu, ktorá prešla varom alebo bola konzervovaná soľou alebo zaváraním,“ domnievali sa vedci, ktorí preto analyzovali množstvo zozbieraných údajov o stravovaní týchto dvoch národov.

Do metaanalýzy bolo zahrnutých 8 štúdií o konzumácii čerstvej zeleniny a 14 štúdií o konzumácii kvasenej zeleniny. Osobitná pozornosť sa venovala ďalším štyrom štúdiám o rozdieloch medzi rizikom rakoviny žalúdka u mužov a žien.

Prvá časť výsledkov pravdepodobne nikoho neprekvapí – vedci totiž konštatujú, že vysoký príjem čerstvej zeleniny redukuje riziko rakoviny žalúdka. S čím však nepočítali je skutočnosť, že toto riziko stúpa pri častej konzumácii zaváranej zeleniny.

„Výsledky tejto metaanalýzy predostierajú dôkaz o tom, že vysoký príjem kvasenej zeleniny zvyšuje riziko rakoviny žalúdka. Pre zníženie rizika tohto typu rakoviny je preto potrebné zvýšiť celkový príjem zeleniny, a nie len jej zaváranej podoby,“ dodávajú vedci v štúdii.

Démon ukrytý pod viečkom

Prečo je zaváraná zelenina taká nebezpečná? Odborníci sa nazdávajú, že to má súvis s vysokým podielom soli, ktorá preniká do jedla v procese zavárania. Experimentálne výskumy potvrdzujú, že soľ poškodzuje sliznicu žalúdka a vyvoláva tvorbu lézií, ktoré sú jedným z rizikových faktorov rakoviny.

V Ázii sa tiež pomerne často vyskytujú infekcie spôsobené baktériou Helicobacter pylori, ktoré takisto prispievajú k tvorbe rakoviny tráviaceho traktu.

Na záver je potrebné zdôrazniť, že následky nadmerného príjmu soli v strave sa líšia v závislosti od krajiny, kde sa skúmajú. Štatistické rozdiely možno pripísať najmä spôsobu merania celkového príjmu soli.

Okrem konzumácie zaváraných potravín sa riziko rakoviny žalúdka zvyšuje aj vplyvom vysokého veku, ktorý súvisí s hromadením poškodených buniek DNA.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nih.gov, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 dôvodov, prečo má rozvod horšie následky na mužov ako na ženy

5 dôvodov, prečo má rozvod horšie následky na mužov ako na ženy

19:29 05.07.2022Zdravie

Odborná pomoc a podpora priateľov a rodiny môže byť pri rozvode kľúčová.

7 drobných zmien, vďaka ktorým na prechádzke rýchlejšie schudnete

7 drobných zmien, vďaka ktorým na prechádzke rýchlejšie schudnete

9:13 05.07.2022Zdravie

Vyťažte z pravidelných prechádzok maximum. Osvojte si týchto 7 tipov, ktoré vám pri nich pomôžu schudnúť.

Táto potravina spôsobuje, že muži po nej lepšie voňajú

Táto potravina spôsobuje, že muži po nej lepšie voňajú

7:11 05.07.2022Zdravie

Muži, ktorí jedli túto potravinu, mali podľa žien atraktívnejší pach tela.

K potratom najčastejšie dochádza v týchto mesiacoch. Vedci prinášajú vysvetlenie

K potratom najčastejšie dochádza v týchto mesiacoch. Vedci prinášajú vysvetlenie

11:28 04.07.2022Zdravie

Riziko potratu je v jednej časti roka vyššie. Podľa výskumníkov to súvisí s počasím.

Trápi vás nevysvetliteľná bolesť chrbta? Pozor na túto závažnú diagnózu!

Trápi vás nevysvetliteľná bolesť chrbta? Pozor na túto závažnú diagnózu!

20:07 03.07.2022Zdravie

Bolesť chrbta väčšinou nepredstavuje závažné ohrozenie zdravia. V prípade výskytu týchto príznakov ale treba spozornieť.