• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 7.7.2022Meniny má Oliver
16°Bratislava

Heger: Slovensko aj EÚ pomáhajú západnému Balkánu na jeho integračnej ceste

  • 16:41 23.06.2022
  • Brusel
Heger: Slovensko aj EÚ pomáhajú západnému Balkánu na jeho integračnej ceste

Premiér skonštatoval, že za posledné tri mesiace sa pohla dopredu nielen pozícia EÚ voči Ukrajine či Moldavsku, ale aj voči západnému Balkánu.

Slovensko, podobne ako aj Európska únia, pomáha a chce aj naďalej pomáhať balkánskym krajinám na ich ceste k členstvu v Únii. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger po skončení štvrtkového summitu EÚ s krajinami západného Balkánu v Bruseli. Informuje o tom spravodajca TASR.

Premiér skonštatoval, že za posledné tri mesiace sa pohla dopredu nielen pozícia EÚ voči Ukrajine či Moldavsku, ale aj voči západnému Balkánu a k samotnej otázke rozširovania Únie. Zdôraznil, že ide o proces založený na zásluhách, čiže aktivitách jednotlivých krajín, a na strane druhej im Únia v tomto reformnom procese ochotne pomáha.

Aj z tohto môžu lídri a krajiny západného Balkánu vidieť, že došlo k výraznému posunu. Ale musíme prejsť od slov ku skutkom a toto je dôkaz, že k tým skutkom smerujeme. Je to prvý krok a dáva to nový impulz krajinám tohto regiónu,“ vysvetlil premiér.

Podľa jeho slov je pre Slovensko a aj pre EÚ ako takú dôležité, aby sa vzťahy s krajinami tohto regiónu rozvíjali, čo je nevyhnutné z hľadiska bezpečnosti, energetiky a ekonomickej spolupráce. Heger spresnil, že Slovensko tomuto regiónu pomáha a má povesť aktívneho aktéra. „Treba im dať šancu a pomôcť im a to sa dá jedine cez intenzívne vzťahy, ktoré rozvíjame a chceme rozvíjať aj naďalej,“ opísal situáciu.

Na otázku TASR, či sa podarilo na summite posunúť dopredu aj otázku bulharského veta pre otvorenie prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom, Heger priznal, že ide o náročnú tému, ktorá nemá jednoduché riešenie. Dodal, že na summite sa o tom intenzívne hovorilo a snaha je čo najskôr dospieť k prijateľnému riešeniu.

Brifing predsedu vlády pred samitom

Eduard Heger sa v Bruseli zúčastňuje dvojdňového samitu EÚ, na ktorom podporí udelenie štatútu kandidátskej krajiny pre Ukrajinu a Moldavsko.

Uverejnil používateľ Info.sk Štvrtok 23. júna 2022

Lídri EÚ a západného Balkánu riešili tiež otázku liberalizácie víz s krajinami tohto regiónu. Heger v tejto súvislosti uviedol, že slovenská pozícia voči vízovej povinnosti pre obyvateľov Kosova závisí od vzájomných rokovaní medzi Belehradom a Prištinou a ak sa obe strany na tom dohodnú, Slovensko sa bude riadiť ich dohodou.

Albánsky premiér Edi Rama počas summitu označil EÚ za „impotentnú“, keď nedokáže presvedčiť svojho člena Bulharsko, aby vyriešilo svoje spory so Severným Macedónskom. Heger upozornil, že balkánski lídri nemajú možnosť byť každý mesiac na každom rokovaní krajín EÚ a nepoznajú teda všetky detaily rozhodovania. Spresnil, že naopak, dianie za posledné tri mesiace v Únii Ramove názory vyvracia, lebo 27 členských krajín prejavuje menej skeptickosti a viac otvorenosti a dokázalo sa zhodnúť na šiestich balíkoch sankcií voči Rusku, na pomoci pre Ukrajinu a tiež na ochote pomáhať iným krajinám stať sa členmi Únie.

Myslím si, že vstupujeme do nového desaťročia, kde budeme musieť riešiť paralelne viacero vecí. Rozširovanie, ale hovoríme aj o tom, ako reformovať EÚ zvnútra. Otvára sa široká diskusia a jej súčasťou musia byť aj kandidátke krajiny,“ uviedol Heger.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Video: facebook.com/www.info.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ukrajinská armáda zrušila zákaz cestovania pre mužov v brannom veku

Ukrajinská armáda zrušila zákaz cestovania pre mužov v brannom veku

VČERA - 21:14Zahraničné

Ukrajinská armáda zrušila opatrenie, ktoré mužom v brannom veku zakazovalo opustiť vojenský obvod, v ktorom sú zaregistrovaní.

Johnson odmietol žiadosť Škótska o ďalšie referendum o nezávislosti

Johnson odmietol žiadosť Škótska o ďalšie referendum o nezávislosti

VČERA - 21:13Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v stredu škótskej premiérke Nicole Sturgenonovej oznámil, že nie je správny čas opäť sa zaoberať otázkou o ďalšom referende o nezávislosti Škótska.

Počet obetí po zosuve ľadovca v Alpách stúpol na deväť

Počet obetí po zosuve ľadovca v Alpách stúpol na deväť

VČERA - 21:12Zahraničné

Záchranný tím v stredu našiel ďalšie dve telá obetí zosuvu ľadovca v talianskych Alpách. Celkový počet potvrdených obetí nedeľňajšej tragédie sa tak vyšplhal na deväť.

Turecko opätovne žiada Fínsko a Švédsko, aby vydali osoby podozrivé z terorizmu

Turecko opätovne žiada Fínsko a Švédsko, aby vydali osoby podozrivé z terorizmu

VČERA - 20:40Zahraničné

Turecko písomne požiadalo Fínsko a Švédsko, aby na trestné stíhanie vydali osoby, ktoré podozrieva z terorizmu. Oznámil to v stredu turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag.

Obvinený sa priznal k streľbe na predmestí Chicaga, zvažoval aj ďalší útok

Obvinený sa priznal k streľbe na predmestí Chicaga, zvažoval aj ďalší útok

VČERA - 20:39Zahraničné

Muž obvinený z hromadnej streľby pri oslavách Dňa nezávislosti na predmestí Chicaga sa priznal a uviedol, že zvažoval druhý útok. Uviedla to v stredu miestna polícia.