• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 7.7.2022Meniny má Oliver
16°Bratislava

Počet uchádzačov z Ukrajiny o zamestnanie na Slovensku postupne klesá

  • 16:25 23.06.2022
  • Bratislava
Počet uchádzačov z Ukrajiny o zamestnanie na Slovensku postupne klesá

Počet kandidátov a kandidátok s expertnou znalosťou ukrajinčiny alebo so štatútom dočasného útočiska, ktorí si hľadajú prácu na Slovensku, sa postupne znižuje.

Už v máji zaznamenal pracovný portál Profesia.sk výraznejší pokles novo pridaných životopisov od ľudí z Ukrajiny oproti predchádzajúcemu mesiacu. Aktuálne dáta z polovice júna naznačujú, že tento trend bude pokračovať, informoval marketingový manažér portálu Martin Menšík.

V databáze na Profesia.sk pribudlo v máji tohto roka približne 750 životopisov uchádzačov o zamestnanie so znalosťou ukrajinčiny na úrovni C1 alebo C2. Oproti aprílu ich počet klesol o viac než 40 percent. Podobne klesol aj počet životopisov, v rámci ktorých uchádzači označili, že majú štatút dočasného útočiska.

Od februára, kedy pracovný portál umožnil zamestnávateľom označovať ponuky, ktoré sú vhodné aj pre ľudí z Ukrajiny, firmy vyznačili takmer 14.000 takýchto pracovných príležitostí.

Prácu si na Slovensku chceli nájsť najmä ženy. Ich životopisy tvorili približne 70 percent z celkového počtu. Viac než polovica zo všetkých uchádzačov a uchádzačiek o zamestnanie uvádzala vysokoškolské vzdelanie. Väčšina Ukrajiniek a Ukrajincov však preferuje nižšie kvalifikované pozície. Podľa analýzy pracovného portálu najviac reagujú na pozície administratívny pracovník/pracovníčka, predavač/predavačka, asistent/asistentka, pomocný pracovník/pracovníčka, čašník/čašníčka a operátor/operátorka výroby.

Zamestnávatelia väčšinou ponúkali šancu zamestnať sa ľuďom s praxou, ale približne tretina ponúk bola vhodná aj pre absolventov. Spoločnosti v 93 percentách inzerátov pre odídencov z Ukrajiny preferovali plný úväzok. Zriedkavejšie ponúkali skrátený úväzok, živnosť a dohodu.

Firmy mali záujem obsadiť odídencami z Ukrajiny najmä pozície v informačných technológiách, kde je náročné nájsť špecialistov. Tieto inzeráty tvorili približne tretinu ponúk. Ako vhodné pre ľudí z Ukrajiny zamestnávatelia označili aj pozície v administratíve, ekonomike, financiách, účtovníctve a výrobe. Išlo najčastejšie o ponuky pre administratívnych pracovníkov a pracovníčky, IT sektor, robotníkov a operátorov/operátorky výroby.

Na takmer polovicu pracovných príležitostí zamestnávatelia vyžadovali minimálne stredoškolské vzdelanie. Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa vyžadovali v 26 percentách a druhého stupňa v približne 7 percentách ponúk.

Najviac pracovných príležitostí mali odídenci z Ukrajiny v Bratislavskom kraji, kde bolo viac než 6600 takýchto pracovných miest, čo predstavovalo takmer polovicu z celkového počtu. Približne 13 percent ponúk bolo v Košickom kraji. Do zahraničia alebo na diaľku inzerovali 11 percent. Najmenej ponúk pre Ukrajincov publikovali v Prešovskom kraji.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
EÚ nemôže jadro a plyn zakázať, môže ich však predražiť, upozornili analytici

EÚ nemôže jadro a plyn zakázať, môže ich však predražiť, upozornili analytici

VČERA - 16:32Ekonomické

Európska komisia ani EP síce nemôžu zakázať výrobu energie z jadra či zemného plynu, no môžu ich využívanie zásadným spôsobom predražiť, reagovali analytici na stredajšie hlasovanie EP.

V EÚ od stredy platia nové pravidlá o všeobecnej bezpečnosti vozidiel

V EÚ od stredy platia nové pravidlá o všeobecnej bezpečnosti vozidiel

VČERA - 15:59Ekonomické

Európska komisia v stredu pripomenula, že od 6. júla sa začína uplatňovať nové nariadenie o všeobecnej bezpečnosti vozidiel.

Premiér: Jadro a plyn budú zrejme prechodne udržateľným zdrojom energie

Premiér: Jadro a plyn budú zrejme prechodne udržateľným zdrojom energie

15:07 05.07.2022Ekonomické

Jadro a plyn budú zrejme prechodne udržateľným zdrojom energie, konštatuje premiér SR Eduard Heger (OĽANO) pred stredajším (6. 7.) hlasovaním Európskeho parlamentu (EP).

Dmitrij Peskov: Moskva zatiaľ nerozhodla o rozšírení systému platieb v rubľoch o LNG

Dmitrij Peskov: Moskva zatiaľ nerozhodla o rozšírení systému platieb v rubľoch o LNG

14:20 05.07.2022Ekonomické

V súvislosti s platbami v rubľoch aj v prípade dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) rozhodnutie v Rusku zatiaľ nepadlo. Povedal to v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Europarlament odobril vstup Chorvátska do eurozóny od 1. januára 2023

Europarlament odobril vstup Chorvátska do eurozóny od 1. januára 2023

13:43 05.07.2022Ekonomické

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok v Štrasburgu vyjadrili súhlasné stanovisko s tým, aby sa Chorvátsko od 1. januára 2023 stalo najnovším členom eurozóny.