• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 7.7.2022Meniny má Patrícia, Patrik
18°Bratislava

Macron vo svojom prejave podal ruku opozícii, tvrdí hovorkyňa francúzskej vlády

  • 14:04 23.06.2022
  • Paríž
Macron vo svojom prejave podal ruku opozícii, tvrdí hovorkyňa francúzskej vlády

Hovorkyňa francúzskej vlády Olivia Grégoirová vo štvrtok vysvetlila, že prezident Emmanuel Macron svojím prejavom v stredu "podal ruku opozícii". Uviedla to v rozhovore pre stanicu France Info.

Grégoirová vo štvrtok pripomenula, že Macronov prejav zaznel po tom, ako v Elyzejskom paláci prijal predstaviteľov parlamentných strán. Dodala, že v Macronových vyjadreniach nezaznelo „žiadne ultimátum“ a ani sa nespomínala lehota 48 hodín, ako to interpretovali niektorí opoziční politici.

Podľa nej v najbližších dňoch „budú prebiehať diskusie, výmeny názorov so všetkými politickými silami“.

Hovorkyňa spresnila, že prezident „podáva ruku všetkým, ktorí chcú posunúť krajinu vpred“.

Priznala pritom, že táto výzva hlavy štátu je zameraná skôr na tie opozičné skupiny, s ktorými by bolo ľahšie dosiahnuť dohodu.

Na otázku, či je reč o konzervatívnych Republikánoch (LR) alebo o ľavicovom bloku Nová ekologická a sociálna ľudová únia (NUPES), Grégoirová odpovedala: „Nie, nie je to na programe dňa“, pričom dodala, že „existujú aj iné druhy opozície“.

Podľa hovorkyne vlády je súčasná povolebná „patová situácia je pre Francúzov neudržateľná“, pričom však „nie je len na prezidentskej väčšine, aby ju odblokovala“.

Macron v stredu v krátkom televíznom vystúpení interpretoval výsledok nedávnych parlamentných volieb, v ktorým jeho politický blok Spolu! (Ensemble!) získal len relatívnu väčšinu a pri kľúčových hlasovaniach bude musieť hľadať spojencov.

Ubezpečil, že vníma „túžbu po zmene, ktorú krajina (vo voľbách) jasne vyjadrila“, vyjadril odhodlanie prevziať za to zodpovednosť, pretože to vníma ako úlohu prezidenta „ako garanta našich inštitúcií“.

Dodal, že voľby síce urobili „z prezidentskej väčšiny vedúcu politickú silu v Národnom zhromaždení“, ale bez absolútnej väčšiny. „Jej úlohou je preto rozšíriť sa, a to buď budovaním koaličnej zmluvy, alebo budovaním väčšiny“.

Ak chceme konať vo vašom záujme a v záujme národa, musíme sa spoločne naučiť vládnuť a prijímať zákony inak,“ povedal Macron a spomenul nutnosť dosahovania kompromisov.

Vytvárať nové kompromisy s politickými skupinami, ktoré tvoria nové (Národné) zhromaždenie, v duchu dialógu, počúvania a rešpektu. Toto ste chceli a ja to beriem na vedomie,“ vyhlásil Macron.

Zdôraznil tiež, že „teraz je na politických skupinách, aby v úplnej transparentnosti povedali, ako ďaleko sú ochotné zájsť“, a navrhol „vytvárať kompromisy“. Vyzval súčasne skoncovať s hádkami a pripomenul, že „žiadna politická sila (vo francúzskom parlamente) dnes nemôže prijímať zákony sama“.

Podľa Macrona vláda národnej jednoty „v tejto fáze nemá opodstatnenie“, pretože – podľa jeho názoru – je v parlamente možné nájsť širšiu a jasnejšiu väčšinu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ukrajinská armáda zrušila zákaz cestovania pre mužov v brannom veku

Ukrajinská armáda zrušila zákaz cestovania pre mužov v brannom veku

VČERA - 21:14Zahraničné

Ukrajinská armáda zrušila opatrenie, ktoré mužom v brannom veku zakazovalo opustiť vojenský obvod, v ktorom sú zaregistrovaní.

Johnson odmietol žiadosť Škótska o ďalšie referendum o nezávislosti

Johnson odmietol žiadosť Škótska o ďalšie referendum o nezávislosti

VČERA - 21:13Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v stredu škótskej premiérke Nicole Sturgenonovej oznámil, že nie je správny čas opäť sa zaoberať otázkou o ďalšom referende o nezávislosti Škótska.

Počet obetí po zosuve ľadovca v Alpách stúpol na deväť

Počet obetí po zosuve ľadovca v Alpách stúpol na deväť

VČERA - 21:12Zahraničné

Záchranný tím v stredu našiel ďalšie dve telá obetí zosuvu ľadovca v talianskych Alpách. Celkový počet potvrdených obetí nedeľňajšej tragédie sa tak vyšplhal na deväť.

Turecko opätovne žiada Fínsko a Švédsko, aby vydali osoby podozrivé z terorizmu

Turecko opätovne žiada Fínsko a Švédsko, aby vydali osoby podozrivé z terorizmu

VČERA - 20:40Zahraničné

Turecko písomne požiadalo Fínsko a Švédsko, aby na trestné stíhanie vydali osoby, ktoré podozrieva z terorizmu. Oznámil to v stredu turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag.

Obvinený sa priznal k streľbe na predmestí Chicaga, zvažoval aj ďalší útok

Obvinený sa priznal k streľbe na predmestí Chicaga, zvažoval aj ďalší útok

VČERA - 20:39Zahraničné

Muž obvinený z hromadnej streľby pri oslavách Dňa nezávislosti na predmestí Chicaga sa priznal a uviedol, že zvažoval druhý útok. Uviedla to v stredu miestna polícia.