• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.8.2022Meniny má Milica
30°Bratislava

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

  • 7:21 30.06.2022
  • Bratislava
​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

Už po desiatich sekundách dokážete zistiť, či sa stanete obeťou smrteľných ochorení. Stačí sa postaviť na jednu nohu.

Aerobické cviky si za posledné desaťročia upevnili prominentné postavenie vo svete fitness, a dnes už o nich viac-menej každý vie, že podporujú zdravie. Menej sa hovorí o neaerobických cvičeniach, ku ktorým patria cviky na ohybnosť, silu svalov a rovnováhu. Tento fakt sa snaží zmeniť výskum publikovaný v British Journal of Sports Medicine, podľa ktorého by sa testovanie rovnováhy dokonca malo stať súčasťou bežných lekárskych vyšetrení.

Podľa vedcov ľudia, ktorí nedokážu na 10 sekúnd udržať rovnováhu pri státí na jednej nohe, majú až dvojnásobné riziko úmrtia v priebehu nasledovných 10 rokov. Platí to pre tých v strednom a neskoršom veku.

Štúdia hodnotila vzorku 1702 pacientov v období medzi rokmi 2009 až 2020. V tomto čase sa účastníci na pravidelných lekárskych prehliadkach na 10 sekúnd postavili na jednu nohu bez akejkoľvek opory. Pacienti mali zdvihnutú nohu preloženú cez tú, ktorá stála na zemi, a dívali sa pred seba. Ruky im voľne viseli pozdĺž bokov. Každý z nich mal tri pokusy na vykonanie testu.

Test priniesol pomerne konzistentné výsledky: V priemere každý piaty účastník nedokázal udržať rovnováhu po dobu 10 sekúnd, pričom riziko nesplnenia úlohy bolo vyššie u starších ľudí. Po zostarnutí o 5 rokov sa u každého účastníka vo veku 51 až 55 rokov zakaždým zdvojnásobovala pravdepodobnosť pádu počas pokusu.

Vedci sledovali vzorku po dobu ďalších siedmich rokov a zistili, že 7 percent zo zúčastnených (123 ľudí) umrelo. Príčinou v 32 percentách prípadov bola rakovina, za 30 percent mohli ochorenia srdca a ciev, 9 percent tvorili ochorenia dýchacej sústavy a 7 percent pacientov umrelo následkom komplikácií pri ochorení COVID-19. Častejšie pritom umierali tí, ktorí na preventívnych prehliadkach nedokázali splniť test rovnováhy (17,5 percent oproti 4,5 percent z tých, ktorí to dokázali).

Po zohľadnení ďalších faktorov, ako je vek, pohlavie a prípadné ochorenia, vedci dospeli k záveru, že ľudia v strednom a neskoršom veku, ktorí nedokážu udržať rovnováhu pri státí na jednej nohe po dobu 10 sekúnd, majú o 84 percent vyššie riziko úmrtia zo všetkých príčin v priebehu nasledovných 10 rokov.

Prečo je rovnováha taká dôležitá

Ľudia z vybranej vzorky, ktorí nedokázali splniť test, mali vo všeobecnosti slabšie zdravie. Častejšie sa medzi nimi našli napríklad cukrovkári, obézni, pacienti s vysokým tlakom a srdcovými ochoreniami a pacienti s nezdravými proporciami tuku.

„Myslím, že príčinou väčšiny prípadov podlomeného zdravia je slabá neaerobická kondícia (ktorá sa bežne, ale nie vždy spája so sedavým spôsobom života), a je známe, že podlomené zdravie sa silne spája s oslabenou kvalitou života, menšou mierou fyzickej aktivity/cvičenia a podobne,“ uviedol vedúci autor štúdie Claudio Gil Araujo pre portál IFLScience.

„Ďalej treba brať do úvahy slabú fyzickú kondíciu. Samozrejme, slabá rovnováha sa takisto spája s častejšími pádmi. Ľudia v pokročilom veku sú pri páde vystavení vyššiemu riziku vážnejších zlomenín a iných s tým súvisiacich komplikácií. To môže takisto zohrávať rolu pri našej štatistike úmrtí,“ dodáva Araujo.

Vedec tvrdí, že státie na jednej nohe je súčasťou každodenného života nás všetkých – či už ho vykonávame pri vystupovaní z auta, kráčaní po schodoch alebo bežnom kráčaní po rovine. „Ľudia, ktorí to nedokážu alebo sa toho boja, väčšinou prichádzajú o samostatnosť, a teda menej cvičia, čo vedie k ďalším následkom,“ tvrdí Araujo.

Čo by sa stalo, ak by sme tento test zaradili do pravidelných preventívnych prehliadok? Podľa Arauja veľa. „10-sekundový test rovnováhy by sa mal absolvovať na začiatku každej prehliadky, spolu s meraním váhy, výšky a krvného tlaku,“ odporúča.

Ak máte menej ako 70 rokov, s 10-sekundovým testom by ste nemali mať žiadne vážne problémy. 70- a viacroční ľudia, ktorí dokážu stáť 10 sekúnd na jednej nohe, majú podľa Arauja lepšiu statickú rovnováhu ako väčšina ich rovesníkov bez ohľadu na pohlavie.

Araujo podotýka, že predtým, ako sa test dostane do ambulancií všeobecných lekárov, bude potrebné vykonať ďalšie výskumy, dovtedy ho však odporúča ako nenáročný domácky spôsob zistenia, ako ste na tom s celkovým zdravím.

Pre tých, ktorí v teste zlyhajú, má vedec pozitívny odkaz: „Statická rovnováha sa dá výrazne zlepšiť špecifickými cvikmi. Zmeny si všimnete už po prvom tréningu, čo má zásadný dopad aj na kvalitu života,“ tvrdí Araujo, ktorý však upozorňuje, že zatiaľ nie je známe, či zlepšenie rovnováhy vedie aj k zmierneniu rizika predčasného úmrtia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, bmj.com, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

14:28 15.08.2022Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.