• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 4.7.2022Meniny má Prokop
29°Bratislava

NBS: Úvery domácnostiam pokračujú v silnom raste, dopyt podporuje inflácia

  • 11:42 23.06.2022
  • Bratislava
NBS: Úvery domácnostiam pokračujú v silnom raste, dopyt podporuje inflácia

Výška bankových úverov poskytnutých domácnostiam v poslednom období výrazne vzrástla, keď sa v apríli medziročne zvýšila o 10,2 %.

Rastie najmä záujem o úvery na bývanie, ktorý podporujú obavy z pokračujúceho zvyšovania cien nehnuteľností a vysoká inflácia. Dostupnosť bývania sa vzhľadom na aktuálne trendy rastu cien aj úrokových sadzieb bude zrejme ďalej znižovať, upozornila v júnovom makroprudenciálnom komentári Národná banka Slovenska (NBS).

Domácnosti motivujú k zadlžovaniu sa obavy z pokračujúceho rastu cien nehnuteľností, ktorý by mohol predražiť ich kúpu v budúcnosti, ako aj pokračujúci nárast úrokových sadzieb, ktorý by mohol obmedziť ich kúpyschopnosť v ďalšom období,“ uviedla NBS. V dôsledku silnej inflácie, ktorá prevyšuje aj nové úrovne zvýšených úrokových sadzieb, je zároveň stále veľká časť úverov poskytnutá pri záporných reálnych úrokových sadzbách. To z pohľadu domácností vytvára preferenciu tvorby dlhu pred úsporami.

Zrýchľovanie rastu úverov na bývanie je podľa NBS aktuálne typické pre celú strednú a východnú časť EÚ. Priemerné úrokové sadzby na hypotéky sa vrátili na úroveň spred troch rokov, keď výraznú úlohu zohral záujem o dlhšie - a spravidla aj drahšie - fixácie. „Kým v roku 2021 boli fixácie nad päť rokov skôr výnimočné, v apríli 2022 sa týkali takmer každej druhej hypotéky,“ priblížila Národná banka Slovenska.

Ceny nehnuteľností naďalej zrýchľujú svoj rast a ani v roku 2022 nevykazujú náznaky spomalenia. Naopak, medziročne sa zvýšili o viac ako 20 % a naposledy boli takéto tempá rastu cien nehnuteľností zaznamenané v období pred finančnou krízou, počas rokov 2007 až 2008. Rast cien novostavieb sa k marcu 2022 priblížil k úrovni 23 %. Tak ako na Slovensku, aj v iných štátoch rástli ceny nehnuteľností rýchlejšie ako platy v ekonomike. Rast cien nehnuteľností na Slovensku však patrí k najvyšším v EÚ.

Dostupnosť bývania sa v dôsledku silného rastu cien nehnuteľností v poslednom roku zhoršila a vzhľadom na aktuálne trendy sa bude podľa NBS zrejme ďalej znižovať. „Za predpokladu pretrvávania aktuálnych trendov v cenách nehnuteľností a pokračovania nárastu úrokových sadzieb sa dostupnosť bývania už na konci roka 2022 dostane na najnižšie úrovne za posledných desať rokov,“ dodala NBS.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prieskum: Z finančných dôvodov tento rok dovolenku neplánuje 37 % Slovákov

Prieskum: Z finančných dôvodov tento rok dovolenku neplánuje 37 % Slovákov

DNES - 11:29Ekonomické

Výrazným faktorom, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v rozhodovaní, sú financie.

Pandémia nedokázala poraziť chuť Slovákov na čapované pivo s priateľmi

Pandémia nedokázala poraziť chuť Slovákov na čapované pivo s priateľmi

VČERA - 15:40Ekonomické

Zvyklosti Slovákov týkajúce sa návštevy gastrozariadení (reštaurácie, pohostinstvá, kaviarne) sa vracajú do stavu pred pandémiou iba postupne.

Český prezident verí, že nový šéf centrálnej banky stabilizuje sadzby

Český prezident verí, že nový šéf centrálnej banky stabilizuje sadzby

VČERA - 13:37Ekonomické

Nový guvernér ČNB Aleš Michl pravdepodobne stabilizuje úrokové sadzby, keďže on a ďalší traja noví členovia predstavenstva nemajú záujem o sprísnenie menovej politiky.

Olaf Scholz vyzval Nemcov, aby spoločne čelili ekonomickým problémom

Olaf Scholz vyzval Nemcov, aby spoločne čelili ekonomickým problémom

VČERA - 11:42Ekonomické

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval ľudí, aby spoločne čelili ekonomickým problémom, s ktorými krajina zápasí, najmä vysokej inflácii.

Nórska firma pracuje na projekte potrubia, ktoré

Nórska firma pracuje na projekte potrubia, ktoré "pochová" CO2 pod dnom mora

10:19 02.07.2022Ekonomické

Nórska energetická spoločnosť Equinor predstavila projekt výstavby potrubia na prepravu CO2 vyprodukovaného priemyselnými firmami v kontinentálnej Európe a jeho "pochovanie" pod dnom mora.