• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 6.7.2022Meniny má Patrícia, Patrik
18°Bratislava

SIS poskytla v roku 2021 podklady na vyhostenie troch ruských špiónov zo SR

  • 7:30 23.06.2022
  • Bratislava
SIS poskytla v roku 2021 podklady na vyhostenie troch ruských špiónov zo SR

Slovenská informačná služba (SIS) poskytla vlani podklady na rozhodnutie o vyhostení trojice príslušníkov ruských spravodajských služieb, ktorí na území SR pôsobili pod diplomatickým krytím. Vyplýva to z neutajovanej časti Správy o činnosti SIS za rok 2021.

V súvislosti s uvedeným boli v hodnotenom období aktivity ruských spravodajských služieb v SR čiastočne obmedzené. K utlmeniu ich pôsobenia v oblasti spravodajstva ľudských zdrojov prispeli aj opatrenia zavedené v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19,“ ozrejmila informačná služba.

Ruské spravodajské služby sa naďalej pokúšali získať prístup k predstaviteľom štátnej správy, členom vlády SR, poslancom Národnej rady SR a iným mienkotvorným osobnostiam s cieľom ovplyvňovať ich rozhodovanie. „Predmetom ich záujmu boli aj predstavitelia slovenskej diplomacie s cieľom ovplyvňovať postoje SR a prípadne aj EÚ v súlade so záujmami Ruskej federácie,“ podotkli.

SIS očakáva pokračujúci záujem ruských spravodajských služieb o získavanie informácií z prostredia Ozbrojených síl SR, Ministerstva obrany SR a NATO so zameraním na poskytovanie pomoci Ukrajine.

Okrem ruských špionážnych aktivít na území SR sa SIS prioritne venovala aj príslušníkom spravodajských služieb Čínskej ľudovej republiky. „V hodnotenom období venovali pozornosť najmä témam súvisiacim s tzv. politikou jednej Číny (Taiwan, Tibet, Hongkong),“ spresnili v správe. Dodržiavanie politiky jednej Číny je dlhodobo najvyššou prioritou čínskej zahraničnej politiky. „Pri úsilí o dosahovanie tohto cieľa využíva tzv. mäkké nástroje v podobe propagandy a lobingu, ale aj aktivity zo strany spravodajských služieb,“ uviedla SIS.

Naďalej sa čínske spravodajské služby snažili o budovanie kontaktov v štátnej správe a vo vzdelávacích inštitúciách, „ktorého cieľom je nadviazať prvotný kontakt s jednotlivcami s potenciálom zastávať v budúcnosti významné funkcie v štátnej správe“. Pokračovali tiež lobistické aktivity zamerané najmä na podporu prieniku čínskych spoločností do kritickej technologickej infraštruktúry orgánov štátnej a verejnej správy SR a do prostredia akademických a vzdelávacích inštitúcií. „V dôsledku ekonomických problémov niektorých slovenských spoločností pôsobiacich v oblasti inovácií a pokročilých technológií, spôsobených pandémiou ochorenia COVID-19 sa zvýšilo riziko ich skupovania čínskymi subjektami,“ priblížila informačná služba.

Rástol tiež počet pokusov zahraničných spravodajských služieb o kybernetické alebo hekerské útoky a zintenzívňuje sa využívanie technických prostriedkov na získavanie spravodajsky významných informácií. „Za hlavné príčiny zraniteľnosti informačných systémov možno v SR považovať najmä nedodržiavanie bezpečnostných opatrení, ľudský faktor a podceňovanie hrozieb vyplývajúcich z aktivít cudzích spravodajských služieb, čo súvisí s nedostatočnou úrovňou bezpečnostného povedomia ohrozených subjektov,“ dodali.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pri bufete našli telo muža, prípadom sa zaoberá polícia

Pri bufete našli telo muža, prípadom sa zaoberá polícia

DNES - 21:10Domáce

Polícia vyšetruje bližšie okolnosti úmrtia cyklistu.

SNS vyzýva Sulíka, Matoviča a Kollára, aby sa dohodli na predčasných voľbách

SNS vyzýva Sulíka, Matoviča a Kollára, aby sa dohodli na predčasných voľbách

DNES - 20:49Domáce

Mimoparlamentná SNS reaguje na rozhodnutie SaS o vypovedaní koaličnej zmluvy.

Sólymos: Nová koaličná zmluva nič nevyrieši

Sólymos: Nová koaličná zmluva nič nevyrieši

DNES - 19:55Domáce

Nová koaličná zmluva nič nevyrieši. Myslí si to predseda republikovej rady mimoparlamentnej Aliancie László Sólymos.

Spolu: Ultimátum je jednou z posledných šancí, ako uchovať demokratickú koalíciu

Spolu: Ultimátum je jednou z posledných šancí, ako uchovať demokratickú koalíciu

DNES - 19:25Domáce

Predseda strany Spolu Miroslav Kollár postoju SaS rozumie, demokrati by mali začať rokovania o spoločnom postupe.

Fico: Slovenská vláda kolabuje, receptom je okamžitá zmena Ústavy SR

Fico: Slovenská vláda kolabuje, receptom je okamžitá zmena Ústavy SR

DNES - 19:18Domáce

Slovenská vláda podľa lídra opozičného Smeru-SD Roberta Fica kolabuje. Skonštatoval to v reakcii na rozhodnutie SaS o vypovedaní koaličnej zmluvy. Opätovne volá po zmene Ústavy SR a skrátení volebného obdobia.