• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 7.7.2022Meniny má Oliver
16°Bratislava

Macron oznámil, že opozícia je ochotná s ním spolupracovať na "hlavných témach"

  • 21:43 22.06.2022
  • Paríž
Macron oznámil, že opozícia je ochotná s ním spolupracovať na

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu večer povedal, že opozičné strany naznačili ochotu spolupracovať s jeho vládou na "hlavných témach".

Uviedol to v prvom prejave k občanom po nedeľných parlamentných voľbách, v ktorých si neudržal väčšinu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Ku kľúčovým témam, na ktorých sú opozičné zoskupenia ochotné spolupracovať, patria životné náklady, zamestnanosť, energie, klíma a zdravie, priblížil Macron.

Zároveň vylúčil, že by sa pokúsil zostaviť „vládu národnej jednoty“, keďže jeho centristická aliancia Spolu! (Ensemble!) v nedeľu nezískala väčšinu v parlamente, potrebnú na presadzovanie legislatívy a programu bez ďalších strán – takýto krok nemá podľa neho v tomto štádiu „odôvodnenie“.

Prezident Macron uznal, že parlamentné voľby ešte viac zdôraznili sociálne problémy vo Francúzsku, ale vyzval opozičné strany, aby „zanechali vnútorné boje“ a vykročili za hranice politiky.

To podľa Macrona znamená, že „sa spoločne budeme musieť naučiť novému spôsobu vládnutia a prijímania zákonov“.

Vyhlásil, že návrhy naliehavých zákonov, predovšetkým na zmiernenie dôsledkov inflácie a stúpajúcich cien energií, budú predkladané do parlamentu počas leta.

Macron vyzval opozičné strany, aby „v najbližších dňoch úplne transparentne objasnili, ako ďaleko sú ochotné zájsť“ vo svojej podpore takýchto opatrení, ktoré podľa neho nebudú financované zvýšenými daňami.

Vyzdvihol, že on sám bol znovu zvolený v aprílových prezidentských voľbách na základe programu „ambicióznych reforiem“, ktoré sa, ako očakáva, uskutočnia.

Patová situácia po parlamentných voľbách nesmie viesť k stagnácii, ale k dialógu a ochote počúvať sa navzájom, doplnil Macron v prejave k národu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ukrajinská armáda zrušila zákaz cestovania pre mužov v brannom veku

Ukrajinská armáda zrušila zákaz cestovania pre mužov v brannom veku

VČERA - 21:14Zahraničné

Ukrajinská armáda zrušila opatrenie, ktoré mužom v brannom veku zakazovalo opustiť vojenský obvod, v ktorom sú zaregistrovaní.

Johnson odmietol žiadosť Škótska o ďalšie referendum o nezávislosti

Johnson odmietol žiadosť Škótska o ďalšie referendum o nezávislosti

VČERA - 21:13Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v stredu škótskej premiérke Nicole Sturgenonovej oznámil, že nie je správny čas opäť sa zaoberať otázkou o ďalšom referende o nezávislosti Škótska.

Počet obetí po zosuve ľadovca v Alpách stúpol na deväť

Počet obetí po zosuve ľadovca v Alpách stúpol na deväť

VČERA - 21:12Zahraničné

Záchranný tím v stredu našiel ďalšie dve telá obetí zosuvu ľadovca v talianskych Alpách. Celkový počet potvrdených obetí nedeľňajšej tragédie sa tak vyšplhal na deväť.

Turecko opätovne žiada Fínsko a Švédsko, aby vydali osoby podozrivé z terorizmu

Turecko opätovne žiada Fínsko a Švédsko, aby vydali osoby podozrivé z terorizmu

VČERA - 20:40Zahraničné

Turecko písomne požiadalo Fínsko a Švédsko, aby na trestné stíhanie vydali osoby, ktoré podozrieva z terorizmu. Oznámil to v stredu turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag.

Obvinený sa priznal k streľbe na predmestí Chicaga, zvažoval aj ďalší útok

Obvinený sa priznal k streľbe na predmestí Chicaga, zvažoval aj ďalší útok

VČERA - 20:39Zahraničné

Muž obvinený z hromadnej streľby pri oslavách Dňa nezávislosti na predmestí Chicaga sa priznal a uviedol, že zvažoval druhý útok. Uviedla to v stredu miestna polícia.