• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.8.2022Meniny má Ľubomíra
19°Bratislava

Na umývanie riadu špongiou zabudnite. Toto hrozí pri jej používaní

  • 15:30 23.06.2022
  • Tromsø
Na umývanie riadu špongiou zabudnite. Toto hrozí pri jej používaní

Špongia je podľa odborníka najhorší možný nástroj na umývanie riadu. Ak v kuchyni nemáte umývačku, voľte radšej iné metódy.

Tí z nás, ktorí si doma nemôžu dovoliť luxus umývačky riadu, denne siahajú po špongii a saponáte. Proti druhému prostriedku skutočne nemôžeme namietať, no špongiu z tejto rutiny nabudúce radšej vynechajte.

Ukázalo sa, že nech špongie na riad vyzerajú akokoľvek čisto, ich používaním v skutočnosti riskujete pravý opak toho, na čo sú určené, a docielite jedine roznášanie baktérií a choroboplodných zárodkov po riade.

Výskumník z Nórskeho inštitútu pre výskum potravín, rybárstva a akvakultúry Trond Møretrø pre spravodajskú službu CNN uviedol, že špongie na riad rozhodne patria do koša. Vedcovi na nich vadí predovšetkým to, že pri každodennom používaní prakticky neexistuje spôsob, ako ich efektívne a dôkladne vyčistiť, a tak sa v nich hromadí salmonela a iné druhy baktérií.

Keďže špongiu málokedy necháme kompletne vyschnúť, jej vlhkosť je ideálnou podmienkou na hromadenie a množenie choroboplodných zárodkov. Møretrø podotýka, že väčšina z nich nie je pre zdravie človeka výrazne škodlivá, jedinou výnimkou je práve salmonela.

„V jedinej špongii sa môže nachádzať toľko baktérií, koľko je ľudí na Zemi,“ tvrdí Møretrø. „Špongia je vlhká a zachytáva zvyšky jedál, ktoré sú zároveň potravou pre baktérie, čo vedie k rýchlemu násobeniu ich počtu.“

Bohužiaľ, ani čistenie špongie neprináša výrazný rozdiel v miere jej hygienickosti. Jediný spôsob, ako si podľa Nóra poistiť bezpečnosť pri umývaní riadu špongiou, je vymieňať ju každý deň, čo je pochopiteľne finančne zaťažkávajúce a tiež neprospešné pre životné prostredie.

Ako teda vyzerá ideálne umývanie riadu bez umývačky?

Najlepší nástroj, ktorý vám pomôže pri odstraňovaní špiny a usadenín z riadu, je podľa Møretrøa kefa na riad, ktorej štetiny sú dostatočne silné na zvládnutie tejto úlohy a zároveň rýchlo vysychajú, vďaka čomu neprispievajú k šíreniu baktérií. Dlhá rúčka okrem toho zaisťuje ochranu pred priamym kontaktom s prípadnými kontaminantmi.

„Keďže kefa veľmi rýchlo vysychá, nebezpečné baktérie na nej dlho neprežijú,“ dodáva vedec. „Väčšina druhov má okrem toho dlhú rúčku, ktorá vás ochráni pred priamym kontaktom s potenciálne nebezpečnými baktériami, čo sa však nedá povedať o špongiách.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, cnn.com, mirror.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto aktivita môže naznačovať výšku vašej kryštalizovanej inteligencie

Táto aktivita môže naznačovať výšku vašej kryštalizovanej inteligencie

VČERA - 19:12Zaujímavosti

Negatívne vnímaná aktivita môže byť znakom vysokého IQ.

Túto chybu pri odkladaní zubnej kefky nerobte. Aspoň raz za týždeň dodržte toto pravidlo!

Túto chybu pri odkladaní zubnej kefky nerobte. Aspoň raz za týždeň dodržte toto pravidlo!

20:03 07.08.2022Zaujímavosti

Čisté a zdravé zuby sú výsadou ľudí, ktorí aspoň dvakrát denne siahnu po zubnej kefke. Aj o tú sa ale treba vedieť správne postarať.

Toto je dôvod, prečo niektorých psychopatov len ťažko rozoznáte

Toto je dôvod, prečo niektorých psychopatov len ťažko rozoznáte

19:33 07.08.2022Zaujímavosti

Mnohým psychopatom sa podarí dostať sa na tie najvyššie manažérske pozície.