• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 7.7.2022Meniny má Oliver
16°Bratislava

Ako na zdravé nohy pomocou stravy: Týchto 7 potravín neobchádzajte!

  • 22:19 22.06.2022
  • Bratislava
Ako na zdravé nohy pomocou stravy: Týchto 7 potravín neobchádzajte!

Pripravte svoje chodidlá na výkyvy počasia aj pomocou vhodnej stravy. Týchto 6 potravín im dožičí dostatočnú porciu zdravia.

Pri starostlivosti o vzhľad a zdravie chodidiel sa väčšina z nás zaobíde s pravidelným umývaním a občasným pílingom. Po zime, počas ktorej schovávame chodidlá v hrubých ponožkách a čižmách, im ale treba dožičiť viac ako len týchto pár krokov.

„Tak, ako v iných častiach tela, aj v chodidlách sa skrývajú kosti, svaly, väzivá a cievy, o ktoré sa treba starať,“ zdôrazňuje podiatrička Dina Gohilová v rozhovore pre portál The Sun. Podľa nej je popraskaná koža na pätách častým príznakom nedostatku vitamínov, ktorý môže viesť až k nezastaviteľnej bolesti chodidiel.

Strava a pitný režim sú podstatné zložky celkového zdravia, vrátane chodidiel. Pre ich pekný vzhľad treba do jedálnička zaradiť najmä huby, ryby, vajcia, figy, sóju, jogurt, syr a rastlinné mlieko, ktoré obsahuje dostatok vitamínu D a vápnika na udržanie zdravia kostí. Aké ďalšie potraviny netreba vynechať?

Brokolica a citrusy na zmiernenie bolesti

Obidve tieto potraviny obsahujú vysokú dávku vitamínu C, ktorý pomáha redukovať zápal v tele. Ten je hnacím motorom takzvanej plantárnej fascie, ktorá sa prejavuje bolesťou na spodnej časti chodidla, najmä v oblasti päty a klenby.

Ak vám nevyhovuje brokolica alebo citrusy, vitamín C nájdete aj v jahodách, černiciach, paprike a zemiakoch.

Orechy a strukoviny na kŕče

Mandle, vlašské orechy, arašidy a ďalšie druhy orechov spolu s avokádom a strukovinami obsahujú prospešné vitamíny skupiny B, ktoré podporujú zdravie nervovej sústavy. S neuropatickou bolesťou, ktorá je často bodavá alebo pálivá, vám pomôžu najmä vitamín B1, B6 a B12.

„Nedostatok niektorých druhov vitamínu B zvyšuje pravdepodobnosť kŕčov,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Reema Patelová, podľa ktorej si do šalátov treba pridať avokádo a maškrty nahradiť orieškami.

Gohilová dodáva, že kŕče v chodidlách môžu poukazovať aj na nedostatok horčíka, vápnika alebo draslíka. V strave preto treba uprednostniť banány, strukoviny a zemiaky.

Mlieko a jogurt pre zdravie kostí

Každé chodidlo obsahuje 26 kostí, ktoré namáhame každý deň pri kráčaní. Vápnik zohráva podstatnú úlohu pri starostlivosti o ich pevnosť a odolnosť, preto je potrebné prijímať ho aj vo forme mlieka, prírodného jogurtu a zelenej listovej zeleniny, ako je špenát.

Pri vstrebávaní vápnika je mimoriadne dôležitý vitamín D, ktorý najjednoduchšie získate zo slnečného žiarenia alebo z doplnkov.

Steak a losos pre rast nechtov a zdravú pokožku

Železo a horčík sú nápomocné pri starostlivosti o zdravý rast nechtov a ochranu pokožky pred lúpaním a vysychaním.

„Medzi známe zdroje železa patrí červené mäso a hydina, ale možno ho nájsť aj v rastlinnej strave, ako je tmavá listová zelenina a fazuľa,“ tvrdí Patelová. „Horčík zas získame z celozrnných potravín, tmavej listovej zeleniny a takisto fazule. Netreba zabudnúť ani na horkú čokoládu.“

Pre ideálne vstrebávanie týchto minerálov by ste mali uvedené potraviny jesť spolu s vitamínom C.

Rast nechtov na nohách (aj rukách) podporíte adekvátnym príjmom omega-3 mastných kyselín, ktoré redukujú zápal nechtových lôžok a stimulujú tvorbu nových buniek v ich oblasti. Nájdete ich v mastných rybách, ako je losos, makrela a sardinky. Vegáni sa môžu spoľahnúť na vlašské orechy a ľanové a chia semiačka.

Vajcia proti mravčeniu

Vráťme sa k vitamínu B, ktorého potrebu by nemali podceňovať najmä cukrovkári. Tento vitamín ochraňuje svaly, zabraňuje poškodeniu buniek a dodáva im silu.

Mravčenie v chodidlách je pritom častým príznakom nedostatku vitamínu B12. Treba ho prijímať každý deň, pretože telo si ho nedokáže ukladať. Možno ho nájsť aj v rybách, hydine, mliečnych výrobkoch a vajciach. Vegáni by mali užívať doplnky s jeho obsahom.

Bielkoviny pre silné nechty a hladkú pokožku

Nechty sa skladajú prevažne z bielkoviny keratínu, preto ho treba prijímať aj formou stravy. Bielkoviny nám okrem toho dodávajú aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže samostatne vyrobiť.

„Aminokyseliny tvoria základ štruktúry vlasov, nechtov a pokožky vo forme kolagénu, keratínu a elastínu,“ vysvetľuje Patelová, podľa ktorej by sme mali denne prijať toľko gramov bielkovín, koľko kilogramov vážime. „Ak ale vediete aktívny životný štýl alebo pravidelne cvičíte, budete ich potrebovať viac,“ dodáva.

Bielkoviny možno nájsť v mäse, rybách, vajciach, hydine a mliečnych výrobkoch. V ríši rastlinnej stravy sú zastúpené v strukovinách, orechoch, semiačkach a sóji.

Voda, voda, voda

Denne by ste mali vypiť 6 až 8 pohárov čistej vody. Tá je nevyhnutná pre celkové zdravie, aj pre zdravie chodidiel. Kvalitná hydratácia prospieva krvnému obehu, vďaka čomu sa zbavíte kŕčov a opuchu v chodidlách a rovnako redukujete riziko dny a hromadenia toxínov.

Ak vám čistá voda nevyhovuje, ozvláštnite ju plátkami citróna a mätou alebo si pripravte nesladený bylinkový čaj.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, the-sun.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 dôvodov, prečo má rozvod horšie následky na mužov ako na ženy

5 dôvodov, prečo má rozvod horšie následky na mužov ako na ženy

19:29 05.07.2022Zdravie

Odborná pomoc a podpora priateľov a rodiny môže byť pri rozvode kľúčová.

7 drobných zmien, vďaka ktorým na prechádzke rýchlejšie schudnete

7 drobných zmien, vďaka ktorým na prechádzke rýchlejšie schudnete

9:13 05.07.2022Zdravie

Vyťažte z pravidelných prechádzok maximum. Osvojte si týchto 7 tipov, ktoré vám pri nich pomôžu schudnúť.

Táto potravina spôsobuje, že muži po nej lepšie voňajú

Táto potravina spôsobuje, že muži po nej lepšie voňajú

7:11 05.07.2022Zdravie

Muži, ktorí jedli túto potravinu, mali podľa žien atraktívnejší pach tela.

K potratom najčastejšie dochádza v týchto mesiacoch. Vedci prinášajú vysvetlenie

K potratom najčastejšie dochádza v týchto mesiacoch. Vedci prinášajú vysvetlenie

11:28 04.07.2022Zdravie

Riziko potratu je v jednej časti roka vyššie. Podľa výskumníkov to súvisí s počasím.

Trápi vás nevysvetliteľná bolesť chrbta? Pozor na túto závažnú diagnózu!

Trápi vás nevysvetliteľná bolesť chrbta? Pozor na túto závažnú diagnózu!

20:07 03.07.2022Zdravie

Bolesť chrbta väčšinou nepredstavuje závažné ohrozenie zdravia. V prípade výskytu týchto príznakov ale treba spozornieť.