• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.8.2022Meniny má Ľubomíra
18°Bratislava

Tento alkoholický nápoj má prekvapivo pozitívny vplyv na pamäť. Toľkoto ho musíte vypiť

  • 19:32 18.06.2022
  • Svet
Tento alkoholický nápoj má prekvapivo pozitívny vplyv na pamäť. Toľkoto ho musíte vypiť

Vedci zistili, že fenolové zlúčeniny v tomto nápoji môžu pomôcť zlepšiť priestorovú pamäť.

Výskum publikovaný vo vedeckom žurnále Antioxidants & Redox Signaling zistil, že jeden až tri poháre šampanského týždenne môžu spomaliť stratu pamäti spôsobenú starnutím. Vedci zistili, že fenolové zlúčeniny v šampanskom môžu pomôcť zlepšiť priestorovú pamäť.

Fenolové zlúčeniny pochádzajú z červeného hrozna Pinot Noir a Pinot Meunier, ktoré sa spolu s Chardonnay používajú pri výrobe šampanského. Zlúčeniny ovplyvňujú signály vysielané z hipokampu do mozgovej kôry. Zistilo sa, že zlúčeniny spomaľujú pokles tejto signalizácie súvisiaci s vekom.

Profesor Jeremy Spencer, odborník na fytochemikálie a funkciu mozgu, povedal:

„Tieto vzrušujúce výsledky po prvýkrát ilustrujú, že mierna konzumácia šampanského má potenciál ovplyvniť kognitívne funkcie, ako je pamäť. Takéto pozorovania boli predtým zaznamenané pri červenom víne prostredníctvom pôsobenia flavonoidov, ktoré víno obsahuje.

Náš výskum však ukazuje, že šampanské, ktorému chýbajú flavonoidy, je tiež schopné ovplyvňovať funkciu mozgu pôsobením menších fenolových zlúčenín, o ktorých sa predtým myslelo, že nemajú biologickú aktivitu. Podporujeme zodpovedný prístup ku konzumácii alkoholu a naše výsledky naznačujú, že veľmi nízky príjem jedného až dvoch pohárov týždenne môže byť účinný.“

Výskum sa uskutočnil na hlodavcoch, ale David Vauzour, jeden z autorov štúdie, povedal, že očakávajú podobné výsledky u ľudí. Ako uviedol:

“Toto sa úspešne dosiahlo s inými potravinami bohatými na polyfenoly, ako sú čučoriedky a kakao, a predpovedáme podobné výsledky pre mierny príjem šampanského na kogníciu u ľudí.“

Vedci v štúdii mali tri skupiny po ôsmich potkanoch a otestovali ich priestorovú a pracovnú pamäť pomocou testu v bludisku, ktorý zahŕňa odmenu za jedlo za nájdenie správnej cesty. Po vykonaní množstva týchto testov v bludisku dostávala počas nasledujúcich šiestich týždňov každá skupina potkanov buď malú dennú dávku šampanského, iný alkoholický nápoj alebo nealkoholický nápoj, všetky s rovnakým množstvom kalórií.

Po šiestich týždňoch boli potkany opäť testované a skupina so šampanským bola skutočne presnejšia pri hľadaní správnej cesty v bludisku. Keď vedci skontrolovali mozgy potkanov, zistili zvýšenie množstva rôznych proteínov, ktoré pomáhajú pri tvorbe buniek v mozgu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencealert.com, liebertpub.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

VČERA - 19:52Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

VČERA - 7:21Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.

Ruminácia: Takéto následky má depresia na mozog aj po vyliečení

Ruminácia: Takéto následky má depresia na mozog aj po vyliečení

20:45 03.08.2022Zdravie

Ľudia, ktorí zažili depresiu, mali hyperkonektivitu v oblastiach mozgu, ktoré boli spojené s rumináciou.