• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
21°Bratislava

Takéto správanie zvyšuje riziko infarktu o 50 percent. Je rovnako zlé ako fajčenie

  • 20:07 18.06.2022
  • Burnaby
Takéto správanie zvyšuje riziko infarktu o 50 percent. Je rovnako zlé ako fajčenie

Srdcový infarkt je jednou z najčastejších príčin úmrtí vo svete. Zistenie novej štúdie pritom naznačuje, že k rizikovým faktorom treba prirátať aj jeden typ správania.

K infarktu dochádza v momente, keď sa cieva privádzajúca krv do srdca zablokuje, čo sprevádza ostrá bolesť v hrudi, ktorá môže vystreľovať až k sánke a rukám.

Jedným z najrizikovejších faktorov infarktu je fajčenie, ktoré je však rovnako škodlivé ako iná aktivita, ktorú denne vykonáva väčšina z nás.

Rovnako zlé ako fajčenie

Nový výskum publikovaný v žurnále JAMA Cardiology sa pozrel na roky zaužívané tvrdenie, že sedavý životný štýl zhoršuje predpoklady na srdcovo-cievne ochorenia. V minulosti sa už potvrdilo, že takéto správanie vedie k vzniku obezity, cukrovky, hlbokej žilovej trombózy a metabolického syndrómu.

Štúdia sa zamerala na viac ako 100 tisíc ľudí z 21 rôznych krajín. Vedci ich sledovali po dobu približne 11 rokov, pričom skúmali, ako ich správanie vplýva na riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení.

U účastníkov, ktorí denne presedeli 6 až 8 hodín, stúplo riziko predčasného úmrtia v dôsledku srdcových ochorení o 12 až 13 percent. Tí, ktorí presedia viac ako 8 hodín z dňa, čelia až 20-percentnému riziku.

Zaujímavý nález poukazuje aj na to, že hoci dlhodobé sedenie negatívne vplývalo na zdravie všetkých zúčastnených, najhoršie následky zaznamenali u ľudí z krajín z nízkym alebo nižším stredným príjmom. Vedci preto pracujú s hypotézou, že v rozvinutejších krajinách sa sedenie spája prevažne s dobre ohodnotenými a spoločensky vyššie postavenými zamestnaniami.

„Správa, ktorú sa výskum snaží tlmočiť, je, že by ste sa mali snažiť čo najviac eliminovať čas strávený sedením,“ poznamenáva Scott Lear z kanadskej Univerzity Simona Frasera. „Ak musíte sedieť, riziko môžete znížiť cvičením vo voľnom čase.“

Lear ďalej informuje, že ľudia, ktorí denne sedia nepretržite viac ako 4 hodiny, by mali aspoň polhodinu z tohto času venovať fyzickej aktivite. Takýmto spôsobom dokážu znížiť riziko závažných zdravotných následkov najmenej o dve percentá.

„Naša štúdia dokazuje, že sedenie v kombinácii s nečinnosťou tvorí 8,8 percent zo všetkých príčin úmrtí, čo sa pomaly vyrovnáva fajčeniu,“ dodáva Lear. „Ide o globálny problém s neuveriteľne jednoduchým riešením – začnite napríklad plánovaním času, keď sa zdvihnete zo stoličky.“

Aj málo je viac ako nič

Aj krátke cvičenie vie ovplyvniť zdravie výrazným spôsobom. Nezáleží pritom na tom, či sa človek snaží schudnúť alebo nie.

Hlavnou výhodou cvičenia v súvislosti s ochranou zdravia srdca a ciev je, že podporuje prúdenie krvi v celom tele, vďaka čomu obehová sústava dokáže efektívnejšie pracovať.

Cvičenie tiež znižuje cholesterol a krvný tlak, ktoré vo veľkej miere prispievajú k srdcovým ochoreniam.

Ideálne zdravie srdca dosiahnete, keď cvičenie skombinujete so zdravou a vyváženou stravou. Zamerajte sa na jedlá s nízkym obsahom nezdravých tukov a vysokým obsahom vlákniny. Jedzte hlavne veľa ovocia, zeleniny a celozrnných obilnín.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, jamanetwork.com, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

VČERA - 6:47Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.

3 veci, ktoré musíte deťom dopriať, aby rástli do výšky

3 veci, ktoré musíte deťom dopriať, aby rástli do výšky

18:58 19.09.2023Zdravie

Kľúčom k zdravému rastu našich potomkov nie je strava ani pohyb. Podľa antropológa sa treba skôr zamerať na tieto tri ovplyvniteľné zložky.

Nesprávne skladovanie liekov môže mať negatívne účinky na zdravie, do kúpeľne ich neodkladajte

Nesprávne skladovanie liekov môže mať negatívne účinky na zdravie, do kúpeľne ich neodkladajte

9:16 18.09.2023Zdravie

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí.