• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Takéto správanie zvyšuje riziko infarktu o 50 percent. Je rovnako zlé ako fajčenie

  • 20:07 18.06.2022
  • Burnaby
Takéto správanie zvyšuje riziko infarktu o 50 percent. Je rovnako zlé ako fajčenie

Srdcový infarkt je jednou z najčastejších príčin úmrtí vo svete. Zistenie novej štúdie pritom naznačuje, že k rizikovým faktorom treba prirátať aj jeden typ správania.

K infarktu dochádza v momente, keď sa cieva privádzajúca krv do srdca zablokuje, čo sprevádza ostrá bolesť v hrudi, ktorá môže vystreľovať až k sánke a rukám.

Jedným z najrizikovejších faktorov infarktu je fajčenie, ktoré je však rovnako škodlivé ako iná aktivita, ktorú denne vykonáva väčšina z nás.

Rovnako zlé ako fajčenie

Nový výskum publikovaný v žurnále JAMA Cardiology sa pozrel na roky zaužívané tvrdenie, že sedavý životný štýl zhoršuje predpoklady na srdcovo-cievne ochorenia. V minulosti sa už potvrdilo, že takéto správanie vedie k vzniku obezity, cukrovky, hlbokej žilovej trombózy a metabolického syndrómu.

Štúdia sa zamerala na viac ako 100 tisíc ľudí z 21 rôznych krajín. Vedci ich sledovali po dobu približne 11 rokov, pričom skúmali, ako ich správanie vplýva na riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení.

U účastníkov, ktorí denne presedeli 6 až 8 hodín, stúplo riziko predčasného úmrtia v dôsledku srdcových ochorení o 12 až 13 percent. Tí, ktorí presedia viac ako 8 hodín z dňa, čelia až 20-percentnému riziku.

Zaujímavý nález poukazuje aj na to, že hoci dlhodobé sedenie negatívne vplývalo na zdravie všetkých zúčastnených, najhoršie následky zaznamenali u ľudí z krajín z nízkym alebo nižším stredným príjmom. Vedci preto pracujú s hypotézou, že v rozvinutejších krajinách sa sedenie spája prevažne s dobre ohodnotenými a spoločensky vyššie postavenými zamestnaniami.

„Správa, ktorú sa výskum snaží tlmočiť, je, že by ste sa mali snažiť čo najviac eliminovať čas strávený sedením,“ poznamenáva Scott Lear z kanadskej Univerzity Simona Frasera. „Ak musíte sedieť, riziko môžete znížiť cvičením vo voľnom čase.“

Lear ďalej informuje, že ľudia, ktorí denne sedia nepretržite viac ako 4 hodiny, by mali aspoň polhodinu z tohto času venovať fyzickej aktivite. Takýmto spôsobom dokážu znížiť riziko závažných zdravotných následkov najmenej o dve percentá.

„Naša štúdia dokazuje, že sedenie v kombinácii s nečinnosťou tvorí 8,8 percent zo všetkých príčin úmrtí, čo sa pomaly vyrovnáva fajčeniu,“ dodáva Lear. „Ide o globálny problém s neuveriteľne jednoduchým riešením – začnite napríklad plánovaním času, keď sa zdvihnete zo stoličky.“

Aj málo je viac ako nič

Aj krátke cvičenie vie ovplyvniť zdravie výrazným spôsobom. Nezáleží pritom na tom, či sa človek snaží schudnúť alebo nie.

Hlavnou výhodou cvičenia v súvislosti s ochranou zdravia srdca a ciev je, že podporuje prúdenie krvi v celom tele, vďaka čomu obehová sústava dokáže efektívnejšie pracovať.

Cvičenie tiež znižuje cholesterol a krvný tlak, ktoré vo veľkej miere prispievajú k srdcovým ochoreniam.

Ideálne zdravie srdca dosiahnete, keď cvičenie skombinujete so zdravou a vyváženou stravou. Zamerajte sa na jedlá s nízkym obsahom nezdravých tukov a vysokým obsahom vlákniny. Jedzte hlavne veľa ovocia, zeleniny a celozrnných obilnín.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, jamanetwork.com, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.