• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 8.8.2022Meniny má Oskar
19°Bratislava

5 vecí, ktoré si váš veterinár želá, aby ste vedeli o svojom psovi

  • 8:01 18.06.2022
  • Svet
5 vecí, ktoré si váš veterinár želá, aby ste vedeli o svojom psovi

Zverolekárka hovorí o najdôležitejších veciach, ktoré by o svojom psovi mal vedieť každý majiteľ. Vyvracia pritom niektoré mýty.

Každý psíčkar chce svojmu domácemu miláčikovi dopriať čo najzdravší a najšťastnejší život. Aj dobre mienené skutky sa ale môžu obrátiť v neprospech, ak celkom nepoznáme ich povahu.

Veterinárka Kirsten Ronngrenová v rozhovore pre britský portál The Mirror priblížila 5 najdôležitejších poznatkov, ktoré by podľa nej mal o svojom psovi vedieť každý majiteľ.

1. Vek nie je choroba

Mnohých majiteľov prekvapuje, že ich pes sa teší zo života aj v pokročilom veku. Ronngrenová v tejto súvislosti pripomína, že pokročilý vek u domácich miláčikov automaticky neznamená problémy.

„Domáce zvieratá sa dnes dožívajú dlhšieho a šťastnejšieho života vďaka starostlivým majiteľom a pokročilej medicíne,“ tvrdí zverolekárka, podľa ktorej spomalenie tempa vo vyššom veku nie je samozrejmosť u každého psa, a môže naznačovať bolesti.

„Veľa ľudí sa tiež nazdáva, že anestézia pri čistení zubov alebo odstraňovaní výrastkov pre starších psov nie je bezpečná, čo v mnohých prípadoch nie je pravda. Staršie psy vedia veľmi dobre tolerovať umelý spánok,“ hovorí Ronngrenová.

2. Čistenie zubov u veterinára prebieha inak ako doma

Podobne ako u ľudí, aj u zvierat platí, že o ich chrup sa najlepšie dokáže postarať odborník, ktorý má na to určené pomôcky.

„Ak vám lekár odporúča ambulantnú dentálnu hygienu, je to preto, že vyčistenie zvieracieho chrupu pod celkovou anestéziou je najlepší a najbezpečnejší spôsob, ako vykonať komplexné ošetrenie ústnej dutiny,“ vysvetľuje veterinárka.

Zverolekári pri profesionálnom čistení zubov používajú elektrické vŕtačky a leštidlá aj digitálny röntgen.

3. Pravidelné prehliadky sú základ

Pravidelné návštevy zverolekára zaručujú včasné odhalenie prípadných ochorení domácich miláčikov. „Keďže nám zvieratá nedokážu priamo povedať, že sa necítia v poriadku, pravidelné návštevy zverolekára vedia včas odhaliť problémy,“ tvrdí Ronngrenová.

4. Nadváha prináša ďalšie problémy

Podobne ako ľudia, aj zvieratá, ktoré trpia nadváhou, viac riskujú ochorenia srdca, vysoký krvný tlak, cukrovku, metabolické ochorenia a problémy s kĺbmi.

„Nadbytočné tukové tkanivo uvoľňuje do tela mnohé látky, ktoré vyvolávajú zápal, čo znamená, že zvieratá s nadváhou všade so sebou nosia chronické spúšťače zápalu,“ hovorí odborníčka, podľa ktorej zdravá hmotnosť dokáže predĺžiť život psa o jeden až dva roky.

Ako často kúpať psa? Rôzne rasy majú rôzne požiadavky

5. Socializácia neznamená voľný výbeh

Problémy so správaním sú podľa Ronngrenovej jedným z najčastejších dôvodov odovzdávania psov do útulkov a záchytných staníc.

„Adekvátny prístup k výcviku a socializácii je jeden z najlepších spôsobov, ako si so psom vytvoriť zdravé puto a ako mu dopriať radosť v každej situácii“ dodáva Ronngrenová

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, mirror.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto aktivita môže naznačovať výšku vašej kryštalizovanej inteligencie

Táto aktivita môže naznačovať výšku vašej kryštalizovanej inteligencie

DNES - 19:12Zaujímavosti

Negatívne vnímaná aktivita môže byť znakom vysokého IQ.

Túto chybu pri odkladaní zubnej kefky nerobte. Aspoň raz za týždeň dodržte toto pravidlo!

Túto chybu pri odkladaní zubnej kefky nerobte. Aspoň raz za týždeň dodržte toto pravidlo!

VČERA - 20:03Zaujímavosti

Čisté a zdravé zuby sú výsadou ľudí, ktorí aspoň dvakrát denne siahnu po zubnej kefke. Aj o tú sa ale treba vedieť správne postarať.

Toto je dôvod, prečo niektorých psychopatov len ťažko rozoznáte

Toto je dôvod, prečo niektorých psychopatov len ťažko rozoznáte

VČERA - 19:33Zaujímavosti

Mnohým psychopatom sa podarí dostať sa na tie najvyššie manažérske pozície.