• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.6.2022Meniny má Melánia
31°Bratislava

5 vecí, ktoré si váš veterinár želá, aby ste vedeli o svojom psovi

  • 8:01 18.06.2022
  • Svet
5 vecí, ktoré si váš veterinár želá, aby ste vedeli o svojom psovi

Zverolekárka hovorí o najdôležitejších veciach, ktoré by o svojom psovi mal vedieť každý majiteľ. Vyvracia pritom niektoré mýty.

Každý psíčkar chce svojmu domácemu miláčikovi dopriať čo najzdravší a najšťastnejší život. Aj dobre mienené skutky sa ale môžu obrátiť v neprospech, ak celkom nepoznáme ich povahu.

Veterinárka Kirsten Ronngrenová v rozhovore pre britský portál The Mirror priblížila 5 najdôležitejších poznatkov, ktoré by podľa nej mal o svojom psovi vedieť každý majiteľ.

1. Vek nie je choroba

Mnohých majiteľov prekvapuje, že ich pes sa teší zo života aj v pokročilom veku. Ronngrenová v tejto súvislosti pripomína, že pokročilý vek u domácich miláčikov automaticky neznamená problémy.

„Domáce zvieratá sa dnes dožívajú dlhšieho a šťastnejšieho života vďaka starostlivým majiteľom a pokročilej medicíne,“ tvrdí zverolekárka, podľa ktorej spomalenie tempa vo vyššom veku nie je samozrejmosť u každého psa, a môže naznačovať bolesti.

„Veľa ľudí sa tiež nazdáva, že anestézia pri čistení zubov alebo odstraňovaní výrastkov pre starších psov nie je bezpečná, čo v mnohých prípadoch nie je pravda. Staršie psy vedia veľmi dobre tolerovať umelý spánok,“ hovorí Ronngrenová.

2. Čistenie zubov u veterinára prebieha inak ako doma

Podobne ako u ľudí, aj u zvierat platí, že o ich chrup sa najlepšie dokáže postarať odborník, ktorý má na to určené pomôcky.

„Ak vám lekár odporúča ambulantnú dentálnu hygienu, je to preto, že vyčistenie zvieracieho chrupu pod celkovou anestéziou je najlepší a najbezpečnejší spôsob, ako vykonať komplexné ošetrenie ústnej dutiny,“ vysvetľuje veterinárka.

Zverolekári pri profesionálnom čistení zubov používajú elektrické vŕtačky a leštidlá aj digitálny röntgen.

3. Pravidelné prehliadky sú základ

Pravidelné návštevy zverolekára zaručujú včasné odhalenie prípadných ochorení domácich miláčikov. „Keďže nám zvieratá nedokážu priamo povedať, že sa necítia v poriadku, pravidelné návštevy zverolekára vedia včas odhaliť problémy,“ tvrdí Ronngrenová.

4. Nadváha prináša ďalšie problémy

Podobne ako ľudia, aj zvieratá, ktoré trpia nadváhou, viac riskujú ochorenia srdca, vysoký krvný tlak, cukrovku, metabolické ochorenia a problémy s kĺbmi.

„Nadbytočné tukové tkanivo uvoľňuje do tela mnohé látky, ktoré vyvolávajú zápal, čo znamená, že zvieratá s nadváhou všade so sebou nosia chronické spúšťače zápalu,“ hovorí odborníčka, podľa ktorej zdravá hmotnosť dokáže predĺžiť život psa o jeden až dva roky.

Ako často kúpať psa? Rôzne rasy majú rôzne požiadavky

5. Socializácia neznamená voľný výbeh

Problémy so správaním sú podľa Ronngrenovej jedným z najčastejších dôvodov odovzdávania psov do útulkov a záchytných staníc.

„Adekvátny prístup k výcviku a socializácii je jeden z najlepších spôsobov, ako si so psom vytvoriť zdravé puto a ako mu dopriať radosť v každej situácii“ dodáva Ronngrenová

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, mirror.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Svadobná tradícia skončila tragicky. Ženích nechtiac usmrtil jedného z hostí

Video: Svadobná tradícia skončila tragicky. Ženích nechtiac usmrtil jedného z hostí

VČERA - 22:05Zaujímavosti

Svadba sa rýchlo zmenila na tragédiu. Polícia vysvetľuje okolnosti nešťastia.

7 spôsobov, ako sa zbaviť mravcov vo svojej záhrade

7 spôsobov, ako sa zbaviť mravcov vo svojej záhrade

VČERA - 7:19Zaujímavosti

Ak už aj vám robia problémy suché a škaredé mraveniská v záhrade, vďaka čomu vám odumierajú rastliny či trávnik, je niekoľko spôsobov, ako tieto problémy riešiť.

Video: Krádeže palív sú v plnom prúde. Takýto fígeľ vymysleli majitelia áut

Video: Krádeže palív sú v plnom prúde. Takýto fígeľ vymysleli majitelia áut

22:07 28.06.2022Zaujímavosti

Majitelia automobilov vymysleli inovatívny spôsob, ako odplašiť zlodejov palív. Krádeže sú totiž so stúpajúcimi cenami pohonných hmôt čoraz častejšie.

Video: Jedovatý plyn zahalil prístav, hlásia viacerých mŕtvych a stovky zranených

Video: Jedovatý plyn zahalil prístav, hlásia viacerých mŕtvych a stovky zranených

19:41 28.06.2022Zaujímavosti

Únik jedovatého plynu si vyžiadal viacerých mŕtvych a stovky zranených.

Všimli ste si na rastlinách takúto „penu“? Pozor, toto hrozí pri jej výskyte!

Všimli ste si na rastlinách takúto „penu“? Pozor, toto hrozí pri jej výskyte!

7:15 28.06.2022Zaujímavosti

Nezvyčajná „pena“ sa môže tvoriť na stonkách rastlín aj v našich zemepisných šírkach. Prečo vzniká a v čom tkvie jej hrozba?