• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
16°Bratislava

Ako vypestovať bohatú úrodu čučoriedok: Na toto mnohí zabúdajú

  • 5:35 17.06.2022
  • Svet
Ako vypestovať bohatú úrodu čučoriedok: Na toto mnohí zabúdajú

Zdravé a lahodné čučoriedky sú ozdobou každej záhrady a zároveň maškrtou, ktorej sa ťažko odoláva. Ako sa ale dopestovať k bohatej úrode?

Čučoriedky sú nielen chutné a vysoko výživné, ale sú to aj atraktívne kríky s krásnymi bielymi kvetmi na jar a sýtou farbou listov na jeseň, takže sú spestrením každej záhrady. Čučoriedkové kríky sa ľahko pestujú a nevyžadujú veľké množstvo pozornosti, ak ich správne zasadíte hneď na začiatku. Potom je to už len o pravidelnom staraní sa o zdravie kríkov, aby ste maximalizovali ich úrodu a každý rok sa dočkali čo najzdravších a najchutnejších čučoriedok. Dôležité je nielen to ako kríky strihať, ale aj kedy ich strihať. Dnes vám prinášame niekoľko tipov od odborníkov, ktoré vám v tom pomôžu.

Strihanie je zásadné

Tom Hilton, záhradnícky expert National Greenhouse, ako najdôležitejšie vyzdvihuje práve strihanie alebo prerezávanie kríkov. Môže to znieť jednoducho, ale mali by ste začať pohľadom na vašu rastlinu a správnom zhodnotení, či je potrebné ju orezať. Ak vidíte časti, ktoré sú suché, slabé, poškodené alebo veľmi staré, odstrihnite ich, čím pomôžete procesu omladenia kríčkov. Najlepšie čučoriedky rastú na konárikoch, ktoré sú staré 2 až 4 roky. Staršie môžu byť príliš slabé, takže na nich rastú menšie čučoriedky. Zachovaním len najzdravších a najsilnejších častí pomôžete rastu kríčkov.

Foto: vladdon/Shutterstock.com

Melvin Cuban z PlantIn dodáva, že sa prerezávanie čučoriedok sa musí synchronizovať s ich rastovým cyklom, aby sa dosiahli najlepšie výsledky. Najlepší čas na prerezávanie kríkov čučoriedok je počas obdobia vegetačného pokoja koncom zimy alebo začiatkom jari, kým sa objavia nové púčiky. Pred rezom sa uistite, že už skončili chladné dni, aby ste svoju rastlinu pripravili na zdravý rast na jar.

Starostlivosť však nie je len o tomto pravidelnom strihaní po konci zimy, ale kríčky by ste mali bežne pristrihávať, aby ste ich udržali zdravé. Taktiež sa uistite, že vaše kríky nie sú zbytočne preplnené vetvičkami, ktoré by si navyše prekážali v raste. To kríku poskytne priestor na rast a výsledkom je maximalizovaná kvantita aj kvalita plodov. Vo výsledku by ste tak na kríčku mali mať kombináciu starších a mladších vetvičiek rozdelených zhruba na polovicu.

Expert Troy Wojtaszek dodáva, že to môže vyzerať desivo, ale nemáte sa báť kríčky aj výrazne zostrihať, je to normálne: „Čučoriedkové kríky sú veľmi odolné rastliny, čím viac to budete robiť, tým lepšie vám to pôjde a rastlina sa vám za to poďakuje väčšími a lepšími čučoriedkami po celé roky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MŠ, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Ako ochrániť dom pred medveďmi? Takto ich spoľahlivo odplašíte od svojho bydliska

​Ako ochrániť dom pred medveďmi? Takto ich spoľahlivo odplašíte od svojho bydliska

DNES - 7:25Zaujímavosti

Nevítaná návšteva je zakaždým nepríjemná. Na živočíšnom druhu pritom nezáleží.

Video: Rusi priviezli na Krym systém S-400. Toto sa stalo, keď doňho zafúkal vietor

Video: Rusi priviezli na Krym systém S-400. Toto sa stalo, keď doňho zafúkal vietor

VČERA - 22:03Zaujímavosti

Diváci si na systéme protivzdušnej obrany S-300 všimli niečo zvláštne.

​Video: Umelá inteligencia šokuje: Takto budú vyzerať posledné selfie pred koncom sveta

​Video: Umelá inteligencia šokuje: Takto budú vyzerať posledné selfie pred koncom sveta

VČERA - 21:35Zaujímavosti

Umelá inteligencia reaguje na súčasné trendy v technológii aj vývoji ľudstva, a verejnosti prezentuje možnú podobu posledných fotografií pred bájnym armagedonom.

​Video: Zločinca prepustili z väzenia, svoj prvý čin zachytil vo videu. Toto ho prekvapilo

​Video: Zločinca prepustili z väzenia, svoj prvý čin zachytil vo videu. Toto ho prekvapilo

VČERA - 21:06Zaujímavosti

Býval kriminálnik, ktorý strávil 12 rokov za mrežami, sa s okolitým svetom podelil o svoje dojmy z nakupovania. Neskrýval pritom šok a úzkosť.