• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.6.2022Meniny má Melánia
31°Bratislava

Ako vypestovať bohatú úrodu čučoriedok: Na toto mnohí zabúdajú

  • 5:35 17.06.2022
  • Svet
Ako vypestovať bohatú úrodu čučoriedok: Na toto mnohí zabúdajú

Zdravé a lahodné čučoriedky sú ozdobou každej záhrady a zároveň maškrtou, ktorej sa ťažko odoláva. Ako sa ale dopestovať k bohatej úrode?

Čučoriedky sú nielen chutné a vysoko výživné, ale sú to aj atraktívne kríky s krásnymi bielymi kvetmi na jar a sýtou farbou listov na jeseň, takže sú spestrením každej záhrady. Čučoriedkové kríky sa ľahko pestujú a nevyžadujú veľké množstvo pozornosti, ak ich správne zasadíte hneď na začiatku. Potom je to už len o pravidelnom staraní sa o zdravie kríkov, aby ste maximalizovali ich úrodu a každý rok sa dočkali čo najzdravších a najchutnejších čučoriedok. Dôležité je nielen to ako kríky strihať, ale aj kedy ich strihať. Dnes vám prinášame niekoľko tipov od odborníkov, ktoré vám v tom pomôžu.

Strihanie je zásadné

Tom Hilton, záhradnícky expert National Greenhouse, ako najdôležitejšie vyzdvihuje práve strihanie alebo prerezávanie kríkov. Môže to znieť jednoducho, ale mali by ste začať pohľadom na vašu rastlinu a správnom zhodnotení, či je potrebné ju orezať. Ak vidíte časti, ktoré sú suché, slabé, poškodené alebo veľmi staré, odstrihnite ich, čím pomôžete procesu omladenia kríčkov. Najlepšie čučoriedky rastú na konárikoch, ktoré sú staré 2 až 4 roky. Staršie môžu byť príliš slabé, takže na nich rastú menšie čučoriedky. Zachovaním len najzdravších a najsilnejších častí pomôžete rastu kríčkov.

Foto: vladdon/Shutterstock.com

Melvin Cuban z PlantIn dodáva, že sa prerezávanie čučoriedok sa musí synchronizovať s ich rastovým cyklom, aby sa dosiahli najlepšie výsledky. Najlepší čas na prerezávanie kríkov čučoriedok je počas obdobia vegetačného pokoja koncom zimy alebo začiatkom jari, kým sa objavia nové púčiky. Pred rezom sa uistite, že už skončili chladné dni, aby ste svoju rastlinu pripravili na zdravý rast na jar.

Starostlivosť však nie je len o tomto pravidelnom strihaní po konci zimy, ale kríčky by ste mali bežne pristrihávať, aby ste ich udržali zdravé. Taktiež sa uistite, že vaše kríky nie sú zbytočne preplnené vetvičkami, ktoré by si navyše prekážali v raste. To kríku poskytne priestor na rast a výsledkom je maximalizovaná kvantita aj kvalita plodov. Vo výsledku by ste tak na kríčku mali mať kombináciu starších a mladších vetvičiek rozdelených zhruba na polovicu.

Expert Troy Wojtaszek dodáva, že to môže vyzerať desivo, ale nemáte sa báť kríčky aj výrazne zostrihať, je to normálne: „Čučoriedkové kríky sú veľmi odolné rastliny, čím viac to budete robiť, tým lepšie vám to pôjde a rastlina sa vám za to poďakuje väčšími a lepšími čučoriedkami po celé roky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MŠ, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Svadobná tradícia skončila tragicky. Ženích nechtiac usmrtil jedného z hostí

Video: Svadobná tradícia skončila tragicky. Ženích nechtiac usmrtil jedného z hostí

VČERA - 22:05Zaujímavosti

Svadba sa rýchlo zmenila na tragédiu. Polícia vysvetľuje okolnosti nešťastia.

7 spôsobov, ako sa zbaviť mravcov vo svojej záhrade

7 spôsobov, ako sa zbaviť mravcov vo svojej záhrade

VČERA - 7:19Zaujímavosti

Ak už aj vám robia problémy suché a škaredé mraveniská v záhrade, vďaka čomu vám odumierajú rastliny či trávnik, je niekoľko spôsobov, ako tieto problémy riešiť.

Video: Krádeže palív sú v plnom prúde. Takýto fígeľ vymysleli majitelia áut

Video: Krádeže palív sú v plnom prúde. Takýto fígeľ vymysleli majitelia áut

22:07 28.06.2022Zaujímavosti

Majitelia automobilov vymysleli inovatívny spôsob, ako odplašiť zlodejov palív. Krádeže sú totiž so stúpajúcimi cenami pohonných hmôt čoraz častejšie.

Video: Jedovatý plyn zahalil prístav, hlásia viacerých mŕtvych a stovky zranených

Video: Jedovatý plyn zahalil prístav, hlásia viacerých mŕtvych a stovky zranených

19:41 28.06.2022Zaujímavosti

Únik jedovatého plynu si vyžiadal viacerých mŕtvych a stovky zranených.

Všimli ste si na rastlinách takúto „penu“? Pozor, toto hrozí pri jej výskyte!

Všimli ste si na rastlinách takúto „penu“? Pozor, toto hrozí pri jej výskyte!

7:15 28.06.2022Zaujímavosti

Nezvyčajná „pena“ sa môže tvoriť na stonkách rastlín aj v našich zemepisných šírkach. Prečo vzniká a v čom tkvie jej hrozba?