• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.6.2022Meniny má Melánia
33°Bratislava

Nápoje s touto prísadou zvyšujú riziko rakoviny pečene o 78 percent

  • 15:30 16.06.2022
  • Svet
Nápoje s touto prísadou zvyšujú riziko rakoviny pečene o 78 percent

Mimoriadne populárne nápoje môžu byť zodpovedné za časté prípady rakoviny.

Pitie len jedného sladeného nápoja, ako je čaj alebo káva denne, je spojené so zvýšeným rizikom rakoviny pečene až o 78 percent. Rakovina má pritom veľmi nízku mieru prežitia. Iba 13 percent pacientov prežije päť alebo viac rokov po diagnóze.

Nová štúdia analyzovala údaje od 90 000 žien po menopauze, ktoré sa zúčastnili na Women's Health Initiative, dlhodobej štúdii spustenej začiatkom 90. rokov. Vedci pod vedením univerzity v Južnej Karolíne sledovali ich zdravie v priemere 18 rokov, pričom im poskytli dotazníky o stravovaní.

Približne sedem percent žien uviedlo, že konzumuje jeden alebo viac sladených nápojov denne. Celkovo u 205 žien sa vyvinula rakovina pečene, ktorej symptómy zahŕňajú únavu, stratu chuti do jedla, pocit nevoľnosti, bolesť pod rebrami a svrbenie kože.

Ženy, ktoré denne pili jeden alebo viac nápojov sladených cukrom, mali o 78 percent vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny pečene. Tie, ktorí konzumovali aspoň jeden sladený sýtený nápoj denne, mali o 73 percent vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny pečene – v porovnaní s tými, ktoré mali len tri nápoje za mesiac alebo vôbec žiadne sladené nápoje nepili.

Vedúci štúdie Longgang Zhao uviedol: „Naše zistenia naznačujú, že konzumácia nápojov sladených cukrom je potenciálnym modifikovateľným rizikovým faktorom rakoviny pečene...Nahradenie nápojov sladených cukrom vodou a nesladenou kávou alebo čajom môže výrazne znížiť riziko rakoviny pečene."

Vedci uviedli, že to môže byť spôsobené tým, že cukor zvyšuje riziko obezity a cukrovky 2. typu, čo sú zase rizikové faktory rakoviny pečene. Tieto nápoje môžu tiež prispieť k inzulínovej rezistencii a hromadeniu tuku v pečeni, čo ovplyvňuje zdravie pečene.

Hlavným obmedzením štúdie je, že bola pozorovacia, čo znamená, že spojenie nie je priamo potvrdené. Môže to byť aj nejaký ďalší faktor životného štýlu, najmä tých, ktorí pijú sladené nápoje, ktorý sa spája s rakovinou pečene. Pravidelná konzumácia sladených nápojov, ako sú sýtené sladké a ovocné nápoje, sa spája s rôznymi zdravotnými problémami.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, nutrition.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

DNES - 7:21Zdravie

Už po desiatich sekundách dokážete zistiť, či sa stanete obeťou smrteľných ochorení. Stačí sa postaviť na jednu nohu.

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

VČERA - 20:56Zdravie

Rakovina pľúc patrí medzi najfatálnejšie typy onkologických ochorení na svete. Včasná diagnostika je kľúčom k zlepšeniu prognózy. Tieto príznaky preto nesmiete ignorovať.

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

20:04 26.06.2022Zdravie

Grilovacia sezóna sa rozbieha a niektoré chyby v úprave mäsa môžu mať pre vás ďalekosiahle následky.

Každá hodina tejto aktivity posilňuje riziko porážky o 14 percent

Každá hodina tejto aktivity posilňuje riziko porážky o 14 percent

19:38 26.06.2022Zdravie

Mnohé sa dá spraviť preto, aby ste posilnili svoju prevenciu pred cievnou mozgovou príhodou. Rovnako si však niektorými aktivitami môžete uškodiť. Tieto škodia najviac.

Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

20:10 25.06.2022Zdravie

Tento nenápadný príznak demencie sa môže objaviť 9 rokov pred akýmikoľvek ďalšími príznakmi.