• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.6.2022Meniny má Melánia
34°Bratislava

3 zmeny životného štýlu, ktoré vám zaručia ochranu pred vysokým cholesterolom

  • 19:26 15.06.2022
  • Bratislava
3 zmeny životného štýlu, ktoré vám zaručia ochranu pred vysokým cholesterolom

Vysoký cholesterol je do veľkej miery predurčený geneticky, no pri prevencii pomáha aj zmena životného štýlu. K týmto trom krokom pristúpte čím skôr.

Vysoký cholesterol obvykle nespôsobuje ľahko rozoznateľné príznaky, a tak jediný spôsob, aký ho odhalí, je často vyšetrenie krvi. Život s vysokým cholesterolom je ale mimoriadne nebezpečný, pretože z dlhodobého hľadiska môže spôsobiť ďalšie zdravotné problémy, ako je mŕtvica alebo srdcové ochorenia.

Hladinu cholesterolu v krvi by si mali pravidelne kontrolovať nielen starší ľudia. Naopak, jej zvýšenie je celkom bežné aj v mladej populácii, k čomu obvykle prispieva nevhodný životný štýl. Na zníženie cholesterolu však nikdy nie je neskoro – stačí sa pridŕžať troch základných pravidiel pre zdravší život.

1. Prestaňte piť a fajčiť

Alkohol sa po vypití rozkladá a v tele formuje triglyceridy a cholesterol. Takáto záťaž na pečeň spôsobuje, že tento orgán nie je schopný efektívne odbúravať cholesterol z krvi, a tak jeho hladina stúpa. Okrem zvýšeného počtu nezdravých triglyceridov sa tak pri pití alkoholických nápojov stretávame aj so zvýšeným HDL cholesterolom, ktorý prispieva k vzniku srdcovo-cievnych ochorení.

Ak máte problémy so zvýšenou hladinou cholesterolu, najlepšie urobíte, keď sa alkoholu celkom vzdáte. Prinajmenšom obmedzte jeho konzumáciu na najviac 14 jednotiek počas celého týždňa.

Fajčenie má rovnako riskantné následky na zdravie celého tela aj hladinu cholesterolu ako pitie alkoholu. Táto aktivita podporuje zachytávanie cholesterolu o steny ciev, čím zrýchľuje ich upchávanie.

Fajčenie tiež znižuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu, ktorý inak odbúrava ten zlý z organizmu. Fajčiari tiež riskujú poškodzovanie stien ciev, na ktorých tak vznikajú štrbiny, v ktorých sa usádza cholesterol.

Ďalším negatívom fajčenia je, že zvyšuje srdcový tep, stenčuje cievy a zahusťuje krv, ktorá tak nedokáže efektívne prenášať kyslík po celom tele.

Akonáhle sa vzdáte fajčenia, riziko srdcových a iných ochorení u vás klesne. Už po roku dôjde k polovičnej redukcii rizika infarktu.

2. Zmeňte stravu

Jedlá ako koláče, sušienky, maslo, párky a mastné mäso zvyšujú hladinu cholesterolu, preto k nim treba pristupovať opatrne. Môžete ich nahradiť potravinami s vysokým obsahom nenasýtených tukov, ako sú mastné ryby, orechy, semiačka, avokádo a rastlinné oleje a nátierky.

Pri vysokom cholesterole je tiež dôležité obmedziť príjem trans tukov, ktoré možno nájsť v mäse, mlieku a mliečnych výrobkov. Vyhnite sa aj umelým trans tukom ukrytým v koláčoch a sušienkach.

Zmeny by ste mali uplatniť aj pri príprave jedál – zabudnite napríklad na vyprážanie a pečenie, nahraďte ich zdravším grilovaním, dusením alebo ohrevom v mikrovlnke.

Hladinu cholesterolu priamo znižuje vláknina, ktorej by sme denne mali prijať aspoň 30 gramov. Nájdete ju v celozrnnom chlebe, otrubách, celozrnných cereáliách, ovocí a zelenine, zemiakoch, orechoch aj semiačkach.

3. Cvičte

Nech je vaša strava akokoľvek zdravá, vždy by ju mal sprevádzať pravidelný pohyb. Ten dokáže eliminovať riziko závažných ochorení, ako sú ochorenia srdca, mŕtvica, cukrovka 2. typu alebo rakovina. Cvičenie tiež znižuje riziko predčasného úmrtia zo všetkých príčin o 30 percent.

Aktívny životný štýl je jedným z najlepších spôsobov, ako znížiť hladinu zlého cholesterolu. Mierne namáhavá aktivita zvyšuje srdcový tep, zrýchľuje dych a navodzuje pocit tepla. Mierne namáhavý pohyb spoznáte podľa toho, že sa vám pri ňom stále dá dýchať, no už nevládzete spievať.

K mierne namáhavým športovým aktivitám patrí napríklad rýchla prechádzka, vodný aerobik, bicyklovanie, tancovanie, tenis vo štvorici, kosenie, turistika a korčuľovanie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

DNES - 7:21Zdravie

Už po desiatich sekundách dokážete zistiť, či sa stanete obeťou smrteľných ochorení. Stačí sa postaviť na jednu nohu.

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

VČERA - 20:56Zdravie

Rakovina pľúc patrí medzi najfatálnejšie typy onkologických ochorení na svete. Včasná diagnostika je kľúčom k zlepšeniu prognózy. Tieto príznaky preto nesmiete ignorovať.

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

20:04 26.06.2022Zdravie

Grilovacia sezóna sa rozbieha a niektoré chyby v úprave mäsa môžu mať pre vás ďalekosiahle následky.

Každá hodina tejto aktivity posilňuje riziko porážky o 14 percent

Každá hodina tejto aktivity posilňuje riziko porážky o 14 percent

19:38 26.06.2022Zdravie

Mnohé sa dá spraviť preto, aby ste posilnili svoju prevenciu pred cievnou mozgovou príhodou. Rovnako si však niektorými aktivitami môžete uškodiť. Tieto škodia najviac.

Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

20:10 25.06.2022Zdravie

Tento nenápadný príznak demencie sa môže objaviť 9 rokov pred akýmikoľvek ďalšími príznakmi.