• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 6.7.2022Meniny má Patrícia, Patrik
18°Bratislava

Revolučný liek dokázal odstrániť rakovinu. Doktorka vysvetlila, ako funguje

  • 20:24 08.06.2022
  • Svet
Revolučný liek dokázal odstrániť rakovinu. Doktorka vysvetlila, ako funguje

Doktorka, ktorá pracovala na novom lieku na rakovinu konečníka, vysvetlila, prečo je podľa nej tak účinný.

Nový liek preukázal pozoruhodné výsledky v liečbe rakoviny konečníka. Podľa výsledkov štúdie zverejnenej 5. júna v The New England Journal of Medicine u každého z 12 pacientov s rakovinou konečníka, ktorí boli liečení novým liekom, zmizli nádory bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.

Pacienti dostali imunoterapeutický liek nazývaný dostarlimab. Po šiestich mesiacoch liečby rakovina konečníka zmizla u všetkých pacientov natoľko, že ju nebolo možné nájsť fyzickým vyšetrením, endoskopiou ani MRI vyšetrením.

Onkologička z Memorial Sloan Kettering Cancer Center a spoluautorka štúdie Andrea Cerceková pre CNN priznala, že lekári takto úspešný výsledok vôbec nečakali a ide o splnený sen.

Cerceková vysvetlila, že dostarlimab funguje tak, že „odomyká prirodzený imunitný systém tela, aby bojoval proti rakovine“ a dodala, že táto konkrétna liečba funguje v „špecifických rakovinových bunkách“, ktorým chýba gén, ktorý im umožňuje opraviť ich DNA, čo v konečnom dôsledku vedie k mutáciám.

"Keď podávame imunoterapiu, ako je dostarlimab, skutočne to len naštartuje imunitný systém, aby zbadal rakovinu a zbavil sa jej,“ uviedla Cerceková, no pozoruhodné podľa nej je, že dostarlimab dokázal nádory úplne odstrániť.

Doktorka ďalej vysvetlila, že takéto výsledky sú zvyčajne pozorované iba u 10 percent pacientov s pokročilou rakovinou, vďaka čomu sú výsledky štúdie ešte výraznejšie.

Spoluautor štúdie Luis A. Diaz Jr. pre The New York Times uviedol, že toto je prvýkrát, čo sa to stalo v histórii rakoviny.

Inšpiráciou pre túto štúdiu bola klinická štúdia vedená Diazom v roku 2017, do ktorej sa zapojilo 86 ľudí s metastázujúcou rakovinou, ktorá zdieľala génovú mutáciu, ktorá bunkám bránila v oprave poškodenia DNA.

Pacienti z predchádzajúcej štúdie užívali podobný liek až dva roky, po ktorých výsledky ukázali, že nádory sa zmenšili alebo stabilizovali u približne jednej tretiny až polovice pacientov a úplne zmizli u 10 percent účastníkov.

Výsledky viedli Cercekovú a Diaza k myšlienke, čo by sa stalo, keby bol liek podaný skôr v priebehu choroby, čo viedlo k novšej úspešnej štúdii. Tento výskum dáva nádej, že v budúcnosti nebude potrebný chirurgický zákrok či chemoterapia a ožarovanie na odstránenie rakoviny.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nejm.org, newsweek.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Najdôležitejšie číslo na svete je 137. Viete prečo?

Najdôležitejšie číslo na svete je 137. Viete prečo?

19:31 25.06.2022Veda

Malé, záhadné a obyčajné. Tak sa javí číslo 137 nezainteresovanému pozorovateľovi. V skutočnosti sa za ním skrýva odpoveď na celý život.

Zeleň a jasné farby v mestách dokážu preukázateľne zlepšiť náladu

Zeleň a jasné farby v mestách dokážu preukázateľne zlepšiť náladu

13:04 20.06.2022Veda

Francúzski vedci zistili, že dostatok zelene a jasných farieb v mestách môže u ľudí preukázateľne pozdvihnúť náladu.

Nové zistenie o omikrone: Ľudia, ktorí nákazu prekonali, musia byť na pozore

Nové zistenie o omikrone: Ľudia, ktorí nákazu prekonali, musia byť na pozore

8:22 20.06.2022Veda

Ľudia, ktorí prekonali infekciu omikron variantom nového koronavírusu, by si mali dávať pozor na ďalšie infekcie.

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner úspešne pristála v Novom Mexiku

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner úspešne pristála v Novom Mexiku

6:06 26.05.2022Veda

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner pristála v stredu na púšti v americkom štáte Nové Mexiko po úspešnom ukončení šesťdňovej misie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).