• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 6.7.2020Meniny má Patrícia, Patrik
31°Bratislava

Turecký premiér sa pomstil, udal izraelských špiónov v Iráne

  • 13:37 18.10.2013
  • JERUZALEM
Turecký premiér sa pomstil, udal izraelských špiónov v Iráne

Turecký premiér Recep Erdogan pred rokom prezradil iránskej vláde identitu agentov pracujúcich pre izraelskú vládu.

Podľa štvrtkových informácií amerického denníka Washington Post sa tak dlhoročný líder moslimskej krajiny pomstil židovskému štátu za jeho neochotu ospravedlniť sa za zásah jeho komanda voči aktivistom plaviacim sa v roku 2010 k Pásmu Gazy.

Vzťahy Ankary a Jeruzalema sú odvtedy na bode mrazu. Turecká vláda sa následne dostala k informáciám o stretnutiach predstaviteľov izraelskej tajnej služby Mossad s jeho agentmi pôsobiacimi na území Iránu.

Erdogan Teheránu podľa denníka prezradil identitu 10 Iráncov. V apríli 2012 iránske úrady oznámili, že zatkli 15 podozrivých osôb. Súvislosť medzi udalosťami oficiálne potvrdená nikdy nebola.

Izrael obviňuje Erdogana, že sa svojím protiizraelským postojom snaží zvýšiť popularitu v arabských krajinách. Židovský štát si podľa denníka Washington Post napriek tomu nikdy nemyslel, že by sa Turci po dlhých rokoch dobrej vzájomnej spolupráce spojili s Iránom, ktorý dlhodobo obviňuje Izrael zo špionážnych a násilných aktivít s cieľom narušiť jeho sporný jadrový program. Ešte v roku 2010 vtedajší izraelský minister obrany Ehud Barak priznal veľké obavy z toho, že Turecko disponuje viacerými izraelskými tajnými informáciami a že po kritizovanom zákroku komanda ich môže prezradiť Iráncom.

Izraelské komando zaútočilo 31. mája 2010 na flotilu tureckých lodí, na ktorej sa zahraniční, predovšetkým tureckí propalestínski aktivisti pokúšali prelomiť izraelskú blokádu palestínskeho územia a do Pásma Gazy priviezť humanitárnu pomoc. Výsledkom bola smrť deviatich aktivistov s tureckým občianstvom. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa za útok nakoniec v marci Erdoganovi ospravedlnil, na požadovanom odškodnení rodín obetí sa však krajiny stále nedohodli.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Švajčiarsko po prvý raz zaviedlo povinné nosenie rúšok v MHD

Švajčiarsko po prvý raz zaviedlo povinné nosenie rúšok v MHD

DNES - 14:32Zahraničné

Švajčiarsko zaviedlo v pondelok prvýkrát od vypuknutia koronavírusovej pandémie povinné nosenie rúšok v mestskej hromadnej doprave. Informovala o tom agentúra DPA.

Kosovo opäť zaviedlo nočný zákaz vychádzania v metropole Priština

Kosovo opäť zaviedlo nočný zákaz vychádzania v metropole Priština

DNES - 14:31Zahraničné

Kosovská vláda v pondelok v metropole Priština a troch ďalších mestách znovu zaviedla nočný zákaz vychádzania s cieľom zastaviť nárast počtu prípadov nákazy novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra AFP.

Joshua Wong: Svet musí držať s Hongkongom proti jeho obmedzovaniu Čínou

Joshua Wong: Svet musí držať s Hongkongom proti jeho obmedzovaniu Čínou

DNES - 11:28Zahraničné

Hongkonský prodemokratický aktivista Joshua Wong sa vyjadril, že medzinárodné spoločenstvo musí prejaviť solidaritu s Hongkongom po tom, ako Čína odsúhlasila zákon obmedzujúci právomoci tohto jej autonómneho územia.

V Japonsku pokračujú záchranné operácie po silných prívalových dažďoch

V Japonsku pokračujú záchranné operácie po silných prívalových dažďoch

DNES - 10:43Zahraničné

V Japonsku pokračujú v pondelok záchranné operácie po silných víkendových prívalových dažďoch a následných zosuvoch pôdy, ktoré si dosiaľ vyžiadali najmenej 24 životov,

Pri Viedni našli zastreleného blogera

Pri Viedni našli zastreleného blogera

DNES - 8:07Zahraničné

Pri Viedni našli telo muža, ktorý v blogoch kritizoval čečenského lídra Kadyrova.