Dlh slovenskej ekonomiky hlási pokles
- 10:27 18.10.2013
- BRATISLAVA

Čistá zadlženosť slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku tohto roku klesla o 0,7 mld. eur.
Ako sa uvádza v komentári menového úseku Národnej banky Slovenska, znamenalo to zlepšenie o 4 % k štvrťročnému hrubému domácemu produktu za príslušný kvartál.
V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka bol dlh slovenskej ekonomiky nižší o 1,9 %.
Najvýraznejšou mierou podľa analytikov menového úseku centrálnej banky k pozitívnemu vývoju čistého dlhu v druhom štvrťroku prispeli operácie nefinančných inštitúcií, pri ktorých rozdiel medzi aktívnymi a pasívnymi transakciami dosiahol 1,3 mld. eur.
Na strane aktív zvýšili nefinančné podniky objem vkladov v zahraničných bankách o 0,3 mld. eur ako aj v domácich bankách o 0,1 mld. eur. V rámci pasívnych operácií znížili podniky objem emitovaných akcií voči nerezidentom o 0,3 mld. eur.
Naopak, najhorší výsledok v druhom štvrťroku podľa menového úseku NBS vykázali domácnosti. Ich veriteľská pozícia sa znížila o 0,4 mld. eur. "Najväčší vplyv na tento výsledok mal prírastok prijatých úverov od domácich bánk, o 0,5 mld. eur,“ konštatuje sa v komentári. Svoje voľné zdroje si domácnosti uložili najmä do vkladov v bankách v sume 0,3 mld. eur, kým v dôchodkových fondoch pribudlo 0,1 mld. eur. Zároveň však vybrali časť svojich finančných zdrojov v sume 0,3 mld. eur z investičných fondov.

Trump plánuje zavedenie ciel vo výške 10 % alebo 15 % pre viac ako 150 krajín
Americký prezident Donald Trump plánuje zavedenie colnej sadzby vo výške 10 % alebo 15 % pre viac ako 150 krajín. Nové clá nadobudnú účinnosť 1. augusta.

EÚ pripravuje zoznam obmedzení pre americké firmy, ktoré poskytujú služby
Európska komisia pripravuje zoznam navrhovaných obmedzení pre americké spoločnosti, ktoré poskytujú služby, vrátane technologických gigantov, v prípade, že Brusel nedosiahne obchodnú dohodu s USA.

Migaľ: Vo výzve digitálnej transformácie boli zistené závažné pochybenia
V rámci výzvy na podporu výskumu a vývoja v oblasti digitálnej transformácie zistilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie viacero závažných pochybení a rovnako výzva nebola ani dobre nastavená.

Vodohospodárska výstavba chce modernizovať Vodnú elektráreň Gabčíkovo za 371 miliónov eur
Štátny podnik Vodohospodárska výstavba chce inovovať a modernizovať Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Na obstaranie vyhlásil tender.

Joachim Nagel: Americké clá tvrdo zasiahnu nemeckú ekonomiku
Nemecká centrálna banka Bundesbank očakáva v roku 2026 rast ekonomiky o 0,7 %.