• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.8.2022Meniny má Ľubomíra
18°Bratislava

Na hranici s Ukrajinou sa hromadia vlaky, Doležal vysvetľuje príčinu

  • 16:02 26.05.2022
  • Bratislava
Na hranici s Ukrajinou sa hromadia vlaky, Doležal vysvetľuje príčinu

Na riešenie situácie s hromadením nákladných vlakov už vyzývala Asociácia železničných dopravcov Slovenska (AROS).

Hromadenie vlakov na hranici s Ukrajinou je spôsobené nedostatkom vozňov. Tovar sa v Čiernej nad Tisou totiž musí prekladať zo širokého rozchodu na úzky. Vo štvrtok po rokovaní vlády to uviedol minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Dodal, že ak má Slovensko pomôcť Ukrajine vyvážať pšenicu či obilie po železnici do Európy, bude to "obrovsky náročná úloha".

V čase mieru to funguje tak, že prichádza prepravca tovaru, na ktorého už čaká na úzkom rozchode dostatočný počet vozňov, kde sa ten tovar preloží. V čase vojny sa to často deje chaoticky, neriadene, čiže je prirodzené, že tie vlaky sa tam kopia. Tou primárnou príčinou je nedostatok vozňov,“ zdôraznil Doležal, podľa ktorého problém majú všetky krajiny a dopravcovia.

Dobrou správou zatiaľ podľa neho je, že „úzke hrdlo“ nie je kapacita prekladiska v Čiernej nad Tisou. Od júna sa začína aj s nočnou prevádzkou. „Budeme alokovať pracovníkov aj na nočné zmeny, ale, akokoľvek, tak cez deň dokážeme vybaviť štyri až päť vlakov, ktoré prichádzajú z Ukrajiny na Slovensko,“ podotkol. Naďalej zároveň prúdi tovar aj opačným smerom, teda na Ukrajinu, pričom ide najmä o humanitárne vlaky, ale aj vlaky s vojenskou technikou. Prekladisko je teda vyťažené.

Ak máme pomôcť Ukrajine, čo sa týka pšenice, obilia, kukurice, sóje a tak ďalej, to sú tovary, ktoré chodili cez Čierne more, bude to obrovsky náročná úloha dostať to po železnici do Európy, keďže tá veľká časť železnice na Ukrajine je zbombardovaná,“ skonštatoval Doležal.

AROS v súvislosti s hromadením vlakov podotkla, že nákladní dopravcovia na Slovensku sú limitovaní existujúcimi prevádzkovými obmedzeniami na hraničných priechodoch. „Okrem toho, že kapacity tratí, vozňov ani prekládkových miest zo 'širokého' koľajového rozchodu na 'normálny' na také množstvo produkcie nestačia, sú nákladní dopravcovia limitovaní aj existujúcimi prevádzkovými obmedzeniami v pohraničných staniciach a nedokážu prepraviť toľko vlakov, koľko by kapacitne zvládli,“ poznamenal výkonný riaditeľ AROS Patrik Benka.

Podľa asociácie by bolo potrebné čo najrýchlejšie doplniť a posilniť personálny stav policajtov a colníkov a zjednodušiť technológie pri preberaní a odovzdávaní nákladných vlakov skrátením doby prehliadok vozňov. „Zároveň navrhujeme zrušiť kontrolu vstupujúcich osobných vlakov na hranici a túto kontrolu vykonávať v stanici Čierna nad Tisou, tak ako je to v Maďarsku v pohraničnej stanici Záhony. Toto riešenie by nás nestálo ani euro navyše a výrazne by zvýšilo kapacitu hraničného priechodu. Nevyhnutné budú aj iné technologické úpravy, o ktorých chceme diskutovať,“ dodal Benka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Z obchodov sťahujú známu zmrzlinu, nebezpečné sú viaceré príchute

Z obchodov sťahujú známu zmrzlinu, nebezpečné sú viaceré príchute

VČERA - 20:32Ekonomické

Distribútor sťahuje zmrzlinu známej značky z predaja.

Sulík si vie predstaviť ako ministra financií Klimeka, na odchode Matoviča trvá

Sulík si vie predstaviť ako ministra financií Klimeka, na odchode Matoviča trvá

VČERA - 15:54Ekonomické

SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády.

Strana Za ľudí chce predložiť vlastný návrh na daň z nadmerného zisku z ropy

Strana Za ľudí chce predložiť vlastný návrh na daň z nadmerného zisku z ropy

VČERA - 15:43Ekonomické

Koaličná strana Za ľudí plánuje predložiť vlastný návrh na zdanenie nadmerného zisku z ropy.

Krajniak: SaS nás chce predložením zákona o dôchodkoch zatiahnuť do sporu

Krajniak: SaS nás chce predložením zákona o dôchodkoch zatiahnuť do sporu

VČERA - 14:55Ekonomické

Predloženie návrhu ústavného zákona o dôchodkoch nie je možné vnímať inak, ako pokus zatiahnuť hnutie Sme rodina do koaličných sporov medzi SaS a OĽANO.

Obchodný konflikt s Čínou by Nemcov mohol stáť šesťkrát toľko ako brexit

Obchodný konflikt s Čínou by Nemcov mohol stáť šesťkrát toľko ako brexit

VČERA - 13:55Ekonomické

Nemecko by mohlo čeliť takmer šesťnásobne vyšším nákladom než v prípade brexitu, ak by krajina a celá Európska únia vstúpili do prípadnej obchodnej vojny s Čínou. Poukázali na to výsledky štúdie inštitútu Ifo.