• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.9.2023Meniny má Václav
20°Bratislava

SLeK: Nákupné ceny voľnopredajných liekov rastú, u niektorých aj trojnásobne

  • 14:57 25.05.2022
  • Bratislava
SLeK: Nákupné ceny voľnopredajných liekov rastú, u niektorých aj trojnásobne

V prípade liekov preplácaných zo zdravotného poistenia ministerstvo zdravotníctva pre TASR potvrdilo, že návrhy na zmeny neeviduje.

Nákupné ceny voľnopredajných liekov či zdravotníckych pomôcok rastú, v niektorých prípadoch sa podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondreja Sukeľa cena zdvihla trojnásobne.

Dá sa povedať, že takmer všetky lieky, ktoré sú vydávané bez lekárskeho predpisu a nepodliehajú cenovej regulácii, nejakým spôsobom rastú,“ uviedol Sukeľ pre TASR. Percentuálny nárast sa podľa neho nedá zovšeobecniť, ozrejmil, že niektoré ceny narástli o pár percent, no iné trojnásobne.

V rámci našich obchodných aktivít a predajnom portfóliu evidujeme v prvom kvartáli roka 2022 úhrnnú infláciu na úrovni medzi troma až štyrmi percentami, v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka,“ priblížil pre TASR Peter Sedláček z najväčšej siete lekární Dr. Max.

Pri jednotlivých kategóriách voľnopredajného sortimentu – lieky, vitamíny a výživové doplnky podľa jeho slov evidujú najvyšší nárast, a to na úrovni okolo sedem percent, pri kategórii minerálov. Doplnil, že pri ostatných kategóriách sa inflácia pohybuje v priemere od dvoch do štyroch percent.

Sukeľ vysvetlil, že v súvislosti s vplyvom inflácie treba lieky deliť na dve skupiny. Prvou sú voľnopredajné lieky, vydávané bez lekárskeho predpisu a druhou lieky viazané na lekársky predpis, ktoré sú hradené z verejných zdrojov a majú regulovanú cenu. „Tam ešte ten posun nie je badateľný, pretože tieto ceny reguluje štát a tam ten proces trvá dlho,“ doplnil.

Žiadosti od výrobcov liekov na novú cenotvorbu a zmeny úhrad zo zdravotného poistenia v rámci kategorizačného zoznamu v dôsledku inflácie Ministerstvo zdravotníctva SR momentálne neeviduje,“ uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková.

Vysvetlila, že v prípade, že by sa ceny navýšili v krajinách Európskej únie, tak výrobca môže požiadať o dorovnanie ceny na Slovensku na úroveň priemeru troch najnižších cien v európskych krajinách.

Na zvyšovaní cien sa podľa Sukeľa zrejme nepodpisuje len inflácia, ale aj niektoré iné ceny vstupov. „Povedzme surovín, pretože viem, že aj suroviny celkovo, či už sú to chemikálie alebo aj suroviny na individuálnu prípravu liekov v lekárňach, šli hore. Takže tie vstupy sa podpisujú a rasty sa hýbu od nula do 100 percent,“ doplnil.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Priebežné výsledky sa budú zverejňovať na webe volbysr.sk

Priebežné výsledky sa budú zverejňovať na webe volbysr.sk

DNES - 10:58Domáce

Priebežné neoficiálne výsledky parlamentných volieb bude Štatistický úrad SR zverejňovať na portáli volbysr.sk v sobotu 30. septembra po 22.00 h., respektíve po uzavretí všetkých volebných miestností.

Rezort obrany plánuje za financie z fondu USA obstarať 5000 útočných pušiek

Rezort obrany plánuje za financie z fondu USA obstarať 5000 útočných pušiek

DNES - 10:42Domáce

Ministerstvo obrany SR plánuje za financie z fondu USA obstarať 5000 útočných pušiek M4A1 s príslušenstvom v celkovej hodnote 17,37 milióna dolárov.

Slafkovského netrápia kritici, Mešár:

Slafkovského netrápia kritici, Mešár: "Všetko to zvláda veľmi dobre"

DNES - 10:29Domáce

Slovenský hokejista Juraj Slafkovský odpovedal gólom v prípravnom zápase na kritiku fanúšikov na sociálnych sieťach.

Kolóna na D2: Vodiči, pripravte sa na zdržanie

Kolóna na D2: Vodiči, pripravte sa na zdržanie

DNES - 10:09Domáce

Na diaľnici D2 smerom z Malaciek do Bratislavy sa tvorí kolóna.

Požiar rodinného domu si vyžiadal jednu obeť

Požiar rodinného domu si vyžiadal jednu obeť

DNES - 9:33Domáce

Jednu obeť si vyžiadal štvrtkový požiar rodinného domu v obci Krivany v okrese Sabinov.