• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
20°Bratislava

Na Sibíri sa roztvorili „ústa do pekla“. Ich rast už nič nespomalí

  • 20:53 24.05.2022
  • Batagaj
Na Sibíri sa roztvorili „ústa do pekla“. Ich rast už nič nespomalí

Ruskú Sibír poznačil jedinečný prírodný fenomén, ktorý u miestnych vzbudzuje strach. Rast „úst do pekla“ sa už nedá zastaviť.

Obyvatelia ruského vidieka varujú pred „ústami do pekla“, ktoré sa roztvorili na Sibíri. Chýry o prírodnom fenoméne rozšírili poverčiví dedinčania z osídlenia Batagaj v Jakutsku, podľa ktorých ide o pasáž do podzemia.

Skutočnou príčinou vzniku krátera, ktorý spôsobuje prepadávanie zeme, je roztápanie permafrostu na Sibíri. Klesajúci kráter sa podľa miestnych zdrojov čoraz viac rozširuje a pohlcuje zem v najbližšom okolí.

Foto: google.com/maps

Zemina v okolí Batagaju bola trvalo zamrznutá od obdobia pred vyše 2,588 miliónmi rokov, teda doby ľadovej. V 60. rokoch minulého storočia ale na Sibíri došlo k masovému vyklčovaniu lesov, ktoré viedlo k priamemu kontaktu slnečných lúčov so zemou a jej následnému otepľovaniu.

Ľad v zemine sa po deforestácii začal roztápať a zem sa stiahla a prepadla.

Vedci predpokladajú, že následkom globálneho otepľovania môže dôjsť k ďalšiemu výskytu podobných „úst do pekla“ po celom svete. Otepľovanie zemského povrchu pravdepodobne bude viesť k ďalšiemu roztápaniu ľadu v hlbinách a následnému vzniku prepadlísk.

Prvé zmienky o batagajskom kráteri pochádzajú z 80. rokov. V súčasnosti dosahuje dĺžku asi jedného kilometra a hĺbku 86 metrov.

Otvor v zemi na Sibíri odhaľuje vrstvy zeminy staré 120 až 200 tisíc rokov, pričom najstaršie horniny môžu pochádzať až spred 650 tisíc rokov. Podľa všetkého ide o najstaršiu odkrytú vrstvu zeme v Eurázii.

Pohyb prepadliny sa zatiaľ nestabilizoval a v blízkej budúcnosti sa zrejme ani nezastaví. Každý rok narastie v priemere o 20 až 30 metrov. Ak sa naďalej bude takto rýchlo rozrastať, postupne pohltí všetku zem okolo seba, až kým sa nezastaví topenie ľadu pod ním.

Miestnych obyvateľov okrem rozpínania prepadliny desia aj hlasné zvuky, ktoré z miesta počuť až k ich obydliam. Podľa mnohých sa z krátera ozývajú výbuchy, ktorým väčšina pripisuje nadprirodzený pôvod. V skutočnosti môže ísť len o následok lámania zamrznutej zeme vplyvom tepla.

V minulosti sa podniklo viacero výprav zameraných na preskúmanie Batagajského krátera. Geológovia a archeológovia na mieste našli len staré horniny, a žiadne stopy, ktoré by naznačovali prítomnosť „nadprirodzených javov“, hoci verejnosť zaujal objav kostry poníka, ktorý sa datuje približne do obdobia pred 42 tisíc rokmi. Okrem kostí sa v neporušenom stave zachovali aj vnútorné orgány fosílie. Vedcom sa dokonca podarilo odobrať z nich vzorky krvi.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, mirror.co.uk, Video: YouTube.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Ako ochrániť dom pred medveďmi? Takto ich spoľahlivo odplašíte od svojho bydliska

​Ako ochrániť dom pred medveďmi? Takto ich spoľahlivo odplašíte od svojho bydliska

DNES - 7:25Zaujímavosti

Nevítaná návšteva je zakaždým nepríjemná. Na živočíšnom druhu pritom nezáleží.

Video: Rusi priviezli na Krym systém S-400. Toto sa stalo, keď doňho zafúkal vietor

Video: Rusi priviezli na Krym systém S-400. Toto sa stalo, keď doňho zafúkal vietor

VČERA - 22:03Zaujímavosti

Diváci si na systéme protivzdušnej obrany S-300 všimli niečo zvláštne.

​Video: Umelá inteligencia šokuje: Takto budú vyzerať posledné selfie pred koncom sveta

​Video: Umelá inteligencia šokuje: Takto budú vyzerať posledné selfie pred koncom sveta

VČERA - 21:35Zaujímavosti

Umelá inteligencia reaguje na súčasné trendy v technológii aj vývoji ľudstva, a verejnosti prezentuje možnú podobu posledných fotografií pred bájnym armagedonom.

​Video: Zločinca prepustili z väzenia, svoj prvý čin zachytil vo videu. Toto ho prekvapilo

​Video: Zločinca prepustili z väzenia, svoj prvý čin zachytil vo videu. Toto ho prekvapilo

VČERA - 21:06Zaujímavosti

Býval kriminálnik, ktorý strávil 12 rokov za mrežami, sa s okolitým svetom podelil o svoje dojmy z nakupovania. Neskrýval pritom šok a úzkosť.