• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 2.7.2022Meniny má Berta
27°Bratislava

Štefan Holý: Stavebné procesy sa digitalizujú do roku 2028, nový úrad vznikne od júna

  • 10:39 22.05.2022
  • Bratislava
Štefan Holý: Stavebné procesy sa digitalizujú do roku 2028, nový úrad vznikne od júna

Stavebné procesy by sa mali plne digitalizovať do januára 2028. Nový Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR by mal formálne vzniknúť od 1. júna tohto roka.

Od budúceho roka majú na úrad prejsť kompetencie Ministerstva dopravy a výstavby SR na úseku územného plánovania, výstavby a vyvlastnenia. Uviedol to podpredseda vlády SR Štefan Holý (Sme rodina).

Jednotný informačný systém Urbion, vďaka ktorému sa budú všetky stavebné procesy zhromažďovať na jednom mieste, bude podľa jeho slov spustený k 1. aprílu 2024. Procesy sa plne digitalizujú do 1. januára 2028 a funkcionality budú v intenciách, ktoré zákon popisuje.

Po tom, ako prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala v máji novú stavebnú legislatívu, od júna následne vznikne kompletne nový Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR. Holý priznal, že vybudovanie úradu nebude jednoduchou úlohou, keďže bude potrebné stavať na nových procesoch, v inom zložení a so zmenenými kompetenciami a tímom.

Sídlo Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR je predmetom riešenia a diskusií. Túto tému máme na stole, budeme sa jej venovať. Zatiaľ úrad od 1. júna 2022 vznikne formálne, menovaním predsedu úradu a generálneho tajomníka služobného úradu,“ priblížil Holý pre TASR. Postupne pribudne aj realizačný tím, ktorý bude mať za úlohu utvoriť procesy, ktoré bude potrebné zaviesť do praxe k 1. januáru budúceho roka.

Následne sa úrad rozrastie, a to delimitáciou niektorých zamestnancov Ministerstva dopravy a výstavby SR a Ministerstva vnútra SR. Od 1. januára 2023 majú prejsť na úrad kompetencie ministerstva dopravy na úseku územného plánovania, výstavby a vyvlastnenia. „Potom 'beží' legisvakančná lehota, a tá od 1. apríla 2024 anticipuje, že stavebná legislatíva bude v platnosti. Na to, aby bolo možné podľa nej pracovať, treba vytvoriť nový informačný systém, o ktorý sa zákon opiera. K aprílu 2024 budú musieť byť v účinnosti aj všetky legislatívne zmeny vrátane vykonávacích predpisov,“ dodal Holý.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nórska firma pracuje na projekte potrubia, ktoré

Nórska firma pracuje na projekte potrubia, ktoré "pochová" CO2 pod dnom mora

DNES - 10:19Ekonomické

Nórska energetická spoločnosť Equinor predstavila projekt výstavby potrubia na prepravu CO2 vyprodukovaného priemyselnými firmami v kontinentálnej Európe a jeho "pochovanie" pod dnom mora.

Rusko: Keďže Cola a Pepsi sú preč, je čas, aby ich nahradila kola Černogolovka

Rusko: Keďže Cola a Pepsi sú preč, je čas, aby ich nahradila kola Černogolovka

DNES - 10:06Ekonomické

Zastavenie predaja americkej Coca-Coly a Pepsi v Rusku po invázii na Ukrajinu prináša nové možnosti domácim producentom.

China Southern Airlines kúpia takmer 100 airbusov, najviac od začiatku pandémie

China Southern Airlines kúpia takmer 100 airbusov, najviac od začiatku pandémie

VČERA - 15:25Ekonomické

Aerolínie China Southern Airlines kúpia takmer stovku lietadiel od európskeho výrobcu Airbus. To znamená najväčšiu objednávku pre čínske aerolínie od začatia pandémie pred viac než dvomi rokmi.

Andrej Doležal: Na obnovu verejných budov pôjde z plánu obnovy 120 mil. eur

Andrej Doležal: Na obnovu verejných budov pôjde z plánu obnovy 120 mil. eur

VČERA - 15:22Ekonomické

Na obnovu verejných, historických a pamiatkovo chránených budov pôjde z plánu obnovy 120 miliónov eur, a to z výzvy vyhlásenej 30. júna.

Banskobystrický kraj vyzýva vládu na zmenu vyplácania z Envirofondu

Banskobystrický kraj vyzýva vládu na zmenu vyplácania z Envirofondu

VČERA - 13:54Ekonomické

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva vládu SR, aby prehodnotila rozdeľovanie financií z Environmentálneho fondu.