• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 2.7.2022Meniny má Berta
27°Bratislava

Záujem o hypotéky v ČR prudko klesol, rekordne však rastú úvery na rekonštrukcie

  • 15:44 21.05.2022
  • Praha
Záujem o hypotéky v ČR prudko klesol, rekordne však rastú úvery na rekonštrukcie

Zatiaľ čo si Česi postupne prestávajú brať hypotéky na kúpu nových nehnuteľností, za stenami ich domov a bytov sa začala veľká vlna opráv a rekonštrukcií. Banky vďaka tomu evidujú rekordné čísla. Informoval o tom server e15.cz.

Objem hypotekárnych úverov na nákup bytov a domov klesol v apríli podľa Českej bankovej asociácie (ČBA) medziročne o 60 %, keď banky a stavebné sporiteľne poskytli hypotéky za 17,5 miliardy Kč (709,36 milióna eur). Dôvodov je niekoľko, od prísnejších podmienok na čerpanie peňazí až po vysoké hypotekárne úroky. Ako sa však ukazuje, keď Čechom nestačia úspory na dosiahnutie nového bývania, začnú skúmať, ako si aspoň zmeniť to súčasné. A tak prišiel nový „boom“.

Objem poskytnutých úverov na rekonštrukcie za január až apríl 2022 vzrástol oproti rovnakému obdobiu minulého roka o viac než 60 %,“ povedal hovorca ČSOB Patrik Madle. Výrazný rast hlásia aj ďalšie banky a stavebné sporiteľne.

Vyššie tempo rastu pozorujeme práve pri pôžičkách nad 200.000 Kč, ktoré sú využívané najmä na bývanie či kúpu automobilu. Takých sme za 1. kvartál 2022 poskytli o 31 % viac než v rovnakom období minulého roka,“ povedala Tereza Kaiseršotová, hovorkyňa Raiffeisen stavebnej sporiteľne.

Dôvodov, ktoré motivovali Čechov, aby vzali do rúk murárske lyžice, je viacero, tým hlavným je však inflácia. Ľudia sledujú, ako im ukrajuje z úspor a investícia do vlastného bývania je najrýchlejšou cestou, ako peniaze chrániť. Rolu podľa bánk hrá aj zvyšujúca sa nedostupnosť nehnuteľností. Ľudia teda častejšie hľadajú riešenie v rekonštrukcii súčasného domu alebo bytu.

Navyše ak už aj kupujú dom či byt, mnohí sa dostanú iba k tým lacnejším, ktorých stav si vyžaduje opravy. A pri vývoji cien materiálov je tiež jasné, že nie je dobré rekonštrukciu odkladať. „Rastúce ceny stavebných prác a materiálov nútia ľudí urýchľovať rekonštrukčné práce. Podobným impulzom sú aj rastúce úrokové sadzby úverov na rekonštrukcie,“ uviedol ďalší dôvod Madle.

(1 EUR = 24,67 CZK)

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nórska firma pracuje na projekte potrubia, ktoré

Nórska firma pracuje na projekte potrubia, ktoré "pochová" CO2 pod dnom mora

DNES - 10:19Ekonomické

Nórska energetická spoločnosť Equinor predstavila projekt výstavby potrubia na prepravu CO2 vyprodukovaného priemyselnými firmami v kontinentálnej Európe a jeho "pochovanie" pod dnom mora.

Rusko: Keďže Cola a Pepsi sú preč, je čas, aby ich nahradila kola Černogolovka

Rusko: Keďže Cola a Pepsi sú preč, je čas, aby ich nahradila kola Černogolovka

DNES - 10:06Ekonomické

Zastavenie predaja americkej Coca-Coly a Pepsi v Rusku po invázii na Ukrajinu prináša nové možnosti domácim producentom.

China Southern Airlines kúpia takmer 100 airbusov, najviac od začiatku pandémie

China Southern Airlines kúpia takmer 100 airbusov, najviac od začiatku pandémie

VČERA - 15:25Ekonomické

Aerolínie China Southern Airlines kúpia takmer stovku lietadiel od európskeho výrobcu Airbus. To znamená najväčšiu objednávku pre čínske aerolínie od začatia pandémie pred viac než dvomi rokmi.

Andrej Doležal: Na obnovu verejných budov pôjde z plánu obnovy 120 mil. eur

Andrej Doležal: Na obnovu verejných budov pôjde z plánu obnovy 120 mil. eur

VČERA - 15:22Ekonomické

Na obnovu verejných, historických a pamiatkovo chránených budov pôjde z plánu obnovy 120 miliónov eur, a to z výzvy vyhlásenej 30. júna.

Banskobystrický kraj vyzýva vládu na zmenu vyplácania z Envirofondu

Banskobystrický kraj vyzýva vládu na zmenu vyplácania z Envirofondu

VČERA - 13:54Ekonomické

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva vládu SR, aby prehodnotila rozdeľovanie financií z Environmentálneho fondu.