• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 2.7.2022Meniny má Berta
27°Bratislava

Rubeľ ďalej posilňuje, oproti doláru vzrástol na 4-ročné a euru 7-ročné maximum

  • 13:15 20.05.2022
  • Moskva
Rubeľ ďalej posilňuje, oproti doláru vzrástol na 4-ročné a euru 7-ročné maximum

Rubeľ tlačia nahor kapitálové kontroly a platby daní, ktoré vedú k zvýšenému dopytu po domácej mene.

Ruský rubeľ pokračuje v posilňovaní sa, pričom oproti doláru vzrástol jeho kurz v piatok o viac než 7 % na najvyššiu úroveň za viac než štyri roky a oproti euru na takmer 7-ročné maximum. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Dopoludnia vzrástol kurz ruského rubľa v moskovskom obchodovaní na 57,0750 RUB/USD. To je najvyššia hodnota ruskej meny od marca 2018. Neskôr sa však kurz skorigoval na 58,90 RUB/USD.

Prudký rast zaznamenal kurz rubľa aj oproti euru, keď nakrátko dosiahol pod 60 rubľov za euro. Zaznamenal 59,02 RUB/EUR, čo znamená najvyšší kurz ruskej meny od júna 2015. Neskôr jeho hodnota klesla na 60,86 RUB/EUR, aj to však predstavovalo rast kurzu rubľa oproti predchádzajúcemu dňu o viac než 5 %.

Napriek rozsiahlej hospodárskej kríze po uvalení sankcií západných krajín voči Rusku za jeho útok na Ukrajinu sa posilnil kurz rubľa oproti doláru od začiatku roka o takmer 30 %. To z rubľa robí najúspešnejšiu menu v tomto roku. Kurz je však nahor tlačený umelo. Na jednej strane zavedením kapitálových kontrol a na druhej exportnými firmami, ktoré musia konvertovať príjmy v zahraničnej mene na ruble, keďže západné sankcie zmrazili takmer polovicu ruských devízových a zlatých rezerv.

Ďalšiu podporu ruskej mene poskytujú aj blížiace sa koncomesačné platby daní. Tie rovnako musia firmy platiť v rubľoch, čo zvyšuje dopyt po ruskej mene. Naopak, dopyt po eurách a dolároch zostáva nízky.

Silnejší rubeľ pomáha brzdiť zrýchľovanie inflácie a je výhodou pre dovozcov. Naopak, poškodzuje vývozcov, čo znamená aj nižšie príjmy pre ruský rozpočet, ktorý je do veľkej miery závislý od exportu. Podľa analytikov Moskva nemá záujem na ďalšom posilňovaní kurzu rubľa zo súčasných úrovní a očakávajú, že v ďalšom období bude mena oslabovať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nórska firma pracuje na projekte potrubia, ktoré

Nórska firma pracuje na projekte potrubia, ktoré "pochová" CO2 pod dnom mora

DNES - 10:19Ekonomické

Nórska energetická spoločnosť Equinor predstavila projekt výstavby potrubia na prepravu CO2 vyprodukovaného priemyselnými firmami v kontinentálnej Európe a jeho "pochovanie" pod dnom mora.

Rusko: Keďže Cola a Pepsi sú preč, je čas, aby ich nahradila kola Černogolovka

Rusko: Keďže Cola a Pepsi sú preč, je čas, aby ich nahradila kola Černogolovka

DNES - 10:06Ekonomické

Zastavenie predaja americkej Coca-Coly a Pepsi v Rusku po invázii na Ukrajinu prináša nové možnosti domácim producentom.

China Southern Airlines kúpia takmer 100 airbusov, najviac od začiatku pandémie

China Southern Airlines kúpia takmer 100 airbusov, najviac od začiatku pandémie

VČERA - 15:25Ekonomické

Aerolínie China Southern Airlines kúpia takmer stovku lietadiel od európskeho výrobcu Airbus. To znamená najväčšiu objednávku pre čínske aerolínie od začatia pandémie pred viac než dvomi rokmi.

Andrej Doležal: Na obnovu verejných budov pôjde z plánu obnovy 120 mil. eur

Andrej Doležal: Na obnovu verejných budov pôjde z plánu obnovy 120 mil. eur

VČERA - 15:22Ekonomické

Na obnovu verejných, historických a pamiatkovo chránených budov pôjde z plánu obnovy 120 miliónov eur, a to z výzvy vyhlásenej 30. júna.

Banskobystrický kraj vyzýva vládu na zmenu vyplácania z Envirofondu

Banskobystrický kraj vyzýva vládu na zmenu vyplácania z Envirofondu

VČERA - 13:54Ekonomické

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva vládu SR, aby prehodnotila rozdeľovanie financií z Environmentálneho fondu.