• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 7.7.2022Meniny má Oliver
16°Bratislava

Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia

  • 19:34 22.05.2022
  • Bratislava
Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia

Podobne ako vysoký tlak, aj vysoký cholesterol sa často označuje za „tichého zabijaka“, pretože sa neprejavuje výraznými príznakmi. Na tieto pachy si však treba dať pozor.

Cholesterol je voskovitá látka, ktorá pomáha budovať zdravie ciev. Vysoká hladina tejto zložky ale spôsobuje problémy a môže viesť k ochoreniam celého krvného obehu. Keďže sa to len zriedka prejavuje výraznejšími príznakmi, za najspoľahlivejšiu metódu zisťovania úrovne cholesterolu sa považuje krvný test.

Čoraz viac dôkazov poukazuje na skutočnosť, že vysoký cholesterol sa dá rozpoznať aj podľa citeľných príznakov. Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Laryngoscope k nim pripočítava fantómové vnímanie pachov.

O fantómovom vnímaní pachov môžeme hovoriť v prípade, keď pacient cíti nepríjemný pach alebo pach spáleniny alebo pokazených potravín aj napriek tomu, že v jeho blízkosti sa nevyskytuje zdroj takýchto vnemov.

O takýchto výsledkoch sa dá hovoriť vďaka rozsiahlemu prieskumu, ktorý prebehol za účasti takmer 7500 dospelých vo veku 40 a viac rokov. Tí vedcom uviedli svoje ťažkosti so zdravím srdca a ciev a prípadné skúsenosti s cievnou mozgovou príhodou. Vedci im následne zmerali hladinu cholesterolu.

Jedným z kľúčových zistení je, že dospelí s vysokou, ale liekmi zmierňovanou hladinou cholesterolu uvádzali fantómové vnímanie pachov častejšie ako tí, ktorým nezistili vysokú hladinu cholesterolu.

Spojitosť s fantómovým vnímaním pachov sa potvrdila aj u súvisiacich zdravotných komplikácií – skúsenosť s ňou uvádzalo 76 percent pacientov po mŕtvici. Rovnako sa s fantómovým vnímaním pachov častejšie stretávali pacienti s vysokým tlakom.

Vnímanie fantómových pachov je podľa vedcov trikrát častejšie aj u diabetikov vo veku 60 a viac rokov, ale len u tých, ktorí sa liečili naraz pomocou inzulínových injekcií aj ústne podávaných liekov.

„Mŕtvica, angína, srdcové zlyhanie, liečený vysoký tlak a liečený vysoký cholesterol sa spájajú s fantómovým vnímaním pachov,“ dodávajú vedci v štúdii.

Ako si poradiť s vysokým cholesterolom

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť ťažkostiam plynúcim z vysokej hladiny cholesterolu, je pravidelne ju sledovať. Kľúčom je aj prevencia, v rámci ktorej by ste mali staviť na zdravú a vyváženú stravu s minimálnym množstvom mastných jedál obsahujúcich nasýtené tuky.

Pri nákupe potravín sa zamerajte najmä na tie, ktoré obsahujú zdravé nenasýtené tuky. Ide najmä o mastné ryby, ako sú makrely a losos, hnedú ryžu, tmavé pečivo a cestoviny, orechy a semiačka, ovocie a zeleninu.

Aj cvičenie podporuje znižovanie hladiny cholesterolu, a tak by ste mu mali venovať aspoň 150 minút (2,5 hodiny) týždenne.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk, nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 dôvodov, prečo má rozvod horšie následky na mužov ako na ženy

5 dôvodov, prečo má rozvod horšie následky na mužov ako na ženy

19:29 05.07.2022Zdravie

Odborná pomoc a podpora priateľov a rodiny môže byť pri rozvode kľúčová.

7 drobných zmien, vďaka ktorým na prechádzke rýchlejšie schudnete

7 drobných zmien, vďaka ktorým na prechádzke rýchlejšie schudnete

9:13 05.07.2022Zdravie

Vyťažte z pravidelných prechádzok maximum. Osvojte si týchto 7 tipov, ktoré vám pri nich pomôžu schudnúť.

Táto potravina spôsobuje, že muži po nej lepšie voňajú

Táto potravina spôsobuje, že muži po nej lepšie voňajú

7:11 05.07.2022Zdravie

Muži, ktorí jedli túto potravinu, mali podľa žien atraktívnejší pach tela.

K potratom najčastejšie dochádza v týchto mesiacoch. Vedci prinášajú vysvetlenie

K potratom najčastejšie dochádza v týchto mesiacoch. Vedci prinášajú vysvetlenie

11:28 04.07.2022Zdravie

Riziko potratu je v jednej časti roka vyššie. Podľa výskumníkov to súvisí s počasím.

Trápi vás nevysvetliteľná bolesť chrbta? Pozor na túto závažnú diagnózu!

Trápi vás nevysvetliteľná bolesť chrbta? Pozor na túto závažnú diagnózu!

20:07 03.07.2022Zdravie

Bolesť chrbta väčšinou nepredstavuje závažné ohrozenie zdravia. V prípade výskytu týchto príznakov ale treba spozornieť.