• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti

  • 19:37 15.05.2022
  • Svet
Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti

Aj krátkodobé užívanie lieku môže spôsobovať dlhodobé problémy, ako je bolesť chrbta.

Výskum ukázal, že užívanie liekov ako ibuprofén a steroidy na zmiernenie krátkodobých zdravotných problémov by mohlo zvýšiť riziko rozvoja chronickej bolesti.

Zistenia publikované v odbornom časopise Science Translational Medicine naznačujú, že je na čase prehodnotiť, ako sa lieči bolesť. Normálne zotavenie z bolestivého zranenia zahŕňa zápal, čo je prirodzená reakcia tela na zranenie a infekciu. Tento výskum však ukázal, že blokovanie zápalu liekmi by mohlo viesť k ťažšie liečiteľným problémom.

Zápal môže mať aj ochranný účinok a brániť tomu, aby sa akútna bolesť stala chronickou. Jeho prílišné znižovanie tak môže byť škodlivé.

Výskumníci uviedli, že bolesť v dolnej časti chrbta bola najčastejšie hlásenou formou chronickej bolestia a každoročne má za následok obrovské ekonomické a zdravotné náklady.

Väčšina pacientov dostáva štandardnú liečbu, ako sú nesteroidné protizápalové lieky, ibuprofén a kortikosteroidy. Ale tieto lieky sú účinné len do určitej miery. Máme len málo informácií o tom, prečo akútna bolesť, ktorá začína náhle ako odpoveď na niečo konkrétne, u niektorých pacientov vymizne, ale u iných pretrváva ako chronická bolesť.

Krátkodobý zápal vás môže z dlhodobého hľadiska chrániť

Aby vedci pochopili prechod z akútnej na chronickú bolesť dolnej časti chrbta, sledovali tri mesiace 98 pacientov s akútnou bolesťou krížov.

Skúmali tiež mechanizmy bolesti u ľudí a myší a zistili, že pri riešení bolesti hrajú kľúčovú úlohu neutrofily – typ bielych krviniek, ktoré pomáhajú telu bojovať s infekciou. Blokovanie týchto buniek u myší predĺžilo bolesť až na 10-násobok normálneho trvania.

Liečba protizápalovými liekmi a steroidmi, ako je dexametazón a diklofenak, tiež priniesla rovnaký výsledok, hoci boli účinné proti bolesti už na začiatku.

Výskumníci uviedli, že zistenia boli podporené samostatnou analýzou 500 000 ľudí v štúdii UK Biobank, ktorá ukázala, že tí, ktorí užívali protizápalové lieky, mali väčšiu pravdepodobnosť bolesti o dva až 10 rokov neskôr. Tento účinok sa nepozoroval u ľudí užívajúcich paracetamol alebo antidepresíva.

Doktorka Franziska Denk, prednášajúca na King’s College London, povedala: „Určite by bolo predčasné robiť nejaké odporúčania týkajúce sa liekov pre ľudí, kým nebudeme mať výsledky perspektívne navrhnutej klinickej štúdie.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, mcgill.ca, science.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.