• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 2.7.2022Meniny má Berta
27°Bratislava

Ukrajina žiada o pomoc pri vývoze miliónov ton obilia

  • 13:55 13.05.2022
  • Štuttgart
Ukrajina žiada o pomoc pri vývoze miliónov ton obilia

Ukrajinský minister poľnohospodárstva požiadal skupinu G7 o pomoc pri vývoze miliónov ton obilia, keďže Rusko zablokovalo ukrajinské čiernomorské prístavy.

Minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj na stretnutí sedmičky najvyspelejších ekonomík sveta uviedol, že Ukrajina má k dispozícii približne 20 miliónov ton obilia z predchádzajúcej úrody a apeloval na medzinárodných partnerov, aby ho pomohli vyviezť.

Tohtoročná úroda bude oveľa menšia ako predchádzajúci rok, ale stále hovoríme o veľmi veľkých objemoch,“ povedal Solskyj novinárom pred rozhovormi s kolegami zo skupiny G7. Uviedol pritom, že odhaduje jej objem na 30 miliónov a 40 miliónov ton obilia, ktoré bude potrebné vyviezť, pričom väčšina ukrajinských prístavov je mimo prevádzky.

Produkcia pšenice na Ukrajine, ktorá je jedným z jej najväčších svetových pestovateľov, tento rok klesne o jednu tretinu v porovnaní s minulou sezónou, predpovedalo vo štvrtok (12.5.) americké ministerstvo poľnohospodárstva. Menšia globálna úroda, aj pre nedostatok hnojív v dôsledku vojny na Ukrajine, spolu s pomalým začiatkom výsadby v USA vyvolávajú obavy z väčšieho rastu cien potravín v čase, keď je v mnohých krajinách na vzostupe hlad.

Nemecký minister poľnohospodárstva Cem Özdemir v piatok kritizoval Rusko za krádež obilia na východnej Ukrajine na stretnutí s kolegami zo skupiny G7, Ukrajiny, Európskej únie (EÚ), OECD a Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), na ktorom sa má diskutovať o vplyve vojny na globálne zásobovanie potravinami.

Toto je obzvlášť odporná forma vojny, ktorú vedie Rusko,“ povedal Özdemir na začiatku stretnutia a označil pritom krádež obilia za „ekonomickú vojnu“.

Ukrajina bola pred inváziou vnímaná ako „svetový kôš chleba“. Cez svoje prístavy vyvážala 4,5 milióna ton poľnohospodárskej produkcie mesačne, z toho 12 % globálneho exportu pšenice, 15 % kukurice a polovicu slnečnicového oleja.

Ale vzhľadom na to, že ruské vojnové lode zablokovali jej prístavy, môže export obilnín pokračovať len po pozemných trasách, ktoré sú oveľa menej efektívne.

Ukrajina je vo veľmi ťažkej situácii, pokiaľ ide o vývoz obilia,“ povedal Solskyj. Upozornil tiež, že ruská okupácia v úrodných východných oblastiach Ukrajiny bude mať vplyv aj na tohtoročnú úrodu.

Už sa začali diskusie o tom, ako prepraviť viac obilia z Ukrajiny po zemi, vlakom a po Dunaji, aby sa zachránila úroda, ktorá tam uviazla,“ povedal Özdemir.

Otázka potravinovej bezpečnosti bola už na programe stretnutia ministrov zahraničných vecí G7, ktoré sa začalo vo štvrtok (12.5.) v severonemeckom letovisku Wangels.

My ako najsilnejšie industrializované demokracie máme osobitnú zodpovednosť pomôcť chudobnejším národom prekonať potravinové a energetické tlaky spôsobené vojnou,“ uviedla nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková.

Ďalšími členmi G7 sú Kanada, Francúzsko, Taliansko, Japonsko, Británia a USA.

TASR o tom informuje na základe správ AFP a Bloomberg.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nórska firma pracuje na projekte potrubia, ktoré

Nórska firma pracuje na projekte potrubia, ktoré "pochová" CO2 pod dnom mora

DNES - 10:19Ekonomické

Nórska energetická spoločnosť Equinor predstavila projekt výstavby potrubia na prepravu CO2 vyprodukovaného priemyselnými firmami v kontinentálnej Európe a jeho "pochovanie" pod dnom mora.

Rusko: Keďže Cola a Pepsi sú preč, je čas, aby ich nahradila kola Černogolovka

Rusko: Keďže Cola a Pepsi sú preč, je čas, aby ich nahradila kola Černogolovka

DNES - 10:06Ekonomické

Zastavenie predaja americkej Coca-Coly a Pepsi v Rusku po invázii na Ukrajinu prináša nové možnosti domácim producentom.

China Southern Airlines kúpia takmer 100 airbusov, najviac od začiatku pandémie

China Southern Airlines kúpia takmer 100 airbusov, najviac od začiatku pandémie

VČERA - 15:25Ekonomické

Aerolínie China Southern Airlines kúpia takmer stovku lietadiel od európskeho výrobcu Airbus. To znamená najväčšiu objednávku pre čínske aerolínie od začatia pandémie pred viac než dvomi rokmi.

Andrej Doležal: Na obnovu verejných budov pôjde z plánu obnovy 120 mil. eur

Andrej Doležal: Na obnovu verejných budov pôjde z plánu obnovy 120 mil. eur

VČERA - 15:22Ekonomické

Na obnovu verejných, historických a pamiatkovo chránených budov pôjde z plánu obnovy 120 miliónov eur, a to z výzvy vyhlásenej 30. júna.

Banskobystrický kraj vyzýva vládu na zmenu vyplácania z Envirofondu

Banskobystrický kraj vyzýva vládu na zmenu vyplácania z Envirofondu

VČERA - 13:54Ekonomické

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva vládu SR, aby prehodnotila rozdeľovanie financií z Environmentálneho fondu.