• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 25.5.2022Meniny má Urban
20°Bratislava

Je Keto diéta skutočne zdravá? Toto sa deje už po týždni keto režimu

  • 7:08 14.05.2022
  • Svet
Je Keto diéta skutočne zdravá? Toto sa deje už po týždni keto režimu

Keto diéta funguje iba vtedy, ak sa robí správnym spôsobom. Inak hrozia vážne následky.

Ketogénna diéta sa stala veľmi populárnou a propagujú ju rôzne celebrity s prísľubom, že urýchľuje chudnutie. Vedci zistili, že keto diéta zlepšuje ľudské zdravie a znižuje obezitu iba vtedy, ak sa dodržiava veľmi krátko, pretože jej negatívne účinky sa prejavia už po jedinom týždni diéty. Také sú zistenia štúdie publikovanej v odbornom časopise Nature Metabolism.

Keto diéta má extrémne vysoký obsah tuku a veľmi nízky obsah sacharidov. Deväťdesiat percent kalórií pochádza z tuku, 1 percento zo sacharidov a zvyšok z bielkovín. Účinok stravy – či už pozitívny alebo negatívny – závisí od γδ T-buniek, ktoré hrajú hlavnú úlohu v imunitnej odpovedi a zápale.

Keto diéta manipuluje naše telo tak, aby spaľovalo viac tuku a keďže takmer neobsahuje sacharidy, spôsobí pokles hladín glukózy, ako aj nižšiu produkciu inzulínu. V reakcii na to naše telo prejde do režimu hladovania, a tak začne štiepiť skôr tuky ako sacharidy.

Prostredníctvom tohto procesu pečeň produkuje ketolátky, ktoré sa využijú ako alternatívny zdroj energie. Keď telo začne používať tieto chemikálie, spôsobí to expanziu γδ T-buniek v tukových tkanivách. To znižuje riziko cukrovky a znižuje zápal tukového tkaniva, tvrdí Vishwa Deep Dixit, jeden z autorov tejto štúdie.

Výskumný tím kŕmil skupinu myší ketodiétnou stravou a zistil, že po jednom týždni sa metabolizmus myší a citlivosť na inzulín zlepšili, zatiaľ čo hladina cukru v krvi a zápal sa znížili. Avšak po prvom týždni diéty s nízkym obsahom sacharidov a vysokým obsahom tukov začali myši jesť viac tuku, než dokázali spáliť, a tak čelili obezite a cukrovke.

Tím zistil, že tento režim „hladovania – nehladovania“ spôsobuje, že telo ukladá tuk, ale zároveň ho aj spaľuje. Profesor Dixit povedal:

„V tuku strácajú ochranné γδ T-bunky. Predtým, ako bude možné predpísať takúto diétu, je potrebná veľká klinická štúdia v kontrolovaných podmienkach, aby sme pochopili mechanizmus metabolických a imunologických výhod alebo akéhokoľvek potenciálneho poškodenia jedincov s nadváhou a prediabetom.“

Prediabetes je metabolický stav spojený s obezitou a často vedie k cukrovke 2. typu, srdcovým chorobám a mŕtvici. Podľa Dixita sú obezita a cukrovka 2. typu sú choroby životného štýlu, ktoré je možné udržať pod kontrolou pomocou stravy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, medicine.yale.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
3 menštruačné poruchy, ktoré by nemala ignorovať žiadna žena

3 menštruačné poruchy, ktoré by nemala ignorovať žiadna žena

VČERA - 19:22Zdravie

Menštruácia je normálny a prirodzený proces, ktorý sa pravidelne odohráva v živote každej zdravej ženy. Existujú však podmienky, ktoré by ste rozhodne nemali ignorovať.

Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia

Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia

19:34 22.05.2022Zdravie

Podobne ako vysoký tlak, aj vysoký cholesterol sa často označuje za „tichého zabijaka“, pretože sa neprejavuje výraznými príznakmi. Na tieto pachy si však treba dať pozor.

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite

20:00 21.05.2022Zdravie

Pri večeri si netreba dávať pozor len na výber jedla, ale aj na správne načasovanie. Tomuto sa vyhnite, ak vám záleží na zdraví mozgu a ciev.

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie

7:01 21.05.2022Zdravie

Rozrastajúci sa trh s vitamínovými doplnkami sľubuje riešenie pre množstvo zdravotných problémov. S týmito tromi doplnkami to ale netreba preháňať.

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

19:05 20.05.2022Zdravie

Rakovina prsníka zďaleka nepatrí medzi výsostne ženské ochorenia. Muži v tejto skupine sú na ňu dokonca dvakrát náchylnejší.