• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 17.5.2022Meniny má Gizela
19°Bratislava

Český herec, spevák a moderátor Josef Zíma oslavuje okrúhle narodeniny

  • 7:28 11.05.2022
  • Praha/Bratislava
Český herec, spevák a moderátor Josef Zíma oslavuje okrúhle narodeniny

Jeden z popredných českých umelcov Josef Zíma stvárnil množstvo divadelných a filmových úloh.

Najviac ho preslávila rola princa Radovana, ktorého si zahral v kultovej rozprávke Princezna se zlatou hvězdou. Popri hereckej kariére sa venoval aj spevu a je označovaný za "nekorunovaného kráľa českej dychovky".

Charizmatický český herec a obľúbený spevák Josef Zíma sa dnes (11. mája) dožíva 90 rokov.

Josef Zíma sa narodil 11. mája 1932 v Prahe. Po maturite na gymnáziu študoval herectvo na Divadelnej akadémii múzických umení v Prahe a súkromne navštevoval hodiny spevu. Po ukončení štúdia získal herecký angažmán v Benešove pri Prahe, kde pôsobil v rokoch 1953 až 1955.

Následne nastúpil na základnú vojenskú službu, počas ktorej bol súčasťou Armádneho umeleckého súboru. V roku 1957 sa na podnet Jana Wericha stal členom Divadla satiry (dnešné Divadlo ABC), kde zostal až do roku 1962. Dlhých tridsať rokov (1962-1992) bol súčasťou pražského Komorného divadla.

Pred filmovou kamerou stál po prvýkrát v roku 1957. V tomto období sa objavil v komédiách Štěňata, Páté kolo u vozu či v dráme Snadný život. O rok neskôr sa oženil s herečkou Evou Klepáčovou, ktorá sa preslávila v hlavnej úlohe Káči v rozprávke Hrátky s čertem. Manželský pár tvorili až do roku 2012, kedy Klepáčová zomrela.

Výrazný úspech dosiahol Josef Zíma vďaka postave nežného princa Radovana z legendárnej rozprávky Princezna se zlatou hvězdou (1959), ktorá dodnes patrí k sviatočnej filmovej klasike. Režisér Martin Frič do spomínanej snímky obsadil aj Marie Kyselkovovú v úlohe princeznej Lady „v myším kožíšku“.

Sľubne rozbehnutú kariéru Josefa Zímu však v októbri 1959 poznačila autonehoda, kedy za volantom auta zaspal a narazil do stromu. Štvorčlenná posádka sa ťažko zranila a režisér Jiří Jungwirth, ktorý bol jej súčasťou, napokon v nemocnici zomrel. Táto tragédia výrazne poznačila osobný život umelca a ťažko ju znášala aj jeho manželka Eva.

Počas svojej umeleckej kariéry sa nevenoval Josef Zíma iba herectvu - zahral sa napríklad aj v komédiách Ženu ani květinou neuhodíš (1966), Ta naše písnička česká (1967) či v snímke Pěnička a Paraplíčko (1970), ale veľmi blízky mu bol tiež spev. Už v roku 1950 začal spievať s Orchestrom Jaroslava Ježka. Ako interpreta populárnych piesní ho mohli diváci na obrazovkách vidieť v hudobnom programe Já mám kytky rád (1970) či v kabaretnej spevohre Lásky Emanuela Přibyla (1971). Nechýbal ani v komédii Zvony pana Mlácena (1973).

Umelec bol taktiež neoddeliteľnou súčasťou hudobno-zábavnej relácie Sejdeme se na Vlachovce (1973 – 1989). Program, v ktorom vystupovali interpreti populárnej hudby spolu s dychovkou moderoval, a tiež v ňom spieval. Vystupoval aj v relácii Znovu Na Vlachovce, ktorý bol v 90-tych rokoch minulého storočia pokračovaním pôvodného projektu. Jeho hlas zaznieval taktiež v reláciách To je ta muzika (1977) a Zpívá Josef Zíma (1982). Diváci si ho môžu pamätať aj z rozprávky Plaváček (1986), účinkoval vo filme Pamětnice (2009) a v roku 2019 sa objavil v seriáli Čechovi.

Medzi jeho známe hity patria napríklad Blues pro Tebe, Bílá vrána, Jak se máš Maruško či piesne Gina alebo Nej, nej, nej, ktorú naspieval s Pavlínou Filipovskou. Oba posledné spomenuté songy sú známe aj z filmového muzikálu Filipa Renča s názvom Rebelové.

V 70-tych rokoch začal Josef Zíma spievať s českou dychovkou. Dodnes je muzikantom, ktorý sa venuje príležitostným vystúpeniam.

Josef Zíma je držiteľom viacerých ocenení. Tak napríklad v roku 2008 získal dabingovú Cenu Františka Filipovského, v roku 2014 si prevzal Cenu Thálie za celoživotné majstrovstvo v kategórii Opereta a muzikál a v októbri 2019 mu český prezident Miloš Zeman udelil Medailu Za zásluhy I. stupňa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: V prípade nebezpečia nestačí len kričať. Toto musíte svoje deti naučiť aj vy

Video: V prípade nebezpečia nestačí len kričať. Toto musíte svoje deti naučiť aj vy

VČERA - 20:41Zaujímavosti

Každý rodič vie, aké je dôležité naučiť deti zodpovednosti a bezpečnosti. V nebezpečí ale nestačí len kričať. Toto im treba vysvetliť.

Video: Takto to vyzerá, keď zoberiete huskyho do psieho salónu

Video: Takto to vyzerá, keď zoberiete huskyho do psieho salónu

20:38 15.05.2022Zaujímavosti

Psí salón sa zmenil na „zasneženú“ krajinu.

Video: Žena chová troch nemeckých ovčiakov. Toto robia v spálni, kým spí

Video: Žena chová troch nemeckých ovčiakov. Toto robia v spálni, kým spí

20:08 15.05.2022Zaujímavosti

Kamera zachytila, čo robia psy v noci v spálni.

Video: Takto reaguje mačka na zvuk hrebeňa

Video: Takto reaguje mačka na zvuk hrebeňa

7:34 15.05.2022Zaujímavosti

Mačky majú zvláštnu reakciu na zvuk nechtov prechádzajúcich po hrebeni.

Video: Domáci miláčik vyskočil z okna. Majiteľka mala neuveriteľne rýchlu reakciu

Video: Domáci miláčik vyskočil z okna. Majiteľka mala neuveriteľne rýchlu reakciu

20:11 14.05.2022Zaujímavosti

Žena s neuveriteľne rýchlymi reflexmi zachránila psa.