• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.5.2022Meniny má Bernard
26°Bratislava

3 typy prerušovaného pôstu: Vedci overili, ktorý je najúčinnejší

  • 20:03 09.05.2022
  • Svet
3 typy prerušovaného pôstu: Vedci overili, ktorý je najúčinnejší

Pôst každý druhý deň, 5:2 alebo časovo obmedzené stravovanie? Vedci overili, aká forma prerušovaného pôstu je najlepšia.

Prerušovaný pôst pomáha ľuďom pri chudnutí, znižuje krvný tlak, hladinu cukru v krvi, hladinu triglyceridov a cholesterolu. Tento spôsob stravovania môže zlepšiť mikrobiálnu diverzitu v črevách a pomôcť ľuďom prijať menej kalórií počas dňa.

Aký typ prerušovaného pôstu je však najlepší? Tento téme sa venoval výskum publikovaný v akademickom žurnále Annual Review of Nutrition. Skupina vedcov preskúmala 25 štúdií o troch formách prerušovaného pôstu:

  • Časovo obmedzené jedenie: Na jedenie máte časové okno 8 až 12 hodín a počas zostávajúcich hodín v dni držíte pôst.
  • Diéta 5:2: Päť dní jete normálne a dva dni držíte pôst s obmedzením príjmu potravy na 500 kalórií.
  • Pôst každý druhý deň: Pôst držíte každý druhý deň s obmedzením príjmu potravy na 500 kalórií.

Štúdie uvádzajú, že tí, ktorí dodržiavajú časovo obmedzený stravovací režim, zaznamenali 3-percentný úbytok hmotnosti. Zatiaľ čo pôst každý druhý deň priniesol 3 až 8 percent úbytku hmotnosti v priebehu troch až ôsmich týždňov.

Výsledky chudnutia pre skupinu s diétou 5:2 sú podobné ako pri pôste každý druhý deň. Toto zistenie je prekvapujúce, pretože ľudia s diétou 5:2 sa postili oveľa menej ako tí, ktorí sa museli postiť každý druhý deň.

Diéta 5:2 a pôst každý druhý deň prinášajú podobné výsledky pri chudnutí ako bežné nízkokalorické diéty. Profesorka Krista Varady, prvá autorka štúdie, povedala: „Všimli sme si, že prerušovaný pôst nie je lepší ako bežná diéta; oboje spôsobuje rovnaký úbytok hmotnosti a podobné zmeny krvného tlaku, cholesterolu a zápalu.“

Okrem toho sa zistilo, že ľudia na ktoromkoľvek z týchto dvoch režimov prerušovaného pôstu si udržiavajú 7-percentný úbytok hmotnosti v priebehu roka. "Oklamete svoje telo, aby jedlo trochu menej, a preto ľudia chudnú," vysvetlila Varady.

Vedci v prehľade vypracovali aj niekoľko praktických rád pre jednotlivcov, ktorí zvažujú režim prerušovaného pôstu. Vedľajšie účinky, ako sú závraty, zápcha a bolesti hlavy, ustúpia do jedného alebo dvoch týždňov po pôste. Pitie väčšieho množstva vody môže znížiť bolesti hlavy v dôsledku dehydratácie.

Cvičenie: Mierna až vysoká intenzita aktivity je možná, pretože niektorí účastníci uviedli, že cvičenie im dáva viac energie počas hodín pôstu. Po cvičení sa však odporúča zjesť pôstne jedlo.

Čo jesť: Uistite sa, že jete ovocie, zeleninu a celozrnné produkty, pretože majú vysoký obsah vlákniny, ktorá zmierňuje zápchu.

Vyhnite sa alkoholu a kofeínu: Alkohol a energetické nápoje s kofeínom majú vysoký obsah kalórií a môžu spôsobiť bolesti hlavy v dôsledku dehydratácie.

Kto by sa mal vyhýbať pôstu: Osoby s BMI nižším ako 18,5, osoby s poruchami príjmu potravy, osoby, ktoré potrebujú užívať lieky s jedlom v pravidelnom čase, deti do 12 rokov, tehotné alebo dojčiace ženy a pracovníci na zmeny.

Varady dodala:

„Ľudia milujú prerušovaný pôst, pretože je jednoduchý. Ľudia si musia nájsť diéty, ktoré môžu dlhodobo držať. Je určite účinný pri chudnutí a získal si popularitu, pretože nie sú potrebné žiadne špeciálne potraviny ani aplikácie.Môžete ho tiež kombinovať s inými diétami, ako je Keto.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, annualreviews.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

VČERA - 9:27Zdravie

Keď sa na úzkostné správanie pozrieme optikou traumy, zistíme, že často má svoj dôvod. Zistite podľa desiatich príznakov, či ste aj vy neboli obeťou nešťastnej udalosti.

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov

20:23 17.05.2022Zdravie

Netrápte sa zbytočne len preto, že sa vám zdá, že vaša alergia nie je „až taká vážna“. Zistite, kedy už nastal čas navštíviť ambulanciu alergológie.

Odborníčka na spánok: 3 tajné triky, ktorými liečime nespavosť

Odborníčka na spánok: 3 tajné triky, ktorými liečime nespavosť

7:19 17.05.2022Zdravie

Spánková expertka prezrádza najhoršie veci, ktoré môžete robiť, ak trpíte nespavosťou, a niekoľko prekvapivých trikov, ktoré vám pomôžu ju vyliečiť.

Žena si na ruke našla drobné bodky. Smrteľná diagnóza ju mohla pripraviť o život

Žena si na ruke našla drobné bodky. Smrteľná diagnóza ju mohla pripraviť o život

20:07 16.05.2022Zdravie

Malé bodky, podobné pehám, nakoniec predstavovali smrteľné ochorenie.

Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti

Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti

19:37 15.05.2022Zdravie

Aj krátkodobé užívanie lieku môže spôsobovať dlhodobé problémy, ako je bolesť chrbta.