• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 2.7.2022Meniny má Berta
27°Bratislava

3 typy prerušovaného pôstu: Vedci overili, ktorý je najúčinnejší

  • 20:03 09.05.2022
  • Svet
3 typy prerušovaného pôstu: Vedci overili, ktorý je najúčinnejší

Pôst každý druhý deň, 5:2 alebo časovo obmedzené stravovanie? Vedci overili, aká forma prerušovaného pôstu je najlepšia.

Prerušovaný pôst pomáha ľuďom pri chudnutí, znižuje krvný tlak, hladinu cukru v krvi, hladinu triglyceridov a cholesterolu. Tento spôsob stravovania môže zlepšiť mikrobiálnu diverzitu v črevách a pomôcť ľuďom prijať menej kalórií počas dňa.

Aký typ prerušovaného pôstu je však najlepší? Tento téme sa venoval výskum publikovaný v akademickom žurnále Annual Review of Nutrition. Skupina vedcov preskúmala 25 štúdií o troch formách prerušovaného pôstu:

  • Časovo obmedzené jedenie: Na jedenie máte časové okno 8 až 12 hodín a počas zostávajúcich hodín v dni držíte pôst.
  • Diéta 5:2: Päť dní jete normálne a dva dni držíte pôst s obmedzením príjmu potravy na 500 kalórií.
  • Pôst každý druhý deň: Pôst držíte každý druhý deň s obmedzením príjmu potravy na 500 kalórií.

Štúdie uvádzajú, že tí, ktorí dodržiavajú časovo obmedzený stravovací režim, zaznamenali 3-percentný úbytok hmotnosti. Zatiaľ čo pôst každý druhý deň priniesol 3 až 8 percent úbytku hmotnosti v priebehu troch až ôsmich týždňov.

Výsledky chudnutia pre skupinu s diétou 5:2 sú podobné ako pri pôste každý druhý deň. Toto zistenie je prekvapujúce, pretože ľudia s diétou 5:2 sa postili oveľa menej ako tí, ktorí sa museli postiť každý druhý deň.

Diéta 5:2 a pôst každý druhý deň prinášajú podobné výsledky pri chudnutí ako bežné nízkokalorické diéty. Profesorka Krista Varady, prvá autorka štúdie, povedala: „Všimli sme si, že prerušovaný pôst nie je lepší ako bežná diéta; oboje spôsobuje rovnaký úbytok hmotnosti a podobné zmeny krvného tlaku, cholesterolu a zápalu.“

Okrem toho sa zistilo, že ľudia na ktoromkoľvek z týchto dvoch režimov prerušovaného pôstu si udržiavajú 7-percentný úbytok hmotnosti v priebehu roka. "Oklamete svoje telo, aby jedlo trochu menej, a preto ľudia chudnú," vysvetlila Varady.

Vedci v prehľade vypracovali aj niekoľko praktických rád pre jednotlivcov, ktorí zvažujú režim prerušovaného pôstu. Vedľajšie účinky, ako sú závraty, zápcha a bolesti hlavy, ustúpia do jedného alebo dvoch týždňov po pôste. Pitie väčšieho množstva vody môže znížiť bolesti hlavy v dôsledku dehydratácie.

Cvičenie: Mierna až vysoká intenzita aktivity je možná, pretože niektorí účastníci uviedli, že cvičenie im dáva viac energie počas hodín pôstu. Po cvičení sa však odporúča zjesť pôstne jedlo.

Čo jesť: Uistite sa, že jete ovocie, zeleninu a celozrnné produkty, pretože majú vysoký obsah vlákniny, ktorá zmierňuje zápchu.

Vyhnite sa alkoholu a kofeínu: Alkohol a energetické nápoje s kofeínom majú vysoký obsah kalórií a môžu spôsobiť bolesti hlavy v dôsledku dehydratácie.

Kto by sa mal vyhýbať pôstu: Osoby s BMI nižším ako 18,5, osoby s poruchami príjmu potravy, osoby, ktoré potrebujú užívať lieky s jedlom v pravidelnom čase, deti do 12 rokov, tehotné alebo dojčiace ženy a pracovníci na zmeny.

Varady dodala:

„Ľudia milujú prerušovaný pôst, pretože je jednoduchý. Ľudia si musia nájsť diéty, ktoré môžu dlhodobo držať. Je určite účinný pri chudnutí a získal si popularitu, pretože nie sú potrebné žiadne špeciálne potraviny ani aplikácie.Môžete ho tiež kombinovať s inými diétami, ako je Keto.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, annualreviews.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto spánková poloha vám dokáže najlepšie prečistiť mozog

Táto spánková poloha vám dokáže najlepšie prečistiť mozog

VČERA - 20:04Zdravie

Táto poloha je podľa neurovedcov najlepšia pre zdravie mozgu a prevenciu Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

Rakovina čriev: 2 príznaky pri kašľaní, ktoré môžu naznačovať smrteľné ochorenie

Rakovina čriev: 2 príznaky pri kašľaní, ktoré môžu naznačovať smrteľné ochorenie

19:48 30.06.2022Zdravie

Pri pomyslení na rakovinu hrubého čreva nám ako prvé napadajú varovné príznaky týkajúce sa trávenia. Mnohých však prekvapí, že tento typ ochorenia sa prejavuje aj pri kašľaní.

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

7:21 30.06.2022Zdravie

Už po desiatich sekundách dokážete zistiť, či sa stanete obeťou smrteľných ochorení. Stačí sa postaviť na jednu nohu.

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

20:56 29.06.2022Zdravie

Rakovina pľúc patrí medzi najfatálnejšie typy onkologických ochorení na svete. Včasná diagnostika je kľúčom k zlepšeniu prognózy. Tieto príznaky preto nesmiete ignorovať.

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

20:04 26.06.2022Zdravie

Grilovacia sezóna sa rozbieha a niektoré chyby v úprave mäsa môžu mať pre vás ďalekosiahle následky.