• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 17.5.2022Meniny má Gizela
19°Bratislava

Rakovina pankreasu: Prelomový objav pomôže s liečbou

  • 9:04 13.05.2022
  • Londýn
Rakovina pankreasu: Prelomový objav pomôže s liečbou

Vedcom sa podarilo identifikovať príčinu vzniku rakoviny pankreasu.

Vedcom sa podaril prelomový objav, ktorý by mohol spôsobiť revolúciu v liečbe rakoviny pankreasu. V štúdii publikovanej v akademickom žurnále Nature Communications identifikovali kľúčovú príčinu vzniku tohto ochorenia.

Britskí vedci objavili proteín, známy ako USP25, ktorý podporuje rast rakovinového nádoru pankreasu. Zistenia by mohli pripraviť cestu aj pre nové spôsoby liečby rakoviny prsníka, hoci práca v tejto oblasti je oveľa menej pokročilá.

Predbežné testy na myšiach a ľudských vzorkách v laboratóriu naznačujú, že obmedzenie aktivity USP25 pomocou liekov, ktoré sa v súčasnosti vyvíjajú na inhibíciu proteínu z iných dôvodov, by mohlo pomôcť liečiť rakovinu pankreasu u ľudí.

Rakovina pankreasu potrebuje neustály prísun kyslíka a energie, aby mohla rásť a šíriť sa, pričom na to používa kľúčový „recyklačný“ proteín, ktorý pomáha recyklovať zdroje tela. Blokovanie recyklačného proteínu USP25 by mohlo zadusiť rakovinové bunky pankreasu tým, že by im znížilo prísun energie a kyslíka.

Vedci teraz plánujú vytvoriť nové lieky, aby to dokázali. Zároveň veria, že USP25 alebo podobný mechanizmus môže byť dôležitý aj pre iné druhy nádorov s nízkym obsahom kyslíka, ako je rakovina prsníka, kde jej rýchly rast často prevyšuje prísun kyslíka.

„Táto štúdia predstavuje vzrušujúci vedecký objav – že rakovina pankreasu potrebuje recyklovať zdroje, aby zostala nažive a pokračovala v raste,“ povedal profesor Kristian Helin, výkonný riaditeľ Inštitútu pre výskum rakoviny v Londýne (ICR). „Naši vedci sa teraz zamerajú na vytvorenie potenciálnych nových liečebných postupov pre nádory pankreasu,“ dodal.

Výskumníci uviedli, že inhibítory by mohli byť testované na klinike v priebehu nasledujúcich piatich rokov a budú dostupné o tri až päť rokov neskôr – hoci zdôrazňujú, že to môže trvať oveľa dlhšie.

Výskumníci použili techniky analýzy proteínov u myší a v „mininádoroch“ vypestovaných v miskách z tkaniva pacienta, aby preskúmali úlohu USP25 v nádoroch pankreasu. Ukázali, že genetické vymazanie USP25 alebo jeho zablokovanie pomocou liekov spôsobilo, že mininádory neboli schopné rásť, pretože mali nedostatok kyslíka.

Profesor Axel Behrens z ICR a Imperial College London povedal: „Naše zistenia ukazujú, že rakovina pankreasu recykluje proteíny v bunkách, aby držali krok s ich dopytom po kyslíku a energii. Recyklačný proteín USP25 môže pomôcť pri poskytovaní kyslíka a živín rakovinovým bunkám tým, že zabráni degradácii iných bielkovín v tele, čím poháňa ich rast. Ak dokážeme vytvoriť lieky, ktoré zabránia USP25 vykonávať svoju recyklačnú funkciu, možno budeme schopní udusiť rakovinové bunky tým, že ich odstavíme od kyslíka a energie. Dúfame, že nakoniec budeme môcť otestovať tento nový prístup u ľudí s rakovinou pankreasu – obzvlášť ťažko liečiteľnou a smrteľnou formou ochorenia.“

Štúdiu viedla ICR a zahŕňala aj výskumníkov z Inštitútu Francisa Cricka, King’s College Hospital, Imperial College London a Queen Mary University of London. Financovali ju Cancer Research UK, Medical Research Council, Wellcome, Engineering and Physical Sciences Research Council a Breast Cancer Now.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, icr.ac.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako dlho môžete mať pozitívne testy na COVID-19? Pozor na údaj z antigénového testu

Ako dlho môžete mať pozitívne testy na COVID-19? Pozor na údaj z antigénového testu

19:35 14.05.2022Veda

Mnohým ľuďom vychádzajú pozitívne PCR testy aj dlho po vymiznutí príznakov.

Na Marse sa odohrajú veľké zmeny. Bývalý šéf NASA prezradil, čo čaká Červenú planétu

Na Marse sa odohrajú veľké zmeny. Bývalý šéf NASA prezradil, čo čaká Červenú planétu

9:47 28.04.2022Veda

Bývalý vedúci amerického leteckého a vesmírneho úradu opísal spôsob, akým môže ľudstvo prispieť k obrovským zmenám na Marse.

Vedci objavili baktérie, ktoré môžu súvisieť s rakovinou prostaty

Vedci objavili baktérie, ktoré môžu súvisieť s rakovinou prostaty

11:43 25.04.2022Veda

Britskí vedci objavili päť druhov baktérií, ktoré by mohli mať súvis so vznikom a zhoršovaním rakoviny prostaty.

Výskumníci našli spôsob, ako odhaliť depresiu u používateľov sociálnej siete

Výskumníci našli spôsob, ako odhaliť depresiu u používateľov sociálnej siete

19:29 14.04.2022Veda

Algoritmus funguje s úspešnosťou takmer 90 percent.