• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 27.5.2022Meniny má Iveta
15°Bratislava

Rakovina pankreasu: Prelomový objav pomôže s liečbou

  • 9:04 13.05.2022
  • Londýn
Rakovina pankreasu: Prelomový objav pomôže s liečbou

Vedcom sa podarilo identifikovať príčinu vzniku rakoviny pankreasu.

Vedcom sa podaril prelomový objav, ktorý by mohol spôsobiť revolúciu v liečbe rakoviny pankreasu. V štúdii publikovanej v akademickom žurnále Nature Communications identifikovali kľúčovú príčinu vzniku tohto ochorenia.

Britskí vedci objavili proteín, známy ako USP25, ktorý podporuje rast rakovinového nádoru pankreasu. Zistenia by mohli pripraviť cestu aj pre nové spôsoby liečby rakoviny prsníka, hoci práca v tejto oblasti je oveľa menej pokročilá.

Predbežné testy na myšiach a ľudských vzorkách v laboratóriu naznačujú, že obmedzenie aktivity USP25 pomocou liekov, ktoré sa v súčasnosti vyvíjajú na inhibíciu proteínu z iných dôvodov, by mohlo pomôcť liečiť rakovinu pankreasu u ľudí.

Rakovina pankreasu potrebuje neustály prísun kyslíka a energie, aby mohla rásť a šíriť sa, pričom na to používa kľúčový „recyklačný“ proteín, ktorý pomáha recyklovať zdroje tela. Blokovanie recyklačného proteínu USP25 by mohlo zadusiť rakovinové bunky pankreasu tým, že by im znížilo prísun energie a kyslíka.

Vedci teraz plánujú vytvoriť nové lieky, aby to dokázali. Zároveň veria, že USP25 alebo podobný mechanizmus môže byť dôležitý aj pre iné druhy nádorov s nízkym obsahom kyslíka, ako je rakovina prsníka, kde jej rýchly rast často prevyšuje prísun kyslíka.

„Táto štúdia predstavuje vzrušujúci vedecký objav – že rakovina pankreasu potrebuje recyklovať zdroje, aby zostala nažive a pokračovala v raste,“ povedal profesor Kristian Helin, výkonný riaditeľ Inštitútu pre výskum rakoviny v Londýne (ICR). „Naši vedci sa teraz zamerajú na vytvorenie potenciálnych nových liečebných postupov pre nádory pankreasu,“ dodal.

Výskumníci uviedli, že inhibítory by mohli byť testované na klinike v priebehu nasledujúcich piatich rokov a budú dostupné o tri až päť rokov neskôr – hoci zdôrazňujú, že to môže trvať oveľa dlhšie.

Výskumníci použili techniky analýzy proteínov u myší a v „mininádoroch“ vypestovaných v miskách z tkaniva pacienta, aby preskúmali úlohu USP25 v nádoroch pankreasu. Ukázali, že genetické vymazanie USP25 alebo jeho zablokovanie pomocou liekov spôsobilo, že mininádory neboli schopné rásť, pretože mali nedostatok kyslíka.

Profesor Axel Behrens z ICR a Imperial College London povedal: „Naše zistenia ukazujú, že rakovina pankreasu recykluje proteíny v bunkách, aby držali krok s ich dopytom po kyslíku a energii. Recyklačný proteín USP25 môže pomôcť pri poskytovaní kyslíka a živín rakovinovým bunkám tým, že zabráni degradácii iných bielkovín v tele, čím poháňa ich rast. Ak dokážeme vytvoriť lieky, ktoré zabránia USP25 vykonávať svoju recyklačnú funkciu, možno budeme schopní udusiť rakovinové bunky tým, že ich odstavíme od kyslíka a energie. Dúfame, že nakoniec budeme môcť otestovať tento nový prístup u ľudí s rakovinou pankreasu – obzvlášť ťažko liečiteľnou a smrteľnou formou ochorenia.“

Štúdiu viedla ICR a zahŕňala aj výskumníkov z Inštitútu Francisa Cricka, King’s College Hospital, Imperial College London a Queen Mary University of London. Financovali ju Cancer Research UK, Medical Research Council, Wellcome, Engineering and Physical Sciences Research Council a Breast Cancer Now.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, icr.ac.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner úspešne pristála v Novom Mexiku

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner úspešne pristála v Novom Mexiku

VČERA - 6:06Veda

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner pristála v stredu na púšti v americkom štáte Nové Mexiko po úspešnom ukončení šesťdňovej misie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Britskí vedci použili úpravu génov na zvýšenie vitamínu D v paradajkách

Britskí vedci použili úpravu génov na zvýšenie vitamínu D v paradajkách

7:42 24.05.2022Veda

Britskí vedci použili technológiu na úpravu génov s cieľom vytvoriť obohatené paradajky so zvýšeným obsahom vitamínu D.

Vesmírna loď Starliner po prvý raz úspešne pristála na ISS

Vesmírna loď Starliner po prvý raz úspešne pristála na ISS

8:21 21.05.2022Veda

Bezpilotná vesmírna loď Starliner spoločnosti Boeing sa v piatok večer vôbec po prvý raz úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), informuje agentúra DPA.

Ako dlho môžete mať pozitívne testy na COVID-19? Pozor na údaj z antigénového testu

Ako dlho môžete mať pozitívne testy na COVID-19? Pozor na údaj z antigénového testu

19:35 14.05.2022Veda

Mnohým ľuďom vychádzajú pozitívne PCR testy aj dlho po vymiznutí príznakov.