• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.6.2023Meniny má Stanislava
16°Bratislava

Tento nápoj skutočne funguje ako rýchle antidepresívum

  • 7:08 07.05.2022
  • Svet
Tento nápoj skutočne funguje ako rýchle antidepresívum

Výskum potvrdil antidepresívne účinky nápoja, ktorý však nie je vhodný pre všetkých.

Alkohol spôsobuje nervové a molekulárne zmeny podobné antidepresívu s rýchlym účinkom. Potvrdil to výskum publikovaný v akademickom žurnále Nature Communications.

Alkohol potláča depresiu až na 24 hodín vďaka svojmu účinku na chémiu mozgu. Autori štúdie však zároveň varujú pred samoliečbou depresie alkoholom. Autorka štúdie Kimberly Raab-Graham uviedla:

„Vzhľadom na vysokú komorbiditu medzi závažnou depresívnou poruchou a alkoholizmom existuje všeobecne uznávaná hypotéza samoliečby, ktorá naznačuje, že depresívni jedinci sa môžu obrátiť na pitie ako prostriedok na liečbu depresie. Teraz máme biochemické a behaviorálne údaje na podporu tejto hypotézy.“

Výskum sa uskutočnil na zvieratách, ale pozorované účinky boli podobné ako u iných rýchlych antidepresív. Účinky na správanie boli tiež podobné ako u ľudí. Ketamín je ďalším liekom, o ktorom sa nedávno ukázalo, že má rýchly antidepresívny účinok. Raab-Graham povedala:

„Určite existuje nebezpečenstvo pri samoliečbe alkoholom. Je veľmi tenká hranica medzi tým, kedy je užitočný a škodlivý, a v určitom bode pri opakovanom užívaní sa samoliečba zmení na závislosť.“

Lekári často odporúčajú nepiť alkohol počas užívania antidepresív. Z dlhodobého hľadiska môže spôsobiť zhoršenie symptómov depresie.

Prirodzene, ako ukazuje táto štúdia, ľudia z krátkodobého hľadiska pociťujú pozitívne účinky alkoholu na náladu. Antidepresíva totiž môžu často zvýšiť opojný účinok alkoholu.

Opakované nadmerné pitie však môže jednoznačne viesť k horšiemu emocionálnemu stavu - najmä ráno po prepitej noci. Raab-Graham dodala:

„V tejto oblasti je potrebný ďalší výskum, ale naše zistenia poskytujú biologický základ pre prirodzený ľudský inštinkt samoliečby. Definujú tiež molekulárny mechanizmus, ktorý môže byť kritickým prispievateľom ku komorbidite, ktorá sa vyskytuje pri poruche užívania alkoholu a veľkej depresívnej poruche.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, mindfullyhealing.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bellova obrna: Na tieto príznaky si musíte dávať pozor

Bellova obrna: Na tieto príznaky si musíte dávať pozor

19:55 06.06.2023Zdravie

Ochrnutie svalov tváre nemusí súvisieť len s mŕtvicou.

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

18:48 05.06.2023Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.