• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.5.2022Meniny má Bernard
26°Bratislava

Výživová poradkyňa: Prestaňte jesť týchto 7 mrazených potravín, zbytočne si škodíte

  • 7:58 05.05.2022
  • Svet
Výživová poradkyňa: Prestaňte jesť týchto 7 mrazených potravín, zbytočne si škodíte

Mrazené potraviny poskytujú rýchly a lacný spôsob, ako si doma pripraviť plnohodnotné jedlo. Nie každý druh je ale optimálny pre zdravie.

V každej mrazničke možno nájsť zásobu mrazených potravín, ktoré sa hodia v prípade absencie čerstvého jedla. Mrazené výrobky nám dávajú príležitosť rýchlo, lacno a relatívne pohodlne si pripraviť obed či večeru, hoci nie každý druh je pre zdravie prospešný.

Výživová poradkyňa Signe Svanfeldtová pre magazín The Sun vymenovala niekoľko mrazených produktov, ktorým by ste sa pri nákupe mali radšej vyhnúť.

„V ponuke je množstvo skvelých variantov s bohatým obsahom živín a vlákniny, vrátane mrazeného celozrnného chleba, zeleniny a ovocia,“ uviedla Svanfeldtová pre The Sun. „Ale vieme tiež o mnohých jedlách, ktoré nie sú také výživné a obsahujú vysoký podiel sodíka, nasýtených tukov a sladidiel.“

Nezdravé mrazené jedlá podľa odborníčky netreba celkom vynechať, ale rozhodne ich treba jesť v menšej miere. Ich častá konzumácia totiž môže viesť k vzniku srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky a v neposlednom rade aj obezity.

1. Pizza

Foto: yackers1/Shutterstock.com

Raz za čas si dať pizzu nikomu nezaškodí, no pri tých mrazených treba naozaj spomaliť. Na rozdiel od čerstvej pizze majú hrubšie cesto a často sú posypané spracovaným mäsom. Mrazená pizza obsahuje množstvo sodíka a nasýtených tukov, ktorých konzumácia vedie k obezite a ochoreniam srdca a ciev.

2. Pečivo

Mrazené koláče a iné druhy pečiva poslúžia ako rýchle raňajky alebo dezert ku káve, ale netreba to s nimi preháňať. Väčšina druhov obvykle obsahuje množstvo nasýtených tukov a sladidiel, ktoré sú jedným z hlavných faktorov podporujúcich vznik obezity a cukrovky.

3. Smažené potraviny

Výroba vyprážaných spracovaných potravín sa často nezaobíde bez pridania konzervantov. Aj v tomto prípade sú prítomné nasýtené tuky a sodík, čo jednoznačne súvisí so zvýšeným rizikom srdcovo-cievnych ochorení a obezity.

4. Párky

Foto: Viktoriyajl6/Shutterstock.com

Párky samé osebe obsahujú množstvo nasýtených tukov a sodíka. Výnimkou nie je ani mrazený variant, ktorý takisto prispieva k zvýšenému riziku obezity a ochorení krvného obehu.

5. Hotové jedlá

Pripravíte si ich rýchlo a pohodlne, no opäť treba brať do úvahy vysoký obsah sodíka a nasýtených tukov.

6. Hranolčeky

Pri nákupe mrazených hranolčekov si vždy pozorne prečítajte zoznam ingrediencií – do mnohých druhov sa totiž pridáva olej a soľ. Na mrazené hranolčeky sa dokonca spoliehajú aj niektoré fast foody, a tak treba počítať s tým, že s každou porciou vám naservírujú aj kopu kalórií a tuku.

7. Koláč

Foto: Kristi Blokhin/Shutterstock.com

Občasne zjedený koláč hrá veľkú rolu pri uspokojovaní našich chuťových pohárikov, no to je to jediné, čo sa od neho dá očakávať. Väčšina mrazených koláčov telu nedodá žiadne prospešné živiny, a len ho zahltí kalóriami a tukom, čo vedie k priberaniu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, the-sun.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

VČERA - 9:27Zdravie

Keď sa na úzkostné správanie pozrieme optikou traumy, zistíme, že často má svoj dôvod. Zistite podľa desiatich príznakov, či ste aj vy neboli obeťou nešťastnej udalosti.

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov

20:23 17.05.2022Zdravie

Netrápte sa zbytočne len preto, že sa vám zdá, že vaša alergia nie je „až taká vážna“. Zistite, kedy už nastal čas navštíviť ambulanciu alergológie.

Odborníčka na spánok: 3 tajné triky, ktorými liečime nespavosť

Odborníčka na spánok: 3 tajné triky, ktorými liečime nespavosť

7:19 17.05.2022Zdravie

Spánková expertka prezrádza najhoršie veci, ktoré môžete robiť, ak trpíte nespavosťou, a niekoľko prekvapivých trikov, ktoré vám pomôžu ju vyliečiť.

Žena si na ruke našla drobné bodky. Smrteľná diagnóza ju mohla pripraviť o život

Žena si na ruke našla drobné bodky. Smrteľná diagnóza ju mohla pripraviť o život

20:07 16.05.2022Zdravie

Malé bodky, podobné pehám, nakoniec predstavovali smrteľné ochorenie.

Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti

Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti

19:37 15.05.2022Zdravie

Aj krátkodobé užívanie lieku môže spôsobovať dlhodobé problémy, ako je bolesť chrbta.