• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.5.2022Meniny má Bernard
26°Bratislava

3 druhy „nevysvetliteľných“ príznakov, ktoré pacienti s rakovinou často ignorujú

  • 20:33 03.05.2022
  • Bratislava
3 druhy „nevysvetliteľných“ príznakov, ktoré pacienti s rakovinou často ignorujú

Závažnosť rakoviny závisí od jej schopnosti metastázovať. Veľký vplyv na priebeh ochorenia má aj včasná diagnostika, ktorá sa nezaobíde bez správneho priradenia príznakov.

Rakovina sa prejavuje radom príznakov, ktoré obvykle súvisia s orgánom, ktorý je poškodený. V ojedinelých prípadoch sú príznaky menej jasné alebo až mätúce. Pacienti pritom najviac prehliadajú tie z nich, ktoré zdanlivo nemajú príčinu.

K na prvý pohľad nevysvetliteľným príznakom rakoviny patria najmä hrčky, chudnutie a rôzne druhy bolesti. V prípade, že ich pociťujete po dobu viac ako dvoch týždňov, mali by ste o tom informovať obvodného lekára.

K ďalším príznakom, ktoré sa pri rakovine vyskytnú akoby bez príčiny, patrí aj horúčka, nočné potenie, neutíchajúce pálenie záhy, opar v ústach alebo na jazyku, nafukovanie, nepravidelné vyprázdňovanie a ťažkosti pri prehĺtaní.

Nevysvetliteľná bolesť

Keďže v rakovinových bunkách sa nenachádzajú žiadne nervy, veľa onkologických pacientov sa až do pokročilých štádií nestretáva s bolesťou. V prípade, že sa bolesť vyskytne, ide o známku toho, že nádor tlačí na okolité nervy.

Vedci odhadujú, že približne 38 zo 100 onkologických pacientov pociťuje miernu až silnú bolesť. „Bolesť sa častejšie vyskytuje v pokročilom štádiu,“ uvádza britská stránka Cancer Research UK. „O pokročilom štádiu hovoríme vtedy, keď sa rakovina rozšírila alebo vrátila po prvej liečbe.“

V prípade pokročilého štádia rakoviny sa s bolesťou stretáva až 65 zo 100 ľudí.

Nevysvetliteľné hrčky

V prípade náhleho vzniku hrčky na tele ju zvykneme prehliadať, ak nie je bolestivá na dotyk. V prípade, že ide o príznak rakoviny, takáto hrčka pomaly rastie niekoľko týždňov až mesiacov.

Medzi nádorové hrčky, ktoré sú navonok pozorovateľné, patria hrčky na prsníku, semenníku, krku, ale tiež rukách a nohách.

Nevysvetliteľné chudnutie

K chudnutiu môže dôjsť v priebehu rôznych typov rakoviny, no najčastejšie je možné ho pozorovať pri nádoroch žalúdka, pankreasu, pažeráka a pľúc. Pri mnohých pacientoch ide o prvý viditeľný príznak ochorenia.

Chudnutie pravdepodobne zapríčiňujú rakovinové bunky, ktoré do krvi uvoľňujú chemikálie, ktoré menia spôsob, akým telo využíva kalórie z jedla. Okrem toho tieto bunky spotrebujú viac energie ako zdravé bunky. Pacientom tiež neraz nechutí jesť alebo majú komplikácie, ktoré im to nedovoľujú.

V prípade, že v priebehu 6 až 12 mesiacov nechcene schudnete 5 a viac percent zo svojej celkovej váhy, podľa lekárov treba zbystriť pozornosť.

Vedúci floridského centra pre liečbu a výskum rakoviny Moffitt Cancer Centre Richard Levine tvrdí, že 5 až 37 percentám pacientov, ktorí sa stretli s nezámerným chudnutím, neskôr oznámili diagnózu rakovina. „Nie je to vždy príznak rakoviny. Treba hľadieť aj na iné možné príčiny,“ dodáva Levine .

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk, cancerresearchuk.org, moffitt.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

VČERA - 9:27Zdravie

Keď sa na úzkostné správanie pozrieme optikou traumy, zistíme, že často má svoj dôvod. Zistite podľa desiatich príznakov, či ste aj vy neboli obeťou nešťastnej udalosti.

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov

20:23 17.05.2022Zdravie

Netrápte sa zbytočne len preto, že sa vám zdá, že vaša alergia nie je „až taká vážna“. Zistite, kedy už nastal čas navštíviť ambulanciu alergológie.

Odborníčka na spánok: 3 tajné triky, ktorými liečime nespavosť

Odborníčka na spánok: 3 tajné triky, ktorými liečime nespavosť

7:19 17.05.2022Zdravie

Spánková expertka prezrádza najhoršie veci, ktoré môžete robiť, ak trpíte nespavosťou, a niekoľko prekvapivých trikov, ktoré vám pomôžu ju vyliečiť.

Žena si na ruke našla drobné bodky. Smrteľná diagnóza ju mohla pripraviť o život

Žena si na ruke našla drobné bodky. Smrteľná diagnóza ju mohla pripraviť o život

20:07 16.05.2022Zdravie

Malé bodky, podobné pehám, nakoniec predstavovali smrteľné ochorenie.

Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti

Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti

19:37 15.05.2022Zdravie

Aj krátkodobé užívanie lieku môže spôsobovať dlhodobé problémy, ako je bolesť chrbta.