• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.8.2022Meniny má Ľubomíra
18°Bratislava

Vedec varuje: Do vesmíru nesmieme posielať informácie o polohe Zeme, toto hrozí

  • 7:43 22.04.2022
  • Oxford
Vedec varuje: Do vesmíru nesmieme posielať informácie o polohe Zeme, toto hrozí

V prípade kontaktu s mimozemskou civilizáciou by okamžité odhalenie polohy Zeme mohlo priniesť neželané následky, varuje expert.

NASA v roku 1974 oslávila výročie prestavby teleskopu v Observatóriu Arecibo (Portoriko) tým, že pomocou rádiových vĺn vyslala do vesmíru nahrávku obsahujúcu číselnú informáciu, ktorá po preložení poskytla informácie o teleskope Arecibo, slnečnej sústave, DNA a niektorých ďalších zemských biochemických látkach.

V súčasnosti sa pracuje na zdokonalení takzvanej Správy z Areciba. Jej nová verzia by mala niesť názov Beacon in the Galaxy (Signálny oheň v galaxii), a podobne, ako jej predchodca, aj ona by nám mala umožniť kontaktovať iné formy života.

Obsahom Beacon in the Galaxy bude aj poloha Mliečnej dráhy udávaná pomocou najbližších známych hviezdokop. Každý mimozemský jedinec, ktorý bude schopný ju dešifrovať, tak bude môcť vystopovať aj našu Zem.

Beacon in the Galaxy bude pozostávať aj z detailov o zemskom povrchu, kresieb ľudských bytostí a základných technologických konceptov. Nie každý však s vyslaním takýchto podrobností do vesmíru súhlasí.

Futurológ Anders Sandberg z Oxfordskej univerzity pre denník The Telegraph uviedol, že správa má „taký veľký dosah, že ju naozaj treba brať vážne.“ Napriek tomu ale pochybuje, že sa nám pomocou nej podarí kontaktovať mimozemšťanov.

V prípade, že by sa Beacon in the Galaxy skutočne dostala do rúk nám podobných bytostí z inej časti vesmíru, podľa Sandberga by pôsobila skôr ako „pohľadnica s nápisom 'Kiež by ste tu boli'.“ Problematické sú aj ďalšie správy pre mimozemšťanov, ktoré dnes už kolujú po vesmíre.

„Chudáci mimozemšťania už možno čítajú rôzne správy vyslané pri rôznych príležitostiach,“ tvrdí Sandberg. Najväčším problémom je podľa neho ale ľudská nedôvera voči UFO a všetkým ďalším faktorom, ktoré sa zvyknú spájať s mimozemským životom. „Mnohí ľudia odmietajú brať vážne čokoľvek, čo s tým súvisí, čo je škoda, pretože je to dôležité,“ dodáva vedec.

Na nebezpečenstvo správ vysielaných do vesmíru v minulosti už upozorňoval aj známy fyzik a kozmológ Stephen Hawking, podľa ktorého môže komunikácia dvoch vzdialených civilizácií priniesť konflikt, násilie a snahu o ovládnutie. Pomohol si pri tom prirovnaním so známou udalosťou z našich dejín.

„Jedného dňa možno získame signál z planéty, ako je táto, ale s odpoveďou by sme sa nemali ponáhľať,“ tvrdil Hawking. „Stretnutie s pokročilou civilizáciou by mohlo vyzerať ako stretnutie Indiánov s Kolumbom. To nedopadlo až tak dobre.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, telegraph.co.uk, the-sun.com, seti.org, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto aktivita môže naznačovať výšku vašej kryštalizovanej inteligencie

Táto aktivita môže naznačovať výšku vašej kryštalizovanej inteligencie

VČERA - 19:12Zaujímavosti

Negatívne vnímaná aktivita môže byť znakom vysokého IQ.

Túto chybu pri odkladaní zubnej kefky nerobte. Aspoň raz za týždeň dodržte toto pravidlo!

Túto chybu pri odkladaní zubnej kefky nerobte. Aspoň raz za týždeň dodržte toto pravidlo!

20:03 07.08.2022Zaujímavosti

Čisté a zdravé zuby sú výsadou ľudí, ktorí aspoň dvakrát denne siahnu po zubnej kefke. Aj o tú sa ale treba vedieť správne postarať.

Toto je dôvod, prečo niektorých psychopatov len ťažko rozoznáte

Toto je dôvod, prečo niektorých psychopatov len ťažko rozoznáte

19:33 07.08.2022Zaujímavosti

Mnohým psychopatom sa podarí dostať sa na tie najvyššie manažérske pozície.