• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 2.7.2022Meniny má Berta
27°Bratislava

Modrá, oranžová alebo ružová? Čo všetko o materskom mlieku prezrádza jeho farba

  • 18:15 05.05.2022
  • Bratislava
Modrá, oranžová alebo ružová? Čo všetko o materskom mlieku prezrádza jeho farba

Každé materské mlieko je jedinečné v tom, že špeciálne spĺňa požiadavky dieťaťa, ktoré ho potrebuje na zdravý vývin. Čo však naznačujú rôzne typy sfarbenia?

Materské mlieko je špeciálne vyvinuté tak, aby obsahovalo dostatok vitamínov a minerálov potrebných na správny vývin dieťaťa. Mnohé mamičky ale vydesí zmena jeho sfarbenia, ku ktorej môže dôjsť kedykoľvek v priebehu dojčenia.

K zmene sfarbenia materského mlieka môže dôjsť napríklad vplyvom ochorenia či stravy matky. Len málokedy sa jej však treba báť, pretože mlieko neoberá o prospešné látky, ani ho nijakým spôsobom nekontaminuje.

Zistite, aký je pôvod rôznych farieb materského mlieka.

Biela

Väčšina žien produkuje biele alebo krémovo biele materské mlieko. Na začiatku kŕmenia sa môže javiť až priesvitné, čo je celkom prirodzené. Pri zvýšenom obsahu tuku sa zas farba mení na výraznú bielu.

Sladké nápoje počas dojčenia: Takýto majú vplyv na dieťa

Oranžová alebo žltá

Oranžové alebo žlté sfarbenie má väčšinou kolostrum, čo je tekutina, ktorá sa tvorí v mliečnych žľazách hneď po pôrode a na začiatku dojčenia. Mlieko vtedy obsahuje množstvo beta-karoténu, ktorý mu dodáva špecifickú farbu. Kolostrum sa tvorí len krátko, a preto si mlieko po čase získava tradičnejšiu bielu farbu.

Modrá

Pri ukladaní mlieka v mliečnych žľazách môže dôjsť aj k jeho sfarbeniu jemne domodra, čoho sa vôbec netreba báť. Takéto materské mlieko je naďalej bezpečné pre dieťa aj matku.

Zelená

O zelené sfarbenie materského mlieka sa dokáže postarať vaša potrava. Väčšinou k nemu dochádza po jedení zelených potravín, vrátane zeleniny a jedál s obsahom zeleného potravinárskeho farbiva. Môžu k nemu prispieť aj niektoré vitamíny a bylinky. Pre dieťa je celkom bezpečné.

Ružová

Aj v tomto prípade zohráva hlavnú rolu jedlo. Ružové sfarbenie materského mlieka môžu vyvolať potraviny s obsahom ružových alebo červených farbív. Ide napríklad o cviklu, pomarančový džús alebo červené druhy ovocia.

Hnedá

Počas prvých dní dojčenia môže mať mlieko hrdzavý nádych. Tohto javu, ktorý sa častejšie vyskytuje u prvorodičiek, sa ale netreba báť. Niekedy k nemu dochádza po tom, ako do mlieka prenikne krv, čo je však dočasný stav a vo väčšine prípadov sa sám rýchlo napraví.

Čierna

K čiernemu sfarbeniu materského mlieka dochádza väčšinou vplyvom liekov. Stretávajú sa s tým najmä matky, ktoré užívajú antibiotiká. Napríklad antibiotikum Minocyklín, ktoré sa používa pri zápale pľúc, okrem toho spôsobuje tmavnutie pokožky a neodporúča sa podávať dojčiacim ženám.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto spánková poloha vám dokáže najlepšie prečistiť mozog

Táto spánková poloha vám dokáže najlepšie prečistiť mozog

VČERA - 20:04Zdravie

Táto poloha je podľa neurovedcov najlepšia pre zdravie mozgu a prevenciu Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

Rakovina čriev: 2 príznaky pri kašľaní, ktoré môžu naznačovať smrteľné ochorenie

Rakovina čriev: 2 príznaky pri kašľaní, ktoré môžu naznačovať smrteľné ochorenie

19:48 30.06.2022Zdravie

Pri pomyslení na rakovinu hrubého čreva nám ako prvé napadajú varovné príznaky týkajúce sa trávenia. Mnohých však prekvapí, že tento typ ochorenia sa prejavuje aj pri kašľaní.

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

7:21 30.06.2022Zdravie

Už po desiatich sekundách dokážete zistiť, či sa stanete obeťou smrteľných ochorení. Stačí sa postaviť na jednu nohu.

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

20:56 29.06.2022Zdravie

Rakovina pľúc patrí medzi najfatálnejšie typy onkologických ochorení na svete. Včasná diagnostika je kľúčom k zlepšeniu prognózy. Tieto príznaky preto nesmiete ignorovať.

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

20:04 26.06.2022Zdravie

Grilovacia sezóna sa rozbieha a niektoré chyby v úprave mäsa môžu mať pre vás ďalekosiahle následky.