• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.6.2022Meniny má Melánia
33°Bratislava

Medzinárodný filmový festival v Cannes predstavil 18 súťažných snímok

  • 14:05 14.04.2022
  • Paríž
Medzinárodný filmový festival v Cannes predstavil 18 súťažných snímok

Osemnásť filmov bude tento rok počas 75. ročníka medzinárodného filmového festivalu v Cannes súperiť o získanie hlavnej ceny – Zlatej palmy.

Ako vo štvrtok oznámili organizátori tejto prestížnej filmovej prehliadky, v hlavnej súťaži sa objavia snímky kultového kanadského režiséra Davida Cronenberga, ruského tvorcu Kirilla Serebrennikova či Američana Jamesa Graya. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Otváracou snímkou bude film „Z (comme Z)“ francúzskeho režiséra Michela Hazanaviciusa. Cronenberg predstaví v Cannes hororovú sci-fi snímku Crimes of the Future (Zločiny budúcnosti). Serebrennikov zase uvedie film Žena Čajkovskogo (Čajkovského manželka) o súkromnom živote slávneho hudobného skladateľa.

Vlani sa tento ruský tvorca na festivale, kde odohrali jeho film U Petrovovcov zúri chrípka, zúčastniť nemohol, pretože na základe kontroverzného rozhodnutia ruského súdu nesmel opustiť vlasť. V súčasnosti sa nachádza v Nemecku, kam odcestoval po tom, čo súd začiatkom roka dané nariadenie zrušil.

Okrem spomínaných snímok uvedú v Cannes aj film bratov Dardennových z Belgicka s názvom Tori et Lokita, dramatickú snímku Triangle of Sadness švédskeho režiséra Rubena Östlunda, ako aj filmy francúzskej režisérky Claire Denisovej, juhokórejského tvorcu Pak Čchan-uka či ďalších známych mien svetovej kinematografie.

Tím pod vedením šéfa festivalu v Cannes Thierryho Frémauxa si podľa jeho slov tento rok pozrel viac než 2200 filmov, z ktorých vyberal.

Frémaux poznamenal, že „po dvoch rokoch krízy (pandémie koronavírusu), z ktorej sa tak rýchlo nespamätáme“, v súčasnosti zase svet čelí „smutným časom a vojne v Európe“, odkazujúc na ruskú ofenzívu na Ukrajine.

V programe nesúťažnej sekcie festivalu v Cannes je aj ukrajinský film režiséra Sergeja Loznicu „The Natural History of Destruction“ o bombardovaní nemeckých miest Spojencami počas druhej svetovej vojny.

Festival sa bude konať od 17. do 28. mája. Každoročne hostí okolo 80 krajín sveta. Organizátori však tento rok avizovali, že pre vojnu, ktorú ruský prezident Vladimir Putin rozpútal na Ukrajine, nebudú delegácie z Ruska na festivale vítané.

Festival v Cannes, na ktorom sa prezentujú nové filmy všetkých žánrov vrátane dokumentov z celého sveta, bol založený v roku 1946. Koná sa každoročne v canneskom komplexe Palais des Festivals et des Congrés.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Geislerová: Kto iný by mal hrať prezidentku než ja

Geislerová: Kto iný by mal hrať prezidentku než ja

11:05 28.06.2022Kultúra

Česká romantická komédia Prezidentka vstúpi do slovenských kín vo štvrtok 30. júna.

Jubilantka Vondráčková: Úspech je, že po toľkých rokoch chodia ľudia na moje koncerty

Jubilantka Vondráčková: Úspech je, že po toľkých rokoch chodia ľudia na moje koncerty

7:05 24.06.2022Kultúra

Na svojom konte má za takmer 60-ročnú spevácku kariéru viac ako 60 vydaných LP platní, CD albumov a rôznych kompilácií. Česká spevácka diva Helena Vondráčková dnes oslávi 75. narodeniny.

Video: Zranený medveď sa pomstil poľovníkovi. 62-ročný muž podľahol zraneniam

Video: Zranený medveď sa pomstil poľovníkovi. 62-ročný muž podľahol zraneniam

21:13 21.06.2022Kultúra

Poľovník, ktorý smrteľne poranil lesnú šelmu, sa nakoniec stal obeťou jej útoku.

Nezabudnuteľný režisér Ján Roháč sa narodil pred 90 rokmi

Nezabudnuteľný režisér Ján Roháč sa narodil pred 90 rokmi

8:20 18.06.2022Kultúra

V sobotu 18. júna uplynie od narodenia popredného československého divadelného, filmového, televízneho a hudobného režiséra Jána Roháča 90 rokov.

Sir Paul McCartney oslávi 80. narodeniny

Sir Paul McCartney oslávi 80. narodeniny

7:45 18.06.2022Kultúra

Neopakovateľnú hudobnú kariéru Paula McCartneyho odštartovalo účinkovanie v legendárnej kapele The Beatles, v ktorej hral na basgitaru a zložil viaceré hity slávnej liverpoolskej štvorice.