• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 17.5.2022Meniny má Gizela
19°Bratislava

Zmeny v mozgu spojené s autizmom možno pozorovať už počas vývoja v maternici

  • 22:09 12.04.2022
  • Philadelphia
Zmeny v mozgu spojené s autizmom možno pozorovať už počas vývoja v maternici

Štúdia analyzovala prenatálne vyšetrenia magnetickou rezonanciou detí, u ktorých sa vyvinul autizmus.

Skenovanie mozgu detí v maternici môže odhaliť, či je u dieťaťa riziko autizmu neskôr v živote. Malá štúdia 39 plodov zistila, že v 25. týždni tehotenstva vyzerali určité oblasti mozgu u detí, ktorým bol neskôr diagnostikovaný autizmus, odlišne v porovnaní s tými, ktorým tento stav diagnostikovaný nebol.

Prenatálne vyšetrenia magnetickou rezonanciou ukázali, že ostrovčekový lalok – ktorý môže hrať úlohu pri vnímaní, sociálnom správaní a rozhodovaní – mal väčší objem u bábätiek, ktorým sa neskôr diagnostikoval autizmus, v porovnaní s ostrovčekovými lalokmi u detí, ktoré nemali diagnostikovaný autizmus.

Deti v skupine s autizmom mali tiež väčší objem v oblasti mozgu zvanej amygdala. Štúdia sa pridáva k rastúcemu počtu dôkazov, že chorobné procesy spojené s autizmom sa môžu začať v ranom štádiu vývoja.

Na potvrdenie zistení, ktoré boli prezentované na stretnutí Experimental Biology 2022 vo Philadelphii, je však potrebný ďalší výskum. Štúdia zatiaľ nebola publikovaná v odbornom časopise.

Porucha autistického spektra ovplyvňuje spôsob, akým osoba komunikuje, spoločensky interaguje, učí sa a správa. Včasná detekcia a liečba autizmu môže výrazne zlepšiť výsledky pacientov. V súčasnosti je však autizmus možné spoľahlivo diagnostikovať najskôr vo veku 18 mesiacov.

Predchádzajúce štúdie zistili odlišnosti v mozgu u dojčiat, u ktorých sa rozvíja autizmus. Napríklad štúdia publikovaná v The American Journal of Psychiatry zistila, že amygdala môže rásť príliš rýchlo u detí vo veku od 6 do 12 mesiacov pred diagnózou autizmu.

V novej štúdii vedci skúmali, či prenatálne skenovanie mozgu môže pomôcť odhaliť potenciálne markery autizmu ešte pred narodením. Analyzovali 39 MRI skenov mozgu, ktoré boli vykonané v Bostonskej detskej nemocnici. Skenovanie magnetickou rezonanciou bolo pôvodne vykonané, pretože na základe výsledkov ultrazvuku sa predpokladalo, že plody majú vývojovú poruchu, ale ultrazvuky nestačili na potvrdenie diagnózy.

Spomedzi týchto pacientov bolo u deviatich detí neskôr diagnostikovaný autizmus a 20 detí malo typický vývoj. Desať z detí nemalo autizmus, ale malo iné zdravotné ťažkosti, ako sú vývojové poruchy ovplyvňujúce kardiovaskulárny systém. Skenovanie magnetickou rezonanciou bolo analyzované retrospektívne, teda po diagnóze detí.

Výskumníci použili metódu počítačového programovania na segmentáciu skenov mozgu do rôznych oblastí a potom porovnali segmentované oblasti medzi rôznymi skupinami.

Najväčšie rozdiely našli v ostrovčekovom laloku s výrazne väčšími objemami v skupine autistov v porovnaní s ostatnými skupinami.

Nová štúdia je síce malá a zistenia si vyžadujú replikáciu, ale jej výsledky sú v súlade s inými štúdiami o rôznych prenatálnych rozdieloch spojených s autizmom. Napríklad štúdia publikovaná v časopise Brain, ktorá skúmala prenatálne ultrazvukové vyšetrenia, zistila, že deti, u ktorých sa vyvinul autizmus, mali oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať na ultrazvuku anomálie v srdci, obličkách a hlave, v porovnaní s deťmi, ktoré nemali autizmus.

Rozdiely však nemusia byť špecifické pre ASD a boli hlásené aj u jedincov s inými psychiatrickými poruchami, vrátane bipolárnej poruchy. Preto by bol potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, do akej miery je toto zistenie špecifické pre autizmus.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ajp.psychiatryonline.org, academic.oup.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako dlho môžete mať pozitívne testy na COVID-19? Pozor na údaj z antigénového testu

Ako dlho môžete mať pozitívne testy na COVID-19? Pozor na údaj z antigénového testu

19:35 14.05.2022Veda

Mnohým ľuďom vychádzajú pozitívne PCR testy aj dlho po vymiznutí príznakov.

Rakovina pankreasu: Prelomový objav pomôže s liečbou

Rakovina pankreasu: Prelomový objav pomôže s liečbou

9:04 13.05.2022Veda

Vedcom sa podarilo identifikovať príčinu vzniku rakoviny pankreasu.

Na Marse sa odohrajú veľké zmeny. Bývalý šéf NASA prezradil, čo čaká Červenú planétu

Na Marse sa odohrajú veľké zmeny. Bývalý šéf NASA prezradil, čo čaká Červenú planétu

9:47 28.04.2022Veda

Bývalý vedúci amerického leteckého a vesmírneho úradu opísal spôsob, akým môže ľudstvo prispieť k obrovským zmenám na Marse.

Vedci objavili baktérie, ktoré môžu súvisieť s rakovinou prostaty

Vedci objavili baktérie, ktoré môžu súvisieť s rakovinou prostaty

11:43 25.04.2022Veda

Britskí vedci objavili päť druhov baktérií, ktoré by mohli mať súvis so vznikom a zhoršovaním rakoviny prostaty.

Výskumníci našli spôsob, ako odhaliť depresiu u používateľov sociálnej siete

Výskumníci našli spôsob, ako odhaliť depresiu u používateľov sociálnej siete

19:29 14.04.2022Veda

Algoritmus funguje s úspešnosťou takmer 90 percent.