• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 2.7.2022Meniny má Berta
27°Bratislava

Zmeny v mozgu spojené s autizmom možno pozorovať už počas vývoja v maternici

  • 22:09 12.04.2022
  • Philadelphia
Zmeny v mozgu spojené s autizmom možno pozorovať už počas vývoja v maternici

Štúdia analyzovala prenatálne vyšetrenia magnetickou rezonanciou detí, u ktorých sa vyvinul autizmus.

Skenovanie mozgu detí v maternici môže odhaliť, či je u dieťaťa riziko autizmu neskôr v živote. Malá štúdia 39 plodov zistila, že v 25. týždni tehotenstva vyzerali určité oblasti mozgu u detí, ktorým bol neskôr diagnostikovaný autizmus, odlišne v porovnaní s tými, ktorým tento stav diagnostikovaný nebol.

Prenatálne vyšetrenia magnetickou rezonanciou ukázali, že ostrovčekový lalok – ktorý môže hrať úlohu pri vnímaní, sociálnom správaní a rozhodovaní – mal väčší objem u bábätiek, ktorým sa neskôr diagnostikoval autizmus, v porovnaní s ostrovčekovými lalokmi u detí, ktoré nemali diagnostikovaný autizmus.

Deti v skupine s autizmom mali tiež väčší objem v oblasti mozgu zvanej amygdala. Štúdia sa pridáva k rastúcemu počtu dôkazov, že chorobné procesy spojené s autizmom sa môžu začať v ranom štádiu vývoja.

Na potvrdenie zistení, ktoré boli prezentované na stretnutí Experimental Biology 2022 vo Philadelphii, je však potrebný ďalší výskum. Štúdia zatiaľ nebola publikovaná v odbornom časopise.

Porucha autistického spektra ovplyvňuje spôsob, akým osoba komunikuje, spoločensky interaguje, učí sa a správa. Včasná detekcia a liečba autizmu môže výrazne zlepšiť výsledky pacientov. V súčasnosti je však autizmus možné spoľahlivo diagnostikovať najskôr vo veku 18 mesiacov.

Predchádzajúce štúdie zistili odlišnosti v mozgu u dojčiat, u ktorých sa rozvíja autizmus. Napríklad štúdia publikovaná v The American Journal of Psychiatry zistila, že amygdala môže rásť príliš rýchlo u detí vo veku od 6 do 12 mesiacov pred diagnózou autizmu.

V novej štúdii vedci skúmali, či prenatálne skenovanie mozgu môže pomôcť odhaliť potenciálne markery autizmu ešte pred narodením. Analyzovali 39 MRI skenov mozgu, ktoré boli vykonané v Bostonskej detskej nemocnici. Skenovanie magnetickou rezonanciou bolo pôvodne vykonané, pretože na základe výsledkov ultrazvuku sa predpokladalo, že plody majú vývojovú poruchu, ale ultrazvuky nestačili na potvrdenie diagnózy.

Spomedzi týchto pacientov bolo u deviatich detí neskôr diagnostikovaný autizmus a 20 detí malo typický vývoj. Desať z detí nemalo autizmus, ale malo iné zdravotné ťažkosti, ako sú vývojové poruchy ovplyvňujúce kardiovaskulárny systém. Skenovanie magnetickou rezonanciou bolo analyzované retrospektívne, teda po diagnóze detí.

Výskumníci použili metódu počítačového programovania na segmentáciu skenov mozgu do rôznych oblastí a potom porovnali segmentované oblasti medzi rôznymi skupinami.

Najväčšie rozdiely našli v ostrovčekovom laloku s výrazne väčšími objemami v skupine autistov v porovnaní s ostatnými skupinami.

Nová štúdia je síce malá a zistenia si vyžadujú replikáciu, ale jej výsledky sú v súlade s inými štúdiami o rôznych prenatálnych rozdieloch spojených s autizmom. Napríklad štúdia publikovaná v časopise Brain, ktorá skúmala prenatálne ultrazvukové vyšetrenia, zistila, že deti, u ktorých sa vyvinul autizmus, mali oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať na ultrazvuku anomálie v srdci, obličkách a hlave, v porovnaní s deťmi, ktoré nemali autizmus.

Rozdiely však nemusia byť špecifické pre ASD a boli hlásené aj u jedincov s inými psychiatrickými poruchami, vrátane bipolárnej poruchy. Preto by bol potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, do akej miery je toto zistenie špecifické pre autizmus.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ajp.psychiatryonline.org, academic.oup.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Najdôležitejšie číslo na svete je 137. Viete prečo?

Najdôležitejšie číslo na svete je 137. Viete prečo?

19:31 25.06.2022Veda

Malé, záhadné a obyčajné. Tak sa javí číslo 137 nezainteresovanému pozorovateľovi. V skutočnosti sa za ním skrýva odpoveď na celý život.

Zeleň a jasné farby v mestách dokážu preukázateľne zlepšiť náladu

Zeleň a jasné farby v mestách dokážu preukázateľne zlepšiť náladu

13:04 20.06.2022Veda

Francúzski vedci zistili, že dostatok zelene a jasných farieb v mestách môže u ľudí preukázateľne pozdvihnúť náladu.

Nové zistenie o omikrone: Ľudia, ktorí nákazu prekonali, musia byť na pozore

Nové zistenie o omikrone: Ľudia, ktorí nákazu prekonali, musia byť na pozore

8:22 20.06.2022Veda

Ľudia, ktorí prekonali infekciu omikron variantom nového koronavírusu, by si mali dávať pozor na ďalšie infekcie.

Revolučný liek dokázal odstrániť rakovinu. Doktorka vysvetlila, ako funguje

Revolučný liek dokázal odstrániť rakovinu. Doktorka vysvetlila, ako funguje

20:24 08.06.2022Veda

Doktorka, ktorá pracovala na novom lieku na rakovinu konečníka, vysvetlila, prečo je podľa nej tak účinný.

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner úspešne pristála v Novom Mexiku

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner úspešne pristála v Novom Mexiku

6:06 26.05.2022Veda

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner pristála v stredu na púšti v americkom štáte Nové Mexiko po úspešnom ukončení šesťdňovej misie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).