• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 17.5.2022Meniny má Gizela
19°Bratislava

Niekoľkonásobný Zlatý slávik Pavol Habera oslavuje okrúhle narodeniny

  • 6:38 12.04.2022
  • Brezno/Bratislava
Niekoľkonásobný Zlatý slávik Pavol Habera oslavuje okrúhle narodeniny

Do povedomia širokej verejnosti sa Pavol Habera dostal a výraznú popularitu získal najskôr ako líder skupiny Team, neskôr prostredníctvom sólovej dráhy, ale aj ako kritický porotca v televíznej hudobnej show Slovensko hľadá Superstar.

Na svojom konte má šesť zlatých slávikov, štyroch z československej éry a dvoch slovenských. V utorok 12. apríla sa spevák, skladateľ a hudobník Pavol Habera dožíva 60 rokov.

Pavol Habera, v krstnom liste má uvedené meno Pavel, sa narodil 12. apríla 1962 v Brezne. Na základnej škole chodil do hudobnej školy na husle, čo ho však príliš nebavilo. Na Vianoce roku 1975 dostal od rodičov prvú gitaru - španielku. Rok nato, počas štúdia na Strednej priemyselnej škole strojníckej, hral v prvej stredoškolskej skupine Small. Vymenila niekoľko mien, tým posledným bolo 3MH (Muriňák, Mikloško, Mirilovič, Habera).

V roku 1983, to už bol študentom Vysokej školy ekonomickej (VŠE) v Bratislave, sa zúčastnil na prvej speváckej súťaži - na festivale Mladá píseň Jihlava. S dvoma vlastnými piesňami Deti a Únava skončil tretí, vyhrala Ingrid Kálmanová (neskôr skupina Madam), druhý bol Petr Sepéši.

Počas vysokoškolských štúdií spieval v skupinách Tristo hrmených a Burčiak. Promoval v roku 1985 a na následnej základnej vojenskej službe, ktorú absolvoval vo Vojenskom umeleckom súbore v Tábore, hral jeden rok v armádnej kapele.

Hoci vyštudoval ekonómiu, prednosť dostala hudba. Po absolvovaní základnej vojenskej služby bola v roku 1986 jeho prvou skupinou Avion, ktorej šéfoval Fero Griglák. Po roku sa rozpadli a v roku 1987 prišiel do skupiny Team. V lete 1988 vydala skupina prvý album, na ktorom boli hity ako Nároční, Reklama na ticho či Malá nočná búrka. Album priniesol skupine úspech, predaj prevýšil štvrť milióna kusov. V roku 1989 vyšla druhá LP platňa Prichytený pri živote s hitmi Lietam v tom tiež, Prievan v peňaženke a Pieseň pre nesmelých a v roku 1990 ďalšia veľmi úspešná LP Team 3 s hitmi Držím ti miesto a Severanka.

V roku 1991 vydal Pavol Habera svoj prvý sólový album s názvom Habera. Z neho sú hity Je to vo hviezdach a Láska necestuj tým vlakom.

So skupinou Team vydal jedenásť albumov, posledný pod názvom Team 11 vyšiel v novembri 2007. Hitom z neho bola pieseň Ako málo. Pavol Habera vydal tiež šesť sólových albumov, šiesty - To sa stáva, vyšiel v roku 2006.

V roku 1996 nahral spolu s Petrom Dvorským, Karlom Gottom a Slovenskou filharmóniou album Svet lásku má, dva roky nato vyšiel album Vianočné koncerty s Petrom Dvorským a v roku 1999 album Vianočná hviezda, rovnako s Petrom Dvorským.

V roku 1992 sa prvýkrát postavil na divadelné dosky, na bratislavskej Novej scéne hral v rockovej opere Evanjelium o Márii režiséra Jozefa Bednárika, ako aj v muzikáloch Jozef a jeho zázračný farebný plášť (1994) a Traja mušketieri (2004). Hlavnú úlohu, šoféra kamiónu, ktorého zlákala hudba si zahral vo filme Fontána Pre Zuzanu 2 (1993).

Pavol Habera je držiteľom štyroch československých zlatých slávikov, trikrát so skupinou Team, v rokoch 1989, 1990 a 1991 a jedného sólového, v poslednej kategórii spevákov v roku 1991. Po rozdelení Československa a obnovení ankety Slávik na Slovensku získal v rokoch 1998 a 1999 prvých dvoch zlatých slávikov.

V apríli a v máji 2008 podnikla skupina Team koncertnú šnúru po slovenských a českých mestách k 20. výročiu založenia skupiny pod názvom Pavol Habera a Team Best Of Tour 2008. V máji a júni 2012 odohral so skupinou Habera & Team Final Tour 2012. V máji a v júni 2016 sa vrátili na koncertné pódiá v rámci Habera & Team Tour 2016 a od júna absolvovali Habera & Team Tour 2019.

Ako stabilný porotca speváckej súťaže Slovensko hľadá Superstar a Česko Slovenská Superstar si Pavol Habera vyslúžil prezývku „kat“. Žije v Prahe s partnerkou, modelkou Danielovou Peštovou, majú spolu dcéru Ellu Joy a syna Paula Henryho. Z prvého manželstva má dcéru Zuzanu.

Zdroj: www.pavolhabera.info

dez smi

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Populárny český herec Ondřej Vetchý má 60 rokov

Populárny český herec Ondřej Vetchý má 60 rokov

VČERA - 6:42Kultúra

Český herec Ondřej Vetchý sa dnes dožíva 60 rokov.

Víťazom Eurovízie 2022 sa stala ukrajinská skupina Kalush Orchestra

Víťazom Eurovízie 2022 sa stala ukrajinská skupina Kalush Orchestra

5:17 15.05.2022Kultúra

Víťazom pesničkovej súťaže Eurovízia 2022 sa v noci na nedeľu podľa očakávania stala ukrajinská hiphopová skupina Kalush Orchestra so skladbou "Stefania".

Spevák skupiny U2 Bono na jeseň vydá svoje pamäti

Spevák skupiny U2 Bono na jeseň vydá svoje pamäti

9:36 11.05.2022Kultúra

Bono, spevák írskej rockovej skupiny U2, vydá v tomto roku svoju knižnú prvotinu. Sú ňou jeho memoáre s názvom "Surrender: 40 Songs, One Story".

Frontman kultovej kapely Depeche Mode Dave Gahan oslavuje okrúhle narodeniny

Frontman kultovej kapely Depeche Mode Dave Gahan oslavuje okrúhle narodeniny

7:29 09.05.2022Kultúra

Hity britskej skupiny Depeche Mode ako Personal Jesus, Policy of Truth, Everything Counts, Just Can´t Get Enough, People Are People, či Enjoy the Silence hrávajú rozhlasové stanice na celom sveta.

Do kín prichádza dokument o lídrovi skupiny Elán

Do kín prichádza dokument o lídrovi skupiny Elán

11:41 02.05.2022Kultúra

Podľa tvorcov netradičný situačný dokuportrét vypovedá o komplikovanom osobnom vesmíre Joža Ráža, lídra historicky najpopulárnejšej "československej" pop-rockovej skupiny Elán.