• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 2.7.2022Meniny má Berta
27°Bratislava

Toto je najúčinnejší spôsob, ako znížiť riziko postcovidového syndrómu

  • 21:41 17.02.2022
  • Svet
Toto je najúčinnejší spôsob, ako znížiť riziko postcovidového syndrómu

Vedci overili, aká je najlepšia prevencia tzv. „dlhého covidu“.

Niekoľko rokov trvajúca pandémia COVID-19 si vyžiadala množstvo mŕtvych a tí, ktorí chorobu prekonali, sa trápia s dlhodobými následkami. Vedci sa rozhodli overiť, aká je najlepšia prevencia postcovidového syndrómu a ktoré vekové skupiny sú najviac ohrozené.

Prehľad údajov z 15 medzinárodných štúdií naznačuje, že ľudia, ktorým boli podané dve dávky vakcíny Pfizer, Moderna a AstraZeneca a jedna dávka vakcíny Janssen, mali o polovicu menšiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie „dlhý Covid“, ako u ľudí, ktorí dostali jednu dávku alebo sú neočkovaní.

Okrem toho údaje ukázali, že účinnosť vakcíny proti COVID-19 bola najvyššia u dospelých vo veku nad 60 rokov, ale najnižšia u jedincov vo veku od 19 do 35 rokov.

Štyri z 15 štúdií analyzovali účinky očkovania na tých, ktorí už vykazujú dlhodobé symptómy Covid-19. Tieto štúdie naznačili, že pacienti hlásili zlepšenie symptómov COVID-19 po očkovaní.

Tri zo štúdií sa zamerali na neočkovaných ľudí, ktorí trpeli postcovidovým syndrómom a porovnávali ich s tými, ktorí sa dali zaočkovať. Údaje naznačujú, že očkovaní mali menšiu pravdepodobnosť, že budú hlásiť príznaky poscovidového syndrómu po očkovaní, ako tí, ktorí sa rozhodli zostať neočkovaní.

Celkovo u pacientov, ktorí hlásili dlhodobé symptómy Covidu a boli očkovaní, bola väčšia pravdepodobnosť, že sa ich symptómy zlepšili, ako u tých, ktorí neboli očkovaní.

Údaje obsiahnuté v týchto 15 štúdiách nielen ukazujú, ako môže očkovanie zlepšiť dlhodobé symptómy Covidu, ale aj to, že vakcína poskytuje vysoký stupeň ochrany pred vznikom symptómov. Neboli publikované žiadne údaje o dlhodobom účinku tretej dávky vakcíny, vzhľadom na počet krajín, ktoré ich len nedávno zaviedli.

Mary Ramsay, vedúca oddelenia imunizácie v UKHSA (UK Health Security Agency), povedala:

„Tieto štúdie pridávajú k potenciálnym výhodám úplného očkovania proti COVID-19. Pre väčšinu ľudí sú príznaky dlhého Covidu krátkodobé a po čase vymiznú. Ak pociťujete nezvyčajné príznaky, najmä dlhšie ako 4 týždne po infekcii, mali by ste zvážiť kontaktovanie svojho praktického lekára.“

Medzitým sa vedci snažia zmierniť príznaky postcovidového syndrómu skúmaním rôznych liečiv. Výskumníci v Spojených štátoch sa snažia zistiť, či by sa antihistaminiká, lieky bežne používané na zmiernenie príznakov alergií, mohli použiť na zmiernenie príznakov „dlhého covidu“.

Štúdia zistila, že účastníci, ktorí užívali antihistaminiká, zaznamenali zlepšenie symptómov. Vedci dospeli k záveru, že by sa malo vykonať viac randomizovaných kontrolných štúdií na overenie účinkov antihistaminík.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ukhsa.koha-ptfs.co.uk, jim.bmj.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Najdôležitejšie číslo na svete je 137. Viete prečo?

Najdôležitejšie číslo na svete je 137. Viete prečo?

19:31 25.06.2022Veda

Malé, záhadné a obyčajné. Tak sa javí číslo 137 nezainteresovanému pozorovateľovi. V skutočnosti sa za ním skrýva odpoveď na celý život.

Zeleň a jasné farby v mestách dokážu preukázateľne zlepšiť náladu

Zeleň a jasné farby v mestách dokážu preukázateľne zlepšiť náladu

13:04 20.06.2022Veda

Francúzski vedci zistili, že dostatok zelene a jasných farieb v mestách môže u ľudí preukázateľne pozdvihnúť náladu.

Nové zistenie o omikrone: Ľudia, ktorí nákazu prekonali, musia byť na pozore

Nové zistenie o omikrone: Ľudia, ktorí nákazu prekonali, musia byť na pozore

8:22 20.06.2022Veda

Ľudia, ktorí prekonali infekciu omikron variantom nového koronavírusu, by si mali dávať pozor na ďalšie infekcie.

Revolučný liek dokázal odstrániť rakovinu. Doktorka vysvetlila, ako funguje

Revolučný liek dokázal odstrániť rakovinu. Doktorka vysvetlila, ako funguje

20:24 08.06.2022Veda

Doktorka, ktorá pracovala na novom lieku na rakovinu konečníka, vysvetlila, prečo je podľa nej tak účinný.

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner úspešne pristála v Novom Mexiku

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner úspešne pristála v Novom Mexiku

6:06 26.05.2022Veda

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner pristála v stredu na púšti v americkom štáte Nové Mexiko po úspešnom ukončení šesťdňovej misie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).