• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 25.5.2022Meniny má Urban
21°Bratislava

SPPK: Nižšia DPH na potraviny je opatrením pre reťazce, a nie pre ľudí

  • 11:07 27.01.2022
  • Bratislava
SPPK: Nižšia DPH na potraviny je opatrením pre reťazce, a nie pre ľudí

Návrhy na úpravu DPH vníma komora ako politickú agendu, ktorej efekt bude v skutočnosti výrazne nižší, ako politici prezentujú v médiách.

Nižšia daň z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny je sociálnym opatrením pre obchodné reťazce, a nie pre obyvateľov. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

SPPK podľa Holéciovej nezdieľa názor, že zníženie DPH na potraviny prinesie želaný efekt pre spotrebiteľa. Bude výrazne nižší, ako sa mediálne prezentuje a dá sa považovať iba za politickú agendu, keďže neexistujú funkčné mechanizmy na kontrolu.

Naše tvrdenie neopierame len o názory ekonómov, poľnohospodárov a potravinárov, ale aj o skúsenosti zo znižovania DPH na potraviny v minulosti. Vychádzame pritom z vlastného prieskumu spotrebiteľských cien, ktorý Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora robila pol roka po znížení DPH na potraviny v roku 2016. Po skončení monitoringu k 30. júnu 2016 sa význam zníženia DPH rozplynul. Efekt na spotrebiteľské ceny bol len dočasný, pretože zníženie DPH sa stratilo v marži obchodných reťazcov,“ podčiarkla hovorkyňa.

Znížením DPH príde štát o časť finančných prostriedkov v štátnom rozpočte. Želaný efekt, razantné zníženie rastu cien potravín, sa nedosiahne. V období, keď nás de facto ničí konkurencia zo zahraničia, chcem požiadať nášho rezortného ministra a predsedu výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo, aby svoju pozornosť sústredili skôr na zvýšenie spolufinancovania európskych zdrojov a priamej štátnej pomoci pre agropotravinársky sektor. Situácia v slovenskom poľnohospodárstve a potravinárstve je alarmujúca a máme pocit, že si to kompetentní vôbec neuvedomujú,“ zdôraznil predseda SPPK Emil Macho.

SPPK si podľa Holéciovej stojí za tvrdením, že nižšia DPH nepomôže ani spotrebiteľom a ani samotnému poľnohospodárstvu a potravinárstvu. Pre výrobcov potravín sú dôležité také opatrenia, ktorými by došlo k zníženiu odvodového a daňového zaťaženia, k zlepšeniu vyjednávacej pozície slovenských výrobcov pri rokovaním s obchodníkmi o navýšení odbytových cien, a to aj z dôvodu aktuálneho zvyšovania vstupných nákladov pri výrobe potravín. Nevyhnutná je však najmä priama podpora do potravinárskeho spracovateľského priemyslu.

Poznamenala, že SPPK o svojom postoji už informovala oficiálnym listom aj ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana (nominant OĽANO). Komora podľa nej navrhuje politickú diskusiu o znižovaní DPH podporiť aj diskusiou ministerstva s odborníkmi priamo z praxe – so slovenskými výrobcami potravín o systémových opatreniach na podporu agropotravinárstva a zmiernení dosahov inflácie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rusko bude splácať zahraničný dlh v rubľoch, uviedlo tamojšie ministerstvo financií

Rusko bude splácať zahraničný dlh v rubľoch, uviedlo tamojšie ministerstvo financií

DNES - 14:35Ekonomické

Rusko začne platiť svoj zahraničný dlh v rubľoch po tom, ako Spojené štáty ukončili výnimku, ktorá Moskve umožňovala uskutočňovať platby v dolároch. Oznámilo to v stredu ruské ministerstvo financií.

Michel verí, že EÚ sa dohodne na embargu na ruskú ropu do konca týždňa

Michel verí, že EÚ sa dohodne na embargu na ruskú ropu do konca týždňa

DNES - 13:52Ekonomické

Predseda Európskej rady Charles Michel je presvedčený, že Európska únia (EÚ) dosiahne dohodu o embargu na ruskú ropu pred pondelkovým (30. 5.) zasadnutím rady.

Prieskum: Až 25 % Slovákov by zmenilo prácu, ak by prišli o možnosť práce z domu

Prieskum: Až 25 % Slovákov by zmenilo prácu, ak by prišli o možnosť práce z domu

DNES - 13:48Ekonomické

Až štvrtina Slovákov by zmenila prácu, ak by prišli o možnosť práce z domu. Takmer u polovice firiem by si touto podmienkou zhoršili šance na prijatie.

Pellegrini: Matovičov balíček možno nazvať prorodinný, no nie protiinflačný

Pellegrini: Matovičov balíček možno nazvať prorodinný, no nie protiinflačný

DNES - 12:25Ekonomické

Schválený balíček opatrení z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) možno nazývať prorodinný, ale určite nie protiinflačný.

ECB: Vojna na Ukrajine zvýšila riziká ohrozujúce finančnú stabilitu eurozóny

ECB: Vojna na Ukrajine zvýšila riziká ohrozujúce finančnú stabilitu eurozóny

DNES - 12:10Ekonomické

Ruská invázia na Ukrajinu opätovne zvýšila napätie na finančných trhoch, keďže spôsobila zrýchlenie inflácie a spomalila rast, uviedla Európska centrálna banka (ECB) vo svojej správe.