• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.5.2022Meniny má Bernard
26°Bratislava

Matovič: Zníženie DPH na potraviny by spôsobilo výpadok dane až 200 mil. eur

  • 17:05 26.01.2022
  • Bratislava
Matovič: Zníženie DPH na potraviny by spôsobilo výpadok dane až 200 mil. eur

Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny by spôsobilo v štátnom rozpočte výpadok 150 až 200 miliónov eur. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády minister financií SR Igor Matovič (OĽANO).

Návrh, tak ako je postavený, by predstavoval výpadok pre štátny rozpočet približne 150 až 200 miliónov eur ročne. Čakáme na návrh, ktorý zatiaľ neprišiel. Prišlo to A, čakáme, komu zobrať 150 až 200 miliónov eur ročne, či teda pán (Jaroslav) Karahuta (Sme rodina, predseda Výboru NR SR pre poľnohospodárstvo a životné prostredie, pozn. TASR) chce zobrať zdravotníkom alebo záchranárom, učiteľom alebo deťom v škôlkach. My sme pripravení počúvať,“ povedal Matovič. Existuje podľa neho uznesenie vlády z októbra 2020 o tom, že ktorýkoľvek minister, ak príde s návrhom, „kde chce rozdávať“, zároveň musí prísť s návrhom, „komu zobrať“.

Minister financií pripomenul, že DPH je kľúčová daň pre verejné financie. „Vyberáme cez DPH 7,5 miliardy eur. Aby sme si to predstavili, do zdravotníctva dávame 5,5 miliardy eur,“ poznamenal. Je to teda podľa neho mimoriadne dôležitý zdroj financií pre chod štátu. „Ak nechceme byť bohapustí populisti, musíme sa správať voči verejným financiám zodpovedne,“ podčiarkol.

Spracovávame analýzu, v číslach, s dopadom na štátny rozpočet. Musíme ju ešte verifikovať s Inštitútom finančnej politiky. Skúmame ďalšie možnosti, lebo ak by sme chceli zaťažiť štátny rozpočet výpadkom, tak by sme museli povedať, odkiaľ by sme (chýbajúce) peniaze zobrali. Žiaden rezort sa nebude hlásiť, že nám poskytne zdroje. Takže hľadáme iné možnosti, ako kompenzovať hlavne slovenských potravinárov, najmä cez kompenzáciu energií alebo ceny práce,“ informoval k téme DPH na potraviny agrominister Samuel Vlčan (nominant OĽANO).

Podľa svojich slov by bol najradšej, aby na slovenské potraviny bola čo najnižšia DPH, aby sa na Slovensku predávalo 90 % slovenských potravín a aby Poliaci a Maďari chodili kupovať potraviny na Slovensko. „My diskusiu budeme na vláde viesť. Snažíme sa hlavne o také riešenie, ktoré pomôže slovenským potravinárom, pretože sú najviac ohrození. Ak sa v Poľsku zavedie nulová DPH na potraviny, tak poľskí výrobcovia budú (na trhu) vo výhode,“ povedal.

Vlčan avizoval, že vo veci energií bude hovoriť so štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva Karolom Galekom (SaS), aby zistil, kto profituje zo zvýšených cien energií. „Aby sa prípadne tam vedeli hľadať dodatočné zdroje, z ktorých by sme vedeli podporiť slovenské potraviny,“ dodal šéf ministerstva pôdohospodárstva.

Výbor Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie žiada rezort pôdohospodárstva a financií prehodnotiť výšku DPH na základné potraviny a služby gastrosektora. Vyplynulo to z utorkového (25. 1.) rokovania výboru. „Výbor žiada v návrhu uznesenia ministerstvo pôdohospodárstva a ministerstvo financií o prehodnotenie výšky DPH na úroveň 5 % na základné potraviny a pre gastrosektor a následne žiada predložiť úpravu zákona 222 z roku 2004 (o DPH) v skrátenom legislatívnom konaní,“ povedal predseda výboru Karahuta. Uznesenie bolo podľa neho prítomnými členmi výboru jednomyseľne schválené.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rubeľ ďalej posilňuje, oproti doláru vzrástol na 4-ročné a euru 7-ročné maximum

Rubeľ ďalej posilňuje, oproti doláru vzrástol na 4-ročné a euru 7-ročné maximum

DNES - 13:15Ekonomické

Rubeľ tlačia nahor kapitálové kontroly a platby daní, ktoré vedú k zvýšenému dopytu po domácej mene.

EÚ vyplatila Ukrajine ďalších 600 miliónov eur v podobe makrofinančnej pomoci

EÚ vyplatila Ukrajine ďalších 600 miliónov eur v podobe makrofinančnej pomoci

DNES - 13:13Ekonomické

Európska komisia v piatok v mene Európskej únie vyplatila Ukrajine 600 miliónov eur v rámci makrofinančnej pomoci.

OZ KOVO zmapuje záujem o generálny štrajk, vyhlásiť ho chce na konci júna

OZ KOVO zmapuje záujem o generálny štrajk, vyhlásiť ho chce na konci júna

DNES - 12:48Ekonomické

V prípade záujmu aspoň dvoch tretín zamestnancov vyhlási OZ KOVO jednohodinový generálny štrajk na konci júna.

Za ľudí: Ak v parlamente neprejde protiinflačný balíček, prinesieme iné riešenie

Za ľudí: Ak v parlamente neprejde protiinflačný balíček, prinesieme iné riešenie

DNES - 12:42Ekonomické

Balíček, ktorý chce strana predstaviť aj na koaličnej rade, by mal celkový rozsah 500 miliónov eur.

Premiér: Strednú vrstvu nemôžeme vylučovať z podpory rodín

Premiér: Strednú vrstvu nemôžeme vylučovať z podpory rodín

DNES - 12:02Ekonomické

Vláda podľa Hegera nemôže zo štátnej pomoci vylučovať strednú vrstvu.