• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 25.5.2022Meniny má Urban
21°Bratislava

Pekári žiadajú vládu o krízové plány zabezpečenia výroby počas omikronu

  • 9:59 25.01.2022
  • Bratislava
Pekári žiadajú vládu o krízové plány zabezpečenia výroby počas omikronu

V súvislosti so štvrtou vlnou pandémie nového koronavírusu hrozí, že spracovatelia potravín nebudú schopní pre náhle výpadky personálu zabezpečiť potraviny na pultoch.

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) požiadal listom ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana (nominant OĽANO) o dodanie metodík určených pre subjekty hospodárskej mobilizácie a subjekty zaradené do kritickej infraštruktúry. Medzi nich patria aj výrobcovia chleba a pečiva.

SZPCC poznamenal, že pekári ako subjekty kritickej infraštruktúry vnímajú doterajšiu nečinnosť agrorezortu v podpore potravinárskeho sektora počas pandémie ako veľmi závažnú. Nechcú sa znova dostať do situácie, keď nebudú vedieť zabezpečiť výrobu.

Veríme, že agrorezort nezanedbal prípravu na predídenie možnej humanitárnej krízy. Treba si totiž uvedomiť, že slovenský potravinársky priemysel má oveľa vyššiu potrebu zamestnancov ako jeho náprotivky v západných krajinách, kde je výroba viac automatizovaná. Vzhľadom na kritické predpovede vývoja vlny omikron hrozia reálne výpadky v zásobovaní potravinami v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb a ďalších kľúčových zložkách štátu,“ uviedol predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

Podľa zverejnených informácií WHO a na základe skúsenosti susediacich európskych štátov je podľa neho zrejmé, že pri mimoriadne krátkej inkubačnej dobe a vysokej infekčnosti možno odôvodnene predpokladať výrazný zásah do objemu domácej produkcie potravín spôsobenej citeľným výpadkom pracovnej sily, ktorej je aj bez pandemického ohrozenia akútny nedostatok.

Pekári podľa Lapšanského považujú agrorezort, v ktorého kompetencii je agropotravinárska vertikála, za kľúčového partnera pri zvládnutí vlny omikron. Chcú preto vedieť, ako štát pomôže potravinárom zabezpečiť nepretržitosť výroby a zásobovania obyvateľstva potravinami.

Na masívne výpadky pracovníkov, či už pre karanténu alebo nakazenie sa omikronom, sa pekári potrebujú dopredu pripraviť. Nie je možné, aby sme zabezpečenie zásobovania či výroby riešili, až keď kritická situácia nastane. Potrebujeme podporu a súčinnosť štátu, ktorému odvádzame nemalé dane. Na kritickú situáciu sa potrebujeme spoločne so štátom pripraviť v predstihu. Už teraz evidujeme rast chorobnosti našich zamestnancov. Ako sektor zamestnávajúci tretinu pracovníkov v potravinárstve SR, potrebujeme urgentne vedieť, aké nástroje na zabezpečenie výroby potravín pre občanov Slovenska agrorezort pripravil,“ dodal Lapšanský.

SZPCC združuje výrobcov z celého Slovenska. Má takmer 500 členov od SZČO až po veľké pekárne vo všetkých regiónoch Slovenska. Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby chleba, pečiva, cukrárskych výrobkov i cestovín Sloveniek i Slovákov a zamestnávajú viac ako 12.000 pracovníkov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rusko bude splácať zahraničný dlh v rubľoch, uviedlo tamojšie ministerstvo financií

Rusko bude splácať zahraničný dlh v rubľoch, uviedlo tamojšie ministerstvo financií

DNES - 14:35Ekonomické

Rusko začne platiť svoj zahraničný dlh v rubľoch po tom, ako Spojené štáty ukončili výnimku, ktorá Moskve umožňovala uskutočňovať platby v dolároch. Oznámilo to v stredu ruské ministerstvo financií.

Michel verí, že EÚ sa dohodne na embargu na ruskú ropu do konca týždňa

Michel verí, že EÚ sa dohodne na embargu na ruskú ropu do konca týždňa

DNES - 13:52Ekonomické

Predseda Európskej rady Charles Michel je presvedčený, že Európska únia (EÚ) dosiahne dohodu o embargu na ruskú ropu pred pondelkovým (30. 5.) zasadnutím rady.

Prieskum: Až 25 % Slovákov by zmenilo prácu, ak by prišli o možnosť práce z domu

Prieskum: Až 25 % Slovákov by zmenilo prácu, ak by prišli o možnosť práce z domu

DNES - 13:48Ekonomické

Až štvrtina Slovákov by zmenila prácu, ak by prišli o možnosť práce z domu. Takmer u polovice firiem by si touto podmienkou zhoršili šance na prijatie.

Pellegrini: Matovičov balíček možno nazvať prorodinný, no nie protiinflačný

Pellegrini: Matovičov balíček možno nazvať prorodinný, no nie protiinflačný

DNES - 12:25Ekonomické

Schválený balíček opatrení z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) možno nazývať prorodinný, ale určite nie protiinflačný.

ECB: Vojna na Ukrajine zvýšila riziká ohrozujúce finančnú stabilitu eurozóny

ECB: Vojna na Ukrajine zvýšila riziká ohrozujúce finančnú stabilitu eurozóny

DNES - 12:10Ekonomické

Ruská invázia na Ukrajinu opätovne zvýšila napätie na finančných trhoch, keďže spôsobila zrýchlenie inflácie a spomalila rast, uviedla Európska centrálna banka (ECB) vo svojej správe.