• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 25.5.2022Meniny má Urban
20°Bratislava

Škoda Auto opäť odstavuje tisícky áut, medzi nimi aj elektromobily Enyaq

  • 17:21 23.01.2022
  • Praha
Škoda Auto opäť odstavuje tisícky áut, medzi nimi aj elektromobily Enyaq

Ani po dlhej vianočnej odstávke sa situácia vo výrobe v troch českých závodoch firmy Škoda Auto nelepší. Rovnako ako v prípade mnohých ďalších automobiliek, aj v tej mladoboleslavskej tlmí produkciu nedostatok čipov.

Ihneď po obnovení výroby, ktorá postupne nabehla od 9. januára, putujú stovky nedokončených vozidiel na odstavné plochy. Len za január by mala automobilka odstaviť asi 2500 vozidiel. Nedostatok čipov je natoľko vážny, že na plochách sa stále viac hromadia aj vlajkové elektromobily Enyaq, ktorých produkciu pritom Škoda Auto dlhodobo uprednostňuje. Informoval o tom server e15.cz.

V polovici tohto týždňa parkovalo na odstavných plochách automobilky takmer 300 v tomto roku vyrobených a pre nedostatok čipov nedokončených áut. Ako povedala hovorkyňa firmy Martina Špittová, väčšinou v Lysej nad Labem. „Robíme maximum, aby sme eliminovali počet nekompletných vozidiel, ktorý bude v 1. polroku tohto roka závisieť od vplyvu variantu koronavírusu omikron na dodávateľské reťazce,“ povedala.

Odhadujeme, že do konca januára odstavíme 2500 áut. Achillovou pätou je riadiaca jednotka parkovacieho zariadenia pri elektromobiloch Enyaq, ktorých teraz odstavujeme skutočne veľa, viac, než by sme chceli,“ povedal predseda podnikovej rady Škoda Auto Jaroslav Povšík. „Odstavené vozidlá je pritom nevyhnutné priebežne dobíjať, aby v baterkách neklesalo napätie a zákazník nemal potom problémy s naštartovaním nového auta,“ dodal.

Ani on, ani vedenie automobilky nedokážu odhadnúť, nakoľko početná bude tohtoročná „flotila“ odstavovaných vozidiel. Na porovnanie, v kritických fázach minulého roka sa na odstavných plochách nahromadilo takmer 50.000 nedokončených škodoviek.

Za celý minulý rok Škoda Auto nevyrobila až 300.000 áut. Podľa Povšíka automobilka tento rok nezhotovuje ani motory, či prevodovky, ktoré by štandardne predala materskému koncernu Volkswagen, napríklad do bratislavského závodu.

Kľúčové dodávky čipov by sa však mali postupne stabilizovať, podotkol v novom programe relácie E15 Elita biznisu člen predstavenstva automobilky Martin Jahn. „Verím, že sa čakacia lehota na naše autá skráti a že sa ich aj viac vyrobí. Rozjazd bude možno v pomalšom tempe, sme však presvedčení, že od 2. štvrťroka tohto roka už zasa pôjdeme v maximálnej kapacite,“ uviedol Jahn.

Globálny odbyt Škoda Auto klesol vlani o 126.600 na 878.200 vozidiel. Na českom trhu chce firma v tomto roku udržať tretinový podiel a predať asi o 2000 nových vozidiel viac než vlani. To znamená zhruba 73.000 áut.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Herbert Diess: Volkswagen do roku 2025 predbehne v predaji elektromobilov Teslu

Herbert Diess: Volkswagen do roku 2025 predbehne v predaji elektromobilov Teslu

VČERA - 11:38Auto

Volkswagen do roku 2025 predbehne Teslu a stane sa najväčším predajcom elektromobilov na svete, verí šéf nemeckého koncernu Herbert Diess.

Toyota zníži výrobu pre nedostatok polovodičov

Toyota zníži výrobu pre nedostatok polovodičov

VČERA - 9:15Auto

Japonská automobilka Toyota znižuje výrobu na celom svete pre nedostatok polovodičov, a tiež pre blokády v Číne spojené s ochorením COVID-19.

Globálny predaj áut v tomto roku bude najnižší od roku 2011

Globálny predaj áut v tomto roku bude najnižší od roku 2011

14:55 14.05.2022Auto

Globálny nedostatok súčiastok bude mať počas celého tohto roka negatívny vplyv na produkciu áut. To spôsobí nárast cien a pokles predaja, prognózuje duisburský inštitút CAR.

Volkswagen má za sebou slabý 1. kvartál, odbyt koncernu padol o 21,9 %

Volkswagen má za sebou slabý 1. kvartál, odbyt koncernu padol o 21,9 %

18:09 15.04.2022Auto

Nemecký koncern Volkswagen (VW) zostáva pod tlakom predovšetkým pre nedostatok polovodičov. Jeho marcový odbyt medziročne padol takmer o tretinu.

Tesla dodala na trh v 1. štvrťroku rekordný počet áut

Tesla dodala na trh v 1. štvrťroku rekordný počet áut

15:06 03.04.2022Auto

Americký výrobca elektrických áut Tesla dodal za prvé tri mesiace tohto roka na trh rekordný počet vozidiel.