• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 25.5.2022Meniny má Urban
21°Bratislava

Berlusconi sa podrobuje vyšetreniam v nemocnici, médiá píšu aj o hospitalizácii

  • 17:21 23.01.2022
  • Miláno
Berlusconi sa podrobuje vyšetreniam v nemocnici, médiá píšu aj o hospitalizácii

Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi sa v milánskej nemocnici San Raffaele podrobuje lekárskym vyšetreniam. Uviedol to v nedeľu jeho hovorca, píše agentúra AP.

Hovorca sa takto vyjadril po správách talianskych médií a agentúry Reuters, ktoré s odvolaním sa na nemenované zdroje písali, že 85-ročný Berlusconi je od štvrtka hospitalizovaný.

Hovorca túto informáciu nepotvrdil; povedal len to, že Berlusconi v ostatných dňoch zmienenú nemocnicu opakovane navštevuje, lebo sa v nej podrobuje sérií vyšetrení a prehliadok.

Táto správa sa v médiách objavila len deň po tom, ako Berlusconi oznámil, že sa nebude uchádzať o prezidentský úrad a len dva dni pred začiatkom hlasovania o novej hlave štátu tak ukončil nejasnosti okolo svojej kandidatúry.

Berlusconi svoj zámer kandidovať ani predtým oficiálne neohlásil. Talianske pravicové strany však v polovici januára vyhlásili, že si želajú, aby sa novým talianskym prezidentom stal práve on. Expremiér a jeho spojenci pritom viedli v uplynulých týždňoch intenzívnu zákulisnú kampaň, ktorej cieľom bolo získať práve podporu pre Berlusconiho kandidatúru.

Len málo politických analytikov ale verilo, že by mal Berlusconi šancu získať dostatočnú podporu na zvolenie.

Tento štvornásobný predseda talianskej vlády bol vlani viackrát hospitalizovaný v súvislosti s následkami choroby COVID-19, ktorú prekonal ešte predvlani na jeseň. Berlusconi ešte v roku 2016 podstúpil operáciu srdca. Okrem toho v minulosti bojoval aj s rakovinou prostaty.

Taliansky prezident je volený v tajnom hlasovaní, na ktorom sa podieľa približne 1000 senátorov, poslancov a zástupcov 20 talianskych regiónov. Hlasovať začnú v pondelok 24. januára. Kandidát na prezidenta musí získať dve tretiny hlasov v prvých troch kolách, avšak v štvrtom a každom ďalšom prípadnom kole mu už k víťazstvu stačí nadpolovičná väčšina.

Prezident má v Taliansku prevažne reprezentatívnu funkciu, to sa však mení v časoch politickej nestability - hlava štátu môže rozpustiť parlament, vyhlásiť voľby a vymenovať premiéra.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šéf rakúskej diplomacie je za

Šéf rakúskej diplomacie je za "postupnú integráciu" Ukrajiny do EÚ

DNES - 14:03Zahraničné

Rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg sa v rozhovore pre stredajšie vydanie nemeckých novín Die Welt vyslovil za "postupnú integráciu" Ukrajiny do Európskej únie.

Patriarcha Bartolomej: Ruská pravoslávna cirkev nás sklamala, Kirill mal odstúpiť

Patriarcha Bartolomej: Ruská pravoslávna cirkev nás sklamala, Kirill mal odstúpiť

DNES - 13:33Zahraničné

Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej I. vyhlásil, že ruská pravoslávna cirkev "sklamala otcov pravoslávneho kresťanstva", lebo neodsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu.

Európska komisia navrhla konfiškáciu majetku sankcionovaných ruských oligarchov

Európska komisia navrhla konfiškáciu majetku sankcionovaných ruských oligarchov

DNES - 13:12Zahraničné

Európska komisia v stredu predstavila nové pravidlá, ktoré by ruským oligarchom sťažili vyhýbanie sa sankciám.

Pápež František v reakcii na masaker v Texase odsúdil obchodovanie so zbraňami

Pápež František v reakcii na masaker v Texase odsúdil obchodovanie so zbraňami

DNES - 12:25Zahraničné

Pápež František v stredu v reakcii na streľbu na škole v americkom meste Uvalde v štáte Texas, pri ktorej zahynulo najmenej 19 detí a dvaja učitelia, povedal, že mu to "zlomilo srdce" a odsúdil obchodovanie so zbraňami.

Ukrajina by mohla mŕtve telá ruských vojakov vymeniť za vojnových zajatcov

Ukrajina by mohla mŕtve telá ruských vojakov vymeniť za vojnových zajatcov

DNES - 11:46Zahraničné

Ukrajina sa snaží identifikovať mŕtvych ruských vojakov na základe tetovaní či vzoriek DNA a zhromažďuje ich v chladiarenskom vojenskom vagóne.