• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.5.2022Meniny má Bernard
24°Bratislava

USA údajne plánujú evakuáciu časti personálu z veľvyslanectva v Kyjeve

  • 19:16 22.01.2022
  • Washington
USA údajne plánujú evakuáciu časti personálu z veľvyslanectva v Kyjeve

Americké veľvyslanectvo v ukrajinskej metropole Kyjev požiadalo rezort diplomacie USA, aby schválil odchod všetkých jej zamestnancov, ktorí nie sú nevyhnutne potrební pre fungovanie ambasády, a ich rodinných príslušníkov. Uviedla to v sobotu televízia CNN s odvolaním sa na viaceré nemenované zdroje oboznámené s celou záležitosťou.

Ministerstvo zahraničných vecí vo Washingtone aj veľvyslanectvo USA v Kyjeve sa k tomuto tvrdeniu odmietli oficiálne vyjadriť. Správa prichádza v čase rastúcich obáv z možnej ruskej invázie na Ukrajinu, pri ktorej hraniciach už Moskva sústredila desaťtisíce vojakov.

Podľa televízie Fox News už ministerstvo nariadilo rodinným príslušníkom zamestnancov ambasády v Kyjeve, aby začali od pondelka 24. januára odchádzať naspäť do vlasti. Na budúci týždeň by mal rezort diplomacie údajne vyzvať amerických občanov na odchod z Ukrajiny bežnými komerčnými letmi, uviedla Fox News s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov administratívy USA.

Zdroj blízky ukrajinskej vláde pre CNN povedal, že Spojené štáty už informovali Ukrajinu o tom, že evakuácie personálu veľvyslanectva v Kyjeve začnú „pravdepodobne už začiatkom budúceho týždňa“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa tohto zdroja už hovoril o tomto zámere so šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom. Zelenskyj v rozhovore s ním označil zvažované evakuácie za „prehnanú reakciu“. Ukrajinská vláda zatiaľ tiež tieto správy nekomentovala.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí uviedol, že v tejto záležitosti „zatiaľ nie je čo oznamovať“. Vo všeobecnosti zdôraznil, že ministerstvo robí všetko preto, aby zaistilo bezpečnosť amerických diplomatov na celom svete a že v prípade zhoršovania bezpečnostnej situácie vopred vypracúva núdzové plány ďalšieho postupu.

Rezort diplomacie USA už predtým vydal najvyššiu výstrahu, ktorá varuje amerických občanov, aby v súčasnosti necestovali na Ukrajinu.

V piatok neskoro večer americké veľvyslanectvo v Kyjeve oznámilo, že do Ukrajiny dorazila prvá dodávka munície a ďalšieho vojenského vybavenia, ktorej dodanie nariadil osobne prezident USA Joe Biden.

Podľa amerických predstaviteľov tvorila väčšinu z 90 ton nákladu munícia do malých strelných zbraní, určená pre ukrajinských vojakov na frontovej línii v Donbase. Estónsko, Lotyšsko a Litva v piatok oznámili, že Ukrajine pošlú protitankové a protilietadlové strely, aby sa mohla brániť v prípade ruskej agresie.

Podľa najnovších odhadov, ktoré tento týždeň zverejnilo ukrajinské ministerstvo obrany, rozmiestnilo Rusko v okolí Ukrajiny už viac než 127.000 vojakov. Do susedného Bieloruska dorazili aj moderné ruské bojové lietadlá a predstavitelia Pentagónu sa v tejto súvislosti obávajú možného ohrozenia ukrajinskej metropoly Kyjev, ktorá leží neďaleko bieloruských hraníc.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Francúzsko eviduje prvý prípad nákazy opičími kiahňami

Francúzsko eviduje prvý prípad nákazy opičími kiahňami

DNES - 12:31Zahraničné

Francúzsko potvrdilo v piatok prvý prípad nákazy opičími kiahňami. Toto ochorenie pochádzajúce z Afriky zaznamenali už viaceré európske krajiny a štáty Severnej Ameriky.

Čaputová: Zníženie emisií a ekologické hospodárstvo sa musí stať plánom

Čaputová: Zníženie emisií a ekologické hospodárstvo sa musí stať plánom

DNES - 12:00Zahraničné

Prezidentka pozdravila študentov na Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte v Zürichu.

Ukrajina pripravuje rezolúciu, ktorá bude uznávať Putina za vojnového zločinca

Ukrajina pripravuje rezolúciu, ktorá bude uznávať Putina za vojnového zločinca

DNES - 11:51Zahraničné

Ukrajinskí zákonodarcovia navrhli rezolúciu, ktorá označuje ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnového zločinca v súvislosti s jeho "agresívnymi" krokmi voči Ukrajine vrátane nevyprovokovanej invázie.

Ruská duma zváži možnosť zrušenia vekového obmedzenia pre vstup do armády

Ruská duma zváži možnosť zrušenia vekového obmedzenia pre vstup do armády

DNES - 11:38Zahraničné

Zákonodarcovia v ruskej štátnej dume – dolnej komory ruského parlamentu – predložili návrh na zmenu zákona, na základe ktorého by mohlo byť zrušené vekové obmedzenie pre dobrovoľný vstup do armády.

Nemecký parlament schválil zníženie cien cestovného, benzínu i nafty

Nemecký parlament schválil zníženie cien cestovného, benzínu i nafty

DNES - 11:10Zahraničné

Dolná komora nemeckého parlamentu schválila vo štvrtok zníženie cien cestovných lístkov na verejnú dopravu a daňové úľavy na pohonné hmoty. Cieľom je zastaviť nárast cien.