• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.5.2022Meniny má Bernard
26°Bratislava

Riziko predčasnej smrti odhaľuje aj znak v očiach

  • 6:59 22.01.2022
  • Svet
Riziko predčasnej smrti odhaľuje aj znak v očiach

Rýchle a bezbolestné vyšetrenie by lekárom jedného dňa mohlo pomôcť identifikovať pacientov, ktorým hrozí vyššie riziko predčasného úmrtia.

Starnutie je prirodzenou súčasťou života každého z nás, ale to, že dvaja ľudia majú rovnaký vek, ešte nemusí hneď znamenať, že ich telo fyzicky slabne rovnakým tempom.

Na meranie skutočného biologického veku sa ponúka oveľa presnejšia metóda, ktorá je dnes, žiaľ, ešte len v plienkach. Kľúčom je analýza pacientovej sietnice, ktorá sa nachádza vo vnútornej časti očnej gule.

Algoritmus, ktorý bol použitý pri určovaní biologického veku takmer 47 tisíc dospelých v strednom veku, je podľa vedcov taký presný, že dokázal presne určiť ich vek s odchýlkou 3,5 roka. Zhruba 10 rokov po meraní umrelo 1871 z týchto ľudí, pričom išlo prevažne o pacientov so staršie vyzerajúcou sietnicou.

Ak napríklad algoritmus predpokladal, že sietnica osoby vyzerá o rok staršie, než je jej skutočný vek, riziko predčasného úmrtia v priebehu nasledovných 11 rokov u nej vzrástlo o dve percentá. Takisto vzrástlo aj jej riziko úmrtia z príčin iných ako rakovina a srdcovo-cievne ochorenia, a to o tri percentá.

Okno neurologických ochorení a tajomstvo biologického veku

Keďže ide len o pozorovací výskum, vedcom nie je jasné, aký biologický mechanizmus spája vzhľad sietnice s biologickým vekom človeka. Už predtým sa však vo vedeckom svete objavili domnienky, že sietnica je mimoriadne citlivá na poškodenie vplyvom starnutia. Keďže je tento orgán prestúpený cievami aj nervami, mohol by nám dodať dôležité informácie o zdraví ciev aj mozgu.

„Výrazný súvis medzi vekovým rozdielom sietnice a mortalitou na iné ako kardiovaskulárne a rakovinové ochorenia, spolu s narastajúcim počtom dôkazov o prepojení oka a mozgu, je dôkazom, že sietnica je 'oknom' neurologických ochorení,“ uvádzajú autori v prelomovej štúdii.

Vedci dodávajú, že sietnica hrá dôležitú rolu pri starnutí a je citlivá na poškodenia vplyvom starnutia, čo zároveň zvyšuje riziko úmrtia.

K ďalším nástrojom, pomocou ktorých sa v súčasnosti zisťuje biologický vek, patrí neurozobrazovanie, epigenetické hodiny a ďalšie. Žiadna z týchto metód ale neposkytuje také presné výsledky ako skenovanie sietnice. To je okrem toho aj lacnejšie, menej invazívne a rýchlejšie.

Sietnica sa dá analyzovať pomocou prístrojov už v priebehu piatich minút. Ak zistíme viac o jej vplyve na ďalšie časti tela, lekári získajú nový presný nástroj na zistenie potenciálnych zdravotných hrozieb u pacienta.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, bmj.com, sciencealert.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

VČERA - 9:27Zdravie

Keď sa na úzkostné správanie pozrieme optikou traumy, zistíme, že často má svoj dôvod. Zistite podľa desiatich príznakov, či ste aj vy neboli obeťou nešťastnej udalosti.

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov

20:23 17.05.2022Zdravie

Netrápte sa zbytočne len preto, že sa vám zdá, že vaša alergia nie je „až taká vážna“. Zistite, kedy už nastal čas navštíviť ambulanciu alergológie.

Odborníčka na spánok: 3 tajné triky, ktorými liečime nespavosť

Odborníčka na spánok: 3 tajné triky, ktorými liečime nespavosť

7:19 17.05.2022Zdravie

Spánková expertka prezrádza najhoršie veci, ktoré môžete robiť, ak trpíte nespavosťou, a niekoľko prekvapivých trikov, ktoré vám pomôžu ju vyliečiť.

Žena si na ruke našla drobné bodky. Smrteľná diagnóza ju mohla pripraviť o život

Žena si na ruke našla drobné bodky. Smrteľná diagnóza ju mohla pripraviť o život

20:07 16.05.2022Zdravie

Malé bodky, podobné pehám, nakoniec predstavovali smrteľné ochorenie.

Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti

Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti

19:37 15.05.2022Zdravie

Aj krátkodobé užívanie lieku môže spôsobovať dlhodobé problémy, ako je bolesť chrbta.