• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 17.5.2022Meniny má Gizela
20°Bratislava

Konzervatívny poslanec Davis požiadal Johnsona, aby odišiel

  • 18:10 19.01.2022
  • Londýn
Konzervatívny poslanec Davis požiadal Johnsona, aby odišiel

Britský konzervatívny poslanec David Davis požiadal v stredu premiéra Borisa Johnsona, aby v spojitosti so spornými večierkami v sídle predsedu vlády na Downing Street 10 odstúpil. Informovali o tom viaceré britské médiá.

Očakávam, že vedúce osobnosti prevezmú zodpovednosť sa svoje činy. On (Johnson) včera urobil presný opak,“ povedal Davis počas hodiny otázok v britskom parlamente.

Premiérovi pripomenul výrok britského politika Leopolda Ameryho zo 7. mája 1940, ktorým oslovil vtedajšieho premiéra Nevilla Chamberlaina. „V mene božom, odíďte,“ povedal Davis.

Amery v máji 1940 týmto výrokom žiadal Chamberlainovo odstúpenie v súvislosti s postupom britskej vlády na začiatku druhej svetovej vojny, píše stanica BBC.

Davis neskôr pre BBC povedal, že reagoval na premiérove vyjadrenie z utorka. Johnson vtedy povedal, že nevedel, že zhromaždenie na Downing Street z 20. mája 2020 bolo večierkom. V Británii v tom čase platili pandemické opatrenia, ktoré sa vzťahovali aj na zhromažďovanie osôb.

Najmenej 11 poslancov britskej vládnucej Konzervatívnej strany už napísalo listy, v ktorých vyjadrili nedôveru premiérovi Borisovi Johnsonovi, informovala v stredu stanica Sky News. Ak bude nespokojencov najmenej 54, bude Johnson čeliť hlasovaniu o vyslovení nedôvery.

Johnsonov tlačový tajomník povedal, že premiér bude proti prípadnému hlasovaniu o dôvere bojovať, píše stanica BBC.

Nespokojnosť s premiérom v radoch poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu z jeho Konzervatívnej strany súvisí s odhaleniami o večierkoch v sídle britskej vlády na Downing Street v Londýne, ktoré sa konali v rozpore s platnými pandemickými opatreniami.

Johnson sa verejne ospravedlnil britskej kráľovnej Alžbete II. za večierky, ktoré sa v priestoroch Downing Street 10 konali vlani v apríli – v predvečer pohrebu jej manžela princa Philipa.

Podľa zdrojov televízie Sky News sa očakáva, že v priebehu stredy vyjadrí nedôveru premiérovi Johnsonovi zhruba 20 konzervatívnych poslancov. Príslušné listy by mali zaslať Grahamovi Bradymu, šéfovi takzvaného Výboru 1922, teda klubu poslancov Konzervatívnej strany v Dolnej snemovni.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pri zrážke vlakov zahynul rušňovodič, 85 ľudí je zranených

Pri zrážke vlakov zahynul rušňovodič, 85 ľudí je zranených

VČERA - 21:19Zahraničné

Pri pondelkovej zrážke nákladného vlaku s osobným vlakom v Katalánsku zahynul rušňovodič a 85 ľudí sa zranilo, dvaja z nich sú vo vážnom stave.

Scholz: Do Kyjeva pôjdem až vtedy, keď budeme riešiť konkrétne veci

Scholz: Do Kyjeva pôjdem až vtedy, keď budeme riešiť konkrétne veci

VČERA - 21:06Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz navštívi Kyjev iba v prípade, že bude potrebné rokovať o konkrétnych veciach.

Nemecko: Treba sa pripraviť na novú vlnu covidu, vyzývajú krajinskí ministri

Nemecko: Treba sa pripraviť na novú vlnu covidu, vyzývajú krajinskí ministri

VČERA - 21:01Zahraničné

Ministri zdravotníctva 16 nemeckých spolkových krajín v pondelok vyzvali spolkovú vládu, aby sa začala pripravovať na novú vlnu pandémie ochorenia COVID-19, ktorá by mohla prísť v chladnejších mesiacoch.

Erdogan: Turecko nebude hlasovať za rozšírenie NATO o Švédsko a Fínsko

Erdogan: Turecko nebude hlasovať za rozšírenie NATO o Švédsko a Fínsko

VČERA - 20:17Zahraničné

Turecká vláda nebude súhlasiť s členstvom Švédska a Fínska v Severoatlantickej aliancii, povedal v pondelok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Kuleba: Ukrajina nemá inú možnosť, než vyhrať vojnu proti Rusku

Kuleba: Ukrajina nemá inú možnosť, než vyhrať vojnu proti Rusku

VČERA - 19:37Zahraničné

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyhlásil, že Ukrajina "nemá inú možnosť než vyhrať" vojnu proti ruským inváznym silám.