• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.5.2022Meniny má Bernard
24°Bratislava

5 rýchlych spôsobov, ako uvoľniť zastavené vetry a zmierniť nadúvanie

  • 20:39 23.01.2022
  • Bratislava
5 rýchlych spôsobov, ako uvoľniť zastavené vetry a zmierniť nadúvanie

Zastavené vetry môžu byť nielen nepríjemný, ale aj bolestivý stav. Tu je niekoľko spôsobov, ako sa ho rýchlo zbaviť.

Plyny sú bežnou súčasťou každodenného fungovania tráviaceho systému. Vznikajú prostredníctvom baktérií, ktoré žijú vo vašom hrubom čreve, keď pracujú na procese rozkladu jedla.

Väčšina ľudí zvykne uvoľniť vetry v priemere 14-krát denne. Tento proces však môžu skomplikovať niektoré tráviace problémy. Napríklad sacharidom môže trvať dlhšie, kým sa rozložia a často sa dostanú do hrubého čreva bez toho, aby boli úplne strávené. Potom môžu prejsť fermentačným procesom, ktorý vytvára vzduchové bubliny a musia vyjsť von ako plyn.

Potravinové intolerancie, ako je intolerancia laktózy či lepku, môžu tiež spôsobiť problémy s plynatosťou. Mliečny cukor sa úplne nevstrebáva, takže ho baktérie využívajú na tvorbu plynu. Vzduchové bubliny sa môžu nahromadiť v črevách a spôsobiť nadúvanie alebo kŕče.

Prehĺtanie vzduchu môže tiež spôsobiť nadúvanie, pretože sa dostane do tráviaceho traktu a ťažko vychádza von. Zvyčajne tento stav zmizne bez potreby akejkoľvek liečby, ale existuje niekoľko metód, ktoré môžete skúsiť na zmiernenie akýchkoľvek nepríjemných príznakov.

Užívajte probiotiká

Tie môžu pomôcť znížiť plynatosť a zmierniť žalúdočné ťažkosti spôsobené nadmernou plynatosťou. Nie všetky probiotiká fungujú rovnako na každého človeka, pričom odborníci tvrdia, že je ťažké presne určiť, ktoré by ste mali užívať. Výskum však ukázal, že kmeň Bifidobacterium je užitočný na uvoľnenie prebytočného plynu.

Zacvičte si

Na snímke pozícia dieťaťa, Foto: fizkes/Shutterstock.com

Je dokázané, že cvičenie znižuje pocit nafukovania. Keď sa hýbete, aj vaše črevá dokážu rýchlejšie dostať plyny cez tráviaci systém. Najlepšie typy pohybov na uvoľnenie vetrov sú:

  • Ležanie na chrbte s nohami vykonávajúcimi pohyb ako na bicykli
  • Krátka prechádzka po jedle
  • Pozícia dieťaťa v joge – kľaknete si na zem a následne zadok pritiahnete k pätám, hrudník položíte na kolená a hlava smeruje k zemi. Ruky môžu byť natiahnuté dopredu pred hlavu alebo dozadu smerom k nohám.
  • Lotosový sed – sedenie na zemi s prekríženými nohami a postupné otáčanie hornej časti tela na strany.

Mätový olej

Mätový olej môže zmierniť pocity zápchy, nadúvania a nadmernej plynatosti. Je to preto, že mäta pieporná má antispazmodické vlastnosti, teda zabraňuje tomu, aby v oblasti čriev dochádzalo ku kontrakciám. Jedna štúdia publikovaná v roku 2014 zistila, že pacienti s so syndrómom dráždivého čreva, ktorí užívali mätový olej, zaznamenali výrazné zmiernenie bolestí.

Teplo

Vyhrievacia podložka alebo deka môže pomôcť pri riešení bolestí zo zastavených vetrov. Jedna štúdia zistila, že použitie vyhrievacej podložky s teplotou 40 stupňov Celzia môže zmierniť bolesť asi na hodinu. Je to spôsobené tým, že vaše telo zapína tepelné receptory, ktoré deaktivujú receptory bolesti.

Bylinky a koreniny

Ak nič z toho nefunguje, môžete vyskúšať bylinky a koreniny na boj proti zápalu a nadúvaniu. Medzi najúčinnejšie patrí kardamón, rasca, fenikel, zázvor, kurkuma a škoricu. Môžu sa pridávať do potravín alebo prijímať v bylinkových čajoch, aby pomohli zmierniť nadúvanie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

VČERA - 9:27Zdravie

Keď sa na úzkostné správanie pozrieme optikou traumy, zistíme, že často má svoj dôvod. Zistite podľa desiatich príznakov, či ste aj vy neboli obeťou nešťastnej udalosti.

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov

20:23 17.05.2022Zdravie

Netrápte sa zbytočne len preto, že sa vám zdá, že vaša alergia nie je „až taká vážna“. Zistite, kedy už nastal čas navštíviť ambulanciu alergológie.

Odborníčka na spánok: 3 tajné triky, ktorými liečime nespavosť

Odborníčka na spánok: 3 tajné triky, ktorými liečime nespavosť

7:19 17.05.2022Zdravie

Spánková expertka prezrádza najhoršie veci, ktoré môžete robiť, ak trpíte nespavosťou, a niekoľko prekvapivých trikov, ktoré vám pomôžu ju vyliečiť.

Žena si na ruke našla drobné bodky. Smrteľná diagnóza ju mohla pripraviť o život

Žena si na ruke našla drobné bodky. Smrteľná diagnóza ju mohla pripraviť o život

20:07 16.05.2022Zdravie

Malé bodky, podobné pehám, nakoniec predstavovali smrteľné ochorenie.

Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti

Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti

19:37 15.05.2022Zdravie

Aj krátkodobé užívanie lieku môže spôsobovať dlhodobé problémy, ako je bolesť chrbta.